Meillä kohta 5kk vauva joka ollut tähän asti täysimetetty. Nyt yritetään saada vauva ottamaan välillä pulloa että pääsisin vähän pidemmäksi aikaa pois kotoa... Mutta ei tule mitään. Vauva alkaa itkemään heti kun saa pullon tutin suuhunsa. Ei edes yritä imeä sitä vaan itkee. Ei varmaan ole ehtinyt huomata että sieltäkin tulisi maitoa. Millä ihmeellä tämä pulloilu onnistuisi?
Miten suostuisi
pulloiluun?
2230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä vauva 7kk enkä ole millään konstilla saanut poitsua ottamaan pulloa. Täysimetin 4,5kk ja imetys jatkuu edelleen. Nokkamukista ottaa pikku hörppyjä, pullokokeilut sai jäädä kun ei kertakaikkiaan tajunnut sitä ideaa. Ois varmaan pitänyt antaa pulloa jo aiemmin että olisi sen idean hoksannut... Kokeileppa nokkamukia:)
Meillä on ollut samanlaista ongelmaa. Vauva saa järkyttävän raivarin jos laittaa pullon suuhun. Tietää kyllä, että sieltä maitoa tulee, ei vain suostu imemään. Tissi kelpaa kyllä paremmin kuin hyvin, aina. Sylissä ei pullo kelpaa. Joskus saan menemään hyvin niin että pidän sylissä ja kävelen, laulelen ja keinahtelen samalla. Kaikki erilaiset pullot ja pullokumit on kokeiltu. Myös erilaisia maitoja on kokeiltu. Nyt olen tehnyt niin, että olen laittanut vauvan sitteriin istumaan. Suostuu siinä syömään pullosta jos ei ole ehtinyt hermostua. Eli jos hyvällä päällä saan lapsen ottamaan pullon suuhun niin voin saada syömäänkin. Leluilla tai juttelulla yritän kohdistaa huomion pois siitä, että kyseessä onkin nyt pullo. Jos ei ota, annan välillä rintaa ja kokeilen sitten uudestaan kun rinnasta maidon tulo vähenee. Isältään otti eilen todella hyvin pullosta ja minä pysyttelin poissa näkösältä kun juotti pulloa. Meillä on käytössä almiron pepti ja ihan tavallinen tuttipullo, jossa kirkas tuttikumi. Ja tämä on kovan työn tulos. Aluksi saattoi ottaa pullosta vain muutaman millin jos suostui ollenkaan juomaan mitään. Nyt syö jo jonkun verran ja ihan hyvillä mielin. Olen todella onnellinen tästä, vihdoin pääsen käymään jossakin ilman huolta että vauva hermostuu nälissään. Kaikki lapsethan ei ikinä opi syömään pulloa, mutta kannattaa kokeilla tarpeeksi usein. Minä tein päätöksen, että nyt opetan syömään keinolla millä hyvänsä ja tarjosin pulloa useaan kertaan syötön aikana. Maito ei saanut olla liian kuumaa eikä kylmää vaan sopivaa. Toki eihän lasta voi pullosta pakottaa syömään että kyllä minäkin varmaan olisin antanut asian olla jos ei olisi alkanut ollenkaan yrityksistä huolimatta imemään. Ai joo, ja sanonpa vielä että jätän korkin vähän löysemmälle niin pääsee ilmaa välistä ja vauvan ei tartte imeä niin kovasti. Nukin pullot ovat myös hyviä koska niissä on leveä kumi joka tuntuu vähän tissimäiseltä :) Tuttia meillä ei syödä ollenkaan.