Hei.. Kyselisin, että mitenkä usein käyttä vauvanne kanssa ulkoilemassa ja paljonko on ikää vauvallanne? Itselläni on 5kk ikänen neiti. Vauvu kävelyllä ollaan ainoastaan oltu..ja kaupungilla kauppoja kiertelemässä.. Mitäs te muut teette 4-6kk ikäisten kanssa..olette ulkona esim vaikka puistossa ja vauva makaa viltin päällä ruohikolla?? ono ehdotuksia mitä voisi tehdä. olisi kiva päästä jo hiekkalaatikolle puuhastelemaan..mutta sinne on vielä aikaa :/
Ulkoilu pienen
vauvan kanssa.
4657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Alkuun laitettiin juuri tuon 5kk ikäistä viltille takapihalle ja kun oppi konttaamaan niin vilttihän jäi kun ei sen päällä pysy. Vauva on nyt 7kk ja pari kertaa on laitettu hiekkikselle konttailemaan ja tutkimaan hiekkaa mutta aika pitkälti se on vielä sitä että kaikki mikä löytyy niin menee suuhun.
Meillä mennään vielä oman fiiliksen pohjalta :) vauva nukkuu usein päikkärit ulkona, paitsi kuumina päivinä sisällä. Hyvällä säällä käyn kaupassa kävellen ja lapsi kärryissä mukana, välillä kahvilla ystävän kanssa tai kylässä. Hirveästi en kuitenkaan missään käy koska eipäs ole täällä omalla paikkakunnallani äiti-kavereita joilla olisi päivisin aikaa vaan hengailla :)
Minäkin odotan hiekkalaatikko aikaa, mutta tosiaan siihen menee vielä hetki, ehkä sitten syksyllä ;) onneksi mies jää lomalle pian nii päästään möksälle ja siellä varmasti päivät menee suurimmaksi osaksi pihalla. En ota paniikkia tosta ulkoilusta, mutta pyrin siihen että ainakin yhdet päikkärit nukuttaisiin ulkona satoi tai paistoi, koska raittiissa ulkoilmassa meillä ainakin uni maistuu paremmin :)
Ajattelin myös syksyllä kun lapsella on enemmän ikää nii käydä kurkkaamassa noita kerhotarjontoja, jospa niistä saisi vähän virikkeitä niin lapselle kuin äidillekin, olen vaan jotenki arka lähtemään, mutta kerään rohkeutta tän kesän :)
Moikka! Mulla kohta 7 kk poika. Melkein aina kun käydään vaunukävelyllä, poiketaan puistoon keinumaan. Joka puistossa on nykyään hyvin vauvakeinuja ja sitten keinutaan myös yhdessä rengaskeinussa. Hymy irtoaa aina keinuessa.
Esikoisen on tammikuun vauva, ja ulkoilut oli tosi pitkään sitä että kulki mun mukana kantoliinassa joka paikkaan, tai nukkui päikkäreitä omassa pihassa vaunuissa (vaunuja ei sen kauemmaksi useinkaan viety). Paljon tuli oltua ulkona noinkin, itse kuljin vauvan kanssa silloin paljon kavereilla ja kaupungilla. Ekana (siis puolivuotis-) kesänään loikoili joskus viltin päällä pihalla tms. kun muutenkin oltiin paljon pihalla. Mutta hiekkalaatikolle ja puistoon mentiin varsinaisesti vasta toisena keväänä, yli vuoden ikäisenä! Ei musta ole mitään järkeä lähteä "puistoilemaan" pikkuvauvan kanssa. Sitten kun vähän kävelee tukea vasten ym. niin voi jotain muuta kuin keinumista miettiä. Eihän sen pienempi mitään hiekkaa osaa vielä lapioida eikä liukumäkeä laskea. Ja sitä ehtii kyllä sitten seuraavina vuosina tehdä ihan riittävästi!
Kuopus on ulkoillut ihan pienestä asti kantoliinassa aina silloin kun isomman kanssa on oltu pihalla. Päivittäin siis vähintään, tai kesällä tuntikausia päivässä. Useimmiten kyllä umpiunessa. Hänkin on päässyt nyt hiekkalaatikolle kun tuli vuosi ikää ja siirryttiin yksiin päikkäreihin, eli nyt aamupäivän puistoaikaan leikitään eikä nukuta.
Ekan kanssa harrastettiin puolivuotisaikaan vaikka mitä: kaytiin perhekerhossa, vauvapiirissä, muskarissa, liinatanssissa, vauvakinossa, kavereilla kyläiltiin puolin ja toisin ja kesällä varsinkin käytiin kaupungilla ihan vaan kävelemässä ja jätskillä tms. Tämä kaikki oli tietty ihan vaan minua varten, ei puolivuotias sellaista aktiviteettia kaipaa, kunhan vaan liinassa kulki mukana kaikkialle ja minulla oli tekemistä ja seuraa.