Jos velaksi ostaa, riski on aina olemassa.
Mutta asiaan, vanha kunnon rintsikka on pysynyt kuosissaan 50 vuotta ja hyvin asuttuna se pysyy hienosti toisetkin 50 vuotta.
Toista ovat nämä juosten kustut ja ei-omaan-käyttöön tehdyt uudet talot.
Mutta asiaan, vanha kunnon rintsikka on pysynyt kuosissaan 50 vuotta ja hyvin asuttuna se pysyy hienosti toisetkin 50 vuotta.
Toista ovat nämä juosten kustut ja ei-omaan-käyttöön tehdyt uudet talot.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo kunnossa pysyy jos vaan viitsii poltella 3000 litraa öljyä vuodessa kun uudemmat vie alle puolet....
Riskejä: jälkikäteen vedetyt vesiputket, 70-luvulla rakennettu sisävessa ja keittiön tiskipöydän hanat kaipaavat putkiremppaa, keittiöremppaa ja vessaremppaa. Ikkunoitten alta eristepurut painuneet, ikkunoista vetää. Perustuksia ei ole tehty ja mökki vajoaa maahan; kuisti on kylmillään ja lahoaa, kuistin katto vuotaa; salaojat puuttuvat mökin ympäriltä, joten kosteus nousee sokkelista lautaseiniin ja sahanpuruihin.
Ei vaikuta mitenkään. Se jonka mielestä rintamamiestalo on hyvä ei mikään todistelu muuta asiaa.
jälkikäteen vedetyt vesiputket - nehän on paremmat kuin vanhat ruostuneet valurauta/kupariputket
70-luvulla rakennettu sisävessa ja keittiön tiskipöydän hanat kaipaavat putkiremppaa, keittiöremppaa ja vessaremppaa. - tottakai kaikki kaipaa remppaa aikanaan, jopa se 2000-luvulla väärin tehty talo (ja se vielä aikaisemmassa vaiheessa kuin kunnon rintsikka)
Ikkunoitten alta eristepurut painuneet, ikkunoista vetää. - hyvin asutussa talossa tämäkin "tyyppivika" korjattu, ihan samalla periaatteella kuin jos lunta sataa pihalla, se kolataan pois, eli miksi kärsiä kun asialle voi tehdäkin jotain?
Perustuksia ei ole tehty ja mökki vajoaa maahan - onhan niissä perustukset ja sitäpaitsi ennen oli pellot siinä käytössä mihin ne oli tehtykin, ei taloja pelloille tehty.
kuisti on kylmillään ja lahoaa, kuistin katto vuotaa - kylmä kuisti sinällään ei lahoamista tarkoita, vrt. tämän päivän tuulikaappiin. Eihän se katto vuoda kun se ehjä on.
salaojat puuttuvat mökin ympäriltä, joten kosteus nousee sokkelista lautaseiniin ja sahanpuruihin. - huonosti asutussa talossa tämäkin on mahdollista. Tosin rintsikassa sokkeli on järkevästi tehty korkeammaksi kuin nykyään.
Juu. Onhan noita juttuja ollut lehdissä moneen kertaan. Ei ole mitenkään harvinaista, että rintsikan korjaaminen maksaa yhtä paljon kuin uuden talon rakentaminen. Silti osa asukkaista on ollut valintaansa tyytyväisiä, koska näin on saatu talo "jossa on ihan omanlaisensa tunnelma" tjsp.
Ja noita vikoja on - voi sanoa - aivan poikkeuksetta löytynyt "riittävästi", kun on ruvettu paikkoja aukomaan. Vaikka ostettaessa talo oli niiiiiin hyvin pidetty ja kaipasi korkeintaan uutta maalia seiniin.
Syynä mm. se, että rakentamisaikaan oli pula kunnon rak. materiaaleista eli on käytetty milloin mitäkin korviketta, sitten just nämä muutokset eli tehty asuin/pesutiloja kellariin, tehty vessaa yms. ja sitten on ollut vuotoja/putkien jäätymisiä, päin helvettiä tehtyjä korjauksia ym. ym.
Juu niissä tosiaan on omanlainen tunnelmansa. Kun on polttanut vanhaan taloon uuden verran materiaalia ja työtä kahden uuden verran niin pakkohan sitä on jotenkin puolustella. Aktiivinen itse petos sanoisin......
Nyt taitaa aloituksen tekijällä olla kevättä rinnoissa, molemmissa, tasapuolisesti.
http://www.youtube.com/watch?v=GI57hKelSB0
Sanoisin, että mikään ei ole ikuista ja emme voi 2040 myydä vieläkin näitä sota-ajan rintamamies taloja.
www.homeasunto.suntuubi.com
pommitusjätteistä ja roskista talon rakentaa, joka olisi parempi kuin nykyiset ;). Kyllä nuo rintamamiestalot ovat olleet matkansa päässä jo 70-luvulla. Uudelleen rakentamisen eli täysremontin jälkeen, jos se on onnistuttu tekemään kunnolla, talolla n. 20 v. lisäaikaa.
Ainepula aiheutti hataran kyhäämisen. Hyvä puoli monessa, että tuuli nurkista ulvo ja piti nurkat kuivana. Monessa on kattohuopa vedetty vuorin alle. Sääsuojaksi.
että niin silloin kuin nykyäänkin, itselle kannattaa rakentaa paras mahdollinen.
Silloinpa ei ollutkaan näitä "siottajia" ja gryndereitä, jotka vain äkkiä valmiiksi saadakseen ja sitten myyntiin laittaakseen olisivat hutiloineet ja säästäneet joka välissä. On totta, että ihan sota-ajan jälkeen ei ollut parasta mahdollista tarviketta saatavilla ihan jokaisella rakentajalla, mutta myöhemmät rintsikat olivatkin jo "laatutavarasta".
Kyllä on pakko olla vaarallisen läheltä lisääntyneitä nämä rintsikkafanit ja kuka sitä nyt itselleen huonoa ..... uuuufffff
Jokin palsta, joka kohentaisi pienen ihmisen itsetuntoa, voisi sopia sinulle, eikö?
Jotain vihaa sisältäsi löytyy, kun noin vedit herneet, kun toisilla on asiat kunnossa.
Tuttumme ostivat rintamamiestalon ja fiksusti teettivät tietysti kuntotarkastuksen, jonka mukaan talo on kunnossa. Taloon muutettuaan huomasivat talossa olevan monenlaista isommankin remontin tarvetta. Remonttia tehdessään löysivät sitten pintojen alta ikäviä ylläreitä mm. kosteutta, huonosti tehtyjä aiempia remontteja. Eivät sanoneet meille, oliko löytynyt homettakin.