Nubis

727/84

Minlälaisia ajatuksia porukalla nykyään herättää Nubis? Itse olin siellä 84 – 85 vuoden verran, josta ajasta olin noin 10kk suljetulla. Aivan käsittämätöntä miten sieltä ei päässyt pois ihan pikkurikkeiden takia. Ei tarvinnut olla kuin sänky huonosti, tuhkakuppi tyhjentämättä, tms niin aina alkoi joku koeaika alusta. Olihan niitä tietysti työlakkoja ym. mitkä myös vaikutti asiaan. Ja ne tatuointitarkastukset voi jee, monta pamppua kyttäämässä ja laskemassa tatskoja, taisivat pitää pojista ;) Niin JR taisi olla oikein erikoistunut näihin tarkastuksiin. Pari vuotta myöhemmin kun joudun konnulle, oli ihan yllätys kun en joutunut suoraan suljetulle :D Joo no se niistä..

7

3358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulo.S

      Olin Nubiksessa vajaa 10 vuotta aiemmin kuin aloittaja. Sitä urheiluhallia ei ollut vielä itäpään takana, mutta kohta tuli. Eikai se niin vaikea ole pitää tuhkakuppi tyhjänä töihin lähtiessä, eikä petin petaus. Nuohan on jo sivilissä selviä asioita. Silloin ei saanut olla seinällä olevassa taulussa saunakorttia, se lähti pampun toimesta pois, jos erehtyi laittamaan saamansa postikortin.
      Tatuointitarkastuksia oli osastoittain. Taloon tullessa kirjattiin vanhalla talolla kaikki tatuoinnit ylös. Jos oli tullut pistekin lisää, se oli 4 vrk. rundia, ja suljetulle. Silloin rundissa ei muistaakseni saanut polttaa, eikä kävelyssä ainakaan puhua kenellekään mitään.

      Nyt ei kuulemma sitä paikkaa ole siinä muodossaan, eli Keravan nuorisovankilan poikaosasto, eli Nubis. Se oli hyvä paikka istua 1/3 osilla vajaa 4 vuoden tuomio pois.

      • istua...

        Ihannoitko vankila tuomiotasi? Kyllä te ootte ihmeellisiä...


    • jdjskdkdl

      ding dong TARKASTUS
      disg dong ITÄ KOLME SULJETAAN

    • Anonyymi

      Nubis on myös yömaja / asuntola Punavuoressa. Lienee vieläkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      197
      4184
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      40
      2695
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      110
      2264
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      91
      1988
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      219
      1884
    6. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      16
      1375
    7. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      26
      1330
    8. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      46
      1263
    9. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      89
      1252
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      87
      930
    Aihe