Minlälaisia ajatuksia porukalla nykyään herättää Nubis? Itse olin siellä 84 – 85 vuoden verran, josta ajasta olin noin 10kk suljetulla. Aivan käsittämätöntä miten sieltä ei päässyt pois ihan pikkurikkeiden takia. Ei tarvinnut olla kuin sänky huonosti, tuhkakuppi tyhjentämättä, tms niin aina alkoi joku koeaika alusta. Olihan niitä tietysti työlakkoja ym. mitkä myös vaikutti asiaan. Ja ne tatuointitarkastukset voi jee, monta pamppua kyttäämässä ja laskemassa tatskoja, taisivat pitää pojista ;) Niin JR taisi olla oikein erikoistunut näihin tarkastuksiin. Pari vuotta myöhemmin kun joudun konnulle, oli ihan yllätys kun en joutunut suoraan suljetulle :D Joo no se niistä..
Nubis
7
3175
Vastaukset
- Sulo.S
Olin Nubiksessa vajaa 10 vuotta aiemmin kuin aloittaja. Sitä urheiluhallia ei ollut vielä itäpään takana, mutta kohta tuli. Eikai se niin vaikea ole pitää tuhkakuppi tyhjänä töihin lähtiessä, eikä petin petaus. Nuohan on jo sivilissä selviä asioita. Silloin ei saanut olla seinällä olevassa taulussa saunakorttia, se lähti pampun toimesta pois, jos erehtyi laittamaan saamansa postikortin.
Tatuointitarkastuksia oli osastoittain. Taloon tullessa kirjattiin vanhalla talolla kaikki tatuoinnit ylös. Jos oli tullut pistekin lisää, se oli 4 vrk. rundia, ja suljetulle. Silloin rundissa ei muistaakseni saanut polttaa, eikä kävelyssä ainakaan puhua kenellekään mitään.
Nyt ei kuulemma sitä paikkaa ole siinä muodossaan, eli Keravan nuorisovankilan poikaosasto, eli Nubis. Se oli hyvä paikka istua 1/3 osilla vajaa 4 vuoden tuomio pois.- istua...
Ihannoitko vankila tuomiotasi? Kyllä te ootte ihmeellisiä...
- jdjskdkdl
ding dong TARKASTUS
disg dong ITÄ KOLME SULJETAAN - Anonyymi
Nubis on myös yömaja / asuntola Punavuoressa. Lienee vieläkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585020
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214472Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2751523- 2281298
- 811291
- 681245
- 305978
- 199920
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50800