Nubis

727/84

Minlälaisia ajatuksia porukalla nykyään herättää Nubis? Itse olin siellä 84 – 85 vuoden verran, josta ajasta olin noin 10kk suljetulla. Aivan käsittämätöntä miten sieltä ei päässyt pois ihan pikkurikkeiden takia. Ei tarvinnut olla kuin sänky huonosti, tuhkakuppi tyhjentämättä, tms niin aina alkoi joku koeaika alusta. Olihan niitä tietysti työlakkoja ym. mitkä myös vaikutti asiaan. Ja ne tatuointitarkastukset voi jee, monta pamppua kyttäämässä ja laskemassa tatskoja, taisivat pitää pojista ;) Niin JR taisi olla oikein erikoistunut näihin tarkastuksiin. Pari vuotta myöhemmin kun joudun konnulle, oli ihan yllätys kun en joutunut suoraan suljetulle :D Joo no se niistä..

7

3374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulo.S

      Olin Nubiksessa vajaa 10 vuotta aiemmin kuin aloittaja. Sitä urheiluhallia ei ollut vielä itäpään takana, mutta kohta tuli. Eikai se niin vaikea ole pitää tuhkakuppi tyhjänä töihin lähtiessä, eikä petin petaus. Nuohan on jo sivilissä selviä asioita. Silloin ei saanut olla seinällä olevassa taulussa saunakorttia, se lähti pampun toimesta pois, jos erehtyi laittamaan saamansa postikortin.
      Tatuointitarkastuksia oli osastoittain. Taloon tullessa kirjattiin vanhalla talolla kaikki tatuoinnit ylös. Jos oli tullut pistekin lisää, se oli 4 vrk. rundia, ja suljetulle. Silloin rundissa ei muistaakseni saanut polttaa, eikä kävelyssä ainakaan puhua kenellekään mitään.

      Nyt ei kuulemma sitä paikkaa ole siinä muodossaan, eli Keravan nuorisovankilan poikaosasto, eli Nubis. Se oli hyvä paikka istua 1/3 osilla vajaa 4 vuoden tuomio pois.

      • istua...

        Ihannoitko vankila tuomiotasi? Kyllä te ootte ihmeellisiä...


    • jdjskdkdl

      ding dong TARKASTUS
      disg dong ITÄ KOLME SULJETAAN

    • Anonyymi

      Nubis on myös yömaja / asuntola Punavuoressa. Lienee vieläkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      255
      4124
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      108
      2205
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2187
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2157
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      124
      2099
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1802
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      166
      1744
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1276
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1164
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      1026
    Aihe