Nubis

727/84

Minlälaisia ajatuksia porukalla nykyään herättää Nubis? Itse olin siellä 84 – 85 vuoden verran, josta ajasta olin noin 10kk suljetulla. Aivan käsittämätöntä miten sieltä ei päässyt pois ihan pikkurikkeiden takia. Ei tarvinnut olla kuin sänky huonosti, tuhkakuppi tyhjentämättä, tms niin aina alkoi joku koeaika alusta. Olihan niitä tietysti työlakkoja ym. mitkä myös vaikutti asiaan. Ja ne tatuointitarkastukset voi jee, monta pamppua kyttäämässä ja laskemassa tatskoja, taisivat pitää pojista ;) Niin JR taisi olla oikein erikoistunut näihin tarkastuksiin. Pari vuotta myöhemmin kun joudun konnulle, oli ihan yllätys kun en joutunut suoraan suljetulle :D Joo no se niistä..

7

3223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulo.S

      Olin Nubiksessa vajaa 10 vuotta aiemmin kuin aloittaja. Sitä urheiluhallia ei ollut vielä itäpään takana, mutta kohta tuli. Eikai se niin vaikea ole pitää tuhkakuppi tyhjänä töihin lähtiessä, eikä petin petaus. Nuohan on jo sivilissä selviä asioita. Silloin ei saanut olla seinällä olevassa taulussa saunakorttia, se lähti pampun toimesta pois, jos erehtyi laittamaan saamansa postikortin.
      Tatuointitarkastuksia oli osastoittain. Taloon tullessa kirjattiin vanhalla talolla kaikki tatuoinnit ylös. Jos oli tullut pistekin lisää, se oli 4 vrk. rundia, ja suljetulle. Silloin rundissa ei muistaakseni saanut polttaa, eikä kävelyssä ainakaan puhua kenellekään mitään.

      Nyt ei kuulemma sitä paikkaa ole siinä muodossaan, eli Keravan nuorisovankilan poikaosasto, eli Nubis. Se oli hyvä paikka istua 1/3 osilla vajaa 4 vuoden tuomio pois.

      • istua...

        Ihannoitko vankila tuomiotasi? Kyllä te ootte ihmeellisiä...


    • jdjskdkdl

      ding dong TARKASTUS
      disg dong ITÄ KOLME SULJETAAN

    • Anonyymi

      Nubis on myös yömaja / asuntola Punavuoressa. Lienee vieläkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2848
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      125
      2534
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1762
    4. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      17
      1504
    5. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      60
      1409
    6. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      1
      1408
    7. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      300
      1323
    8. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1154
    9. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1121
    10. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      80
      1072
    Aihe