Kasvaako Torreviejan alueella koivuja? Jos kasvaa niin onko niissä samanlainen ihana tuoksu kuin kotikoivuissa? Tillissä ei nimittäin ainakaan ole samanlaista makua kuin kotoisessa maassamme kasvaneessa tillissä.
Kasvioppia...
3
559
Vastaukset
- tapas-papa
Espanjan eteläosista ei koivuja hevin löydy. Vain Sierra Nevadan kansallispuistossa muistelen nähneeni. Mutta pohjoisrannikon laaksoissa on paljon lehtimetsää ja seassa myös koivuja.
Tuoksusta on vaikeampi sanoa, kun ilmassa on niin paljon muita tuoksuja.
Viidentoista Espanjan vuoden jälkeen kaipaan Suomesta lähinnä järvikalaa ja salmiakkia:-)
Olin myös pitkään siinä luulossa, ettei Espanjasta löydy niin hyviä perunoita kuin suomalaiset uudet perunat parhaimmillaan. Liebanan laaksosta Kantabriasta löytyi vihdoin sekin ihme...
Jos Espanjassa pitää päästä ihmettelemään koivuja, kannattaa tutustua vaikkapa Picos de Europan kansallispuistoon Kantabriassa ja Asturiassa. Puiston kävelyreiteistä löytyy opastus myös suomeksi: http://www.topwalks.net/fi/picos_de_europa.htm
Varsinkin Liebanan laaksojen reitit kulkevat runsaissa lehtimetsissä.- aulikki1
Kiitos asiallisesta vastauksestasi:)) Olemme menossa lomailemaan Torreviejaan ja mietin tuliaisia Suomalaisille tuttaville. En sentään ihan koko kapsäkkiä ajatellut täyttää vihdoilla, muutaman pussillisen aitoja koivunoksia saunatuoksuksi vain. Mutta jos alueella kasvaa niitä niin se on yhtä hyvä tuliainen kuin jos toisi Fazerin Sinistä suklaata Suomeen... Muistan edellisiltä käynneiltäni vain palmut ja ihanat tuoksuvat huumaavat muut kukkivat puut ja pensaat. Kala taitaa olla hieman vaikea vietävä kun matka kulkee Lontoon kautta. Salmiakkiahan tietysti kaikki toivovat :)) Nekin, jotka eivät sitä Suomessa asuessaan syöneet.
- Tapas-Papa
aulikki1 kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksestasi:)) Olemme menossa lomailemaan Torreviejaan ja mietin tuliaisia Suomalaisille tuttaville. En sentään ihan koko kapsäkkiä ajatellut täyttää vihdoilla, muutaman pussillisen aitoja koivunoksia saunatuoksuksi vain. Mutta jos alueella kasvaa niitä niin se on yhtä hyvä tuliainen kuin jos toisi Fazerin Sinistä suklaata Suomeen... Muistan edellisiltä käynneiltäni vain palmut ja ihanat tuoksuvat huumaavat muut kukkivat puut ja pensaat. Kala taitaa olla hieman vaikea vietävä kun matka kulkee Lontoon kautta. Salmiakkiahan tietysti kaikki toivovat :)) Nekin, jotka eivät sitä Suomessa asuessaan syöneet.
Jos Espanjan huumaavien tuoksujen lähteet - siis kasvit ja kukat - kiinnostavat, tässä hyvä sivusto, joka esittelee kukat runsain kuvin:
http://www.topwalks.net/plants/index.htm
Jos Alicanten provinssissa haluaa tutustua luontoon, kannattaa ajella Benidormin pohjoispuolelle Marina Altan ja Marina Baixan maisemiin. Siellä luonto on vehreämpää. Varsinkin Laguartin ja Guadalestin laaksot ovat hienoja paikkoja, ja molemmissa laaksoissa on mukavia kävelyreittejä. Myös Ifachin monoliittiin Calpessa kannattaa tutustua - se on kuin Gibraltarin pienoismalli, mutta paljon viehättävämpi.
Ja vielä vinkki todella mielenkiintoisesta eläinpuistosta. Jos Guadalestista jatkaa CV-70 tietä edelleen ylöspäin vuorille, vastaan tulee opasteita Safari Aitana -puistoon, jossa valtaosa eläimistä liikkuu vapaina. Safari Aitanassa viihtyvät sekä lapset että aikuiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997