olen. miul on vissii aika valikoiva kuulo. se onkin 6kk tiputusta, eikä 6 kertaa.. ehe ehe.. eli homma jatkuu vielä... suututtaa.... mut jospa se taas siitä.....
pikkuse nolona
aamun-virkku
19312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
tuntuu kurjalta puolestasi,mutta eiköhän se siitä mene.
Mulla on 10. kerta vajaa parin viikon kuluttua eikä tietoa kauanko jatkuu. Suhtaudut vaan tyyneesti asiaan. Onhan se yhdenlainen reppu tuo syöpä mutta kannettava vaan se on ja monesti sen saa hoitojen jälkeen laskea selästään. Tähän loppuun piti tulla jokin hieno mietelause mutta en nyt muista yhtään. Lisätkää te jos muistatte.
tupsahti mieleen sellanen,tosin se ei kuulu mitenkään meihin syöpäläisiin vaan yleisesti.Parempi on olla kuulemassa viisaan nuhdetta,kuin olla kuulemassa tyhmien laulua.Mielestäni tähän kiteytyy hyvin paljon elämän viisautta ja ohjetta,kukin minässään tutkikoon ja tulkitkoon kykyjensä mukaan.
mietelausetta .. ajattelen vaan että miksi en nauttinut terveydestäni silloin kun olin terve?
....?
ennen kuin sairastuu.
kun toivossa ehdit elellä ja sitten kävikin noin,niitä taitaa kertyä samamäärä kuin mulla elikkä 9kpl,no jokatapauksessa loppusuoralla olet,ja jos olo on siedettävä niin kyllä sen kestää ja pakkohan se on viedä loppuun saakka.toivottavasti verikokeet pysyvät hyvinä,jotta ei niiden tiimoilta siirtymiä tulisi.
ainakin "juhlia" juhannusta, kun aattona alkaa myrkytön viikko ;) Meinasin ottaa pari lasia valkkaria vaikka yksikseni. Mieli kyl olis tehny jostai vuokrata mökki, mutta kun sama olla yksin kotona. Ei oo sellast porukkaa jotka lähtis kaveriksi siihen lystiin. Kaikilla kun on jo miesystävä ni ei oo kiva lähtee sellasee porukkaa yksin. Mut ei se mitää, niise on ollu jo useemma vuoden et se on miulle ihan tavallinen viikolkoppu. Verikokeet oli ainakin vielä ihan hyvät eilen miulla. Tää kylmäarkuus on oikeesta ainut harmi miulla. Eilen avannehoitaja kävi miu luona ja oli pikkuse huolissaa miu laihtumisesta ja siitä kun sapuska ei oikeen sula kulkureissullan. Melkein kokoajan tulee vetenä. Tuumas toisen hoitsun kans jos yhtään rupeen väsyy enemmä ni heti ilmotettava. En kehannu sanoo, et nukuin melkein koko viimeviikon. hups.. Nyt viel tulee se etten saa nesteitä alas, kun en kylmänä voi viikkoon juoda. Eipähä sitä mietelausetta sillo ainakaa tuu ku haluis :) Mut mennää päivä kerralaa liikooja murehtien :)
teille kaikille Raspikurkku ,aamun-virkku ja kaikki toisetkin hoidoissa olevat.Meilläkin on miehellä taas edessä hoito rumba,runsaan neljän vuoden jälkeen löydettiin etäpesäkkeitä ja toivossa eletään,että sairaus saadaan taas nujerrettua ja lisä aikaa toivottavasti monia vuosia.Itse voin suht.hyvin,mielialan kanssa välillä epätoivosta toivoon,töissä kuitenkin jaksan käydä ja oikeastaan se tekee hyvää,on hyvät työtoverit tukeana .Myös belgi ja kisuli antavat tukea ,lohtua ja ymmärrystä.Ja metsässä belgin kanssa samoillessa ja luonnosta nautien saan mieleeni tasapainoa.Ja suurin ilon antaja pieni pojan tytär.Tällaista elämä on,omalla kohdallani seuraava kontrolli on joulukuussa ja tuntuu,että olisi jo liikaa jos taas kävisi niin,että sama toistuisi,menisimme peräkkäin hoitoihin,kuten ensimmäisellä kerralla kävi.En jaksa enkä ehdi seurata palstaa usein,kerroin vaan nyt tämän hetkisen tilanteemme ja haluan lähettää terveiset kaikille,etenkin Zomille,Tässä ja nytille,Marliisille ja kaikille toisillekkin ja hyvää kesän jatkoa,jospa ilmatkin taas lämpenevisivät.
missä miehelläsi on niitä etäpesäkkeitä?
Maksassako?
on että parit juhlii keskenään ja me sinkut oltaisi vaan kolmantena pyöränä,tuon totuuden olen jo vuosikausia sitten totenu,joten muijakin turjottaa mökissään koiran kanssa ja samat arjen rutiinit on ohjelmana,saatampa tuikata jopa tulen kaasurilliin ja kapanossia kärventää jos säät sallii.Voipi olla myös että rannalla istutaan koiran keralla ja tuijotetaan puoleksi näkyvää katiskaa,jos vaikka särki sinne eksysi niin saisi siitä siilille muonaa.joten mulla ainakin on luvassa tosi "räväkkä"jussinvietto.Kuinkas paljon sulla onkaan paino laskenut nytavanteen jälkeen?
Olen pahoillani miehesi puolesta,mutta uskotaan että hoidot tepsivät tälläkin kerralla.Eiköhän jo teidän perheelle olisi riittänyt murhetta.Belgille,ja vauvalle lämpöiset halaukset.Voimia teille koko perheelle.
Sain hyvän mielen että muistit,ystäväni 1 .
nimimerkilläsi, etpä olekaan "lomalla", no sullahan on lomaa aina!
tällainen nimimerkitön, rupesin utelemaan. Ymmärrän, ettei minulle kannata vastata, ei se mitään kukin taaplaa tyylillään...
ihan varma, mut luulen et noi 10 kg on leikkauksen jälkeen lähteny. Nyt oon pikkuse "alipainone". kun ei ollu liikakiloja montaa ennen leikkaustakaan. hups ;) meil on sit suunillee yht räväkkä jussi. hih.. mie vaa en voi tossa parvekkeella rillailla ja vettä ei näy kun hanasta ;) jos en sit hyppää autonrattii ja käy kattomassa jossai rannalla. poika ehotti et menisin sinne saimaan saareen ja hää ois iha iteksiää kotona. mut en jaksa ja siel on jo sitä porukkaa nii paljo et tulis ahdasta. enemmi oon yksiksee kotona. oisha tuol jokiasemalla kokokin mutten taida kehata änkeytyy sinne.
en kai huomannut kirjoitustasi aamupäivällä.En ole halunnut kertoa tarkemmin peläten että ehkä joku täällä vastaa ettei mieheni voi selvitä.Yritän pitää itseni kasassa ja rehellisesti sanoen en ehkä halua katsoa totuutta silmiin.Toivoa on,kukaan lääkäri ei ole sanonut etteikö hän selviä tästäkin ,kaikki tulokset ei ole vielä täysin varmoja ja ennusteita mieheni ei ole kysellyt.Hänen sukulaistensa sairastamisen aikaan ei olut vielä näitä tämän hetkisiä hoitoja ,hänen veljellään kaikki oli ohi kahdessa vuodessa dignoosista.
vastaa ikävästi, sillä emme täällä ainakaan voi tietää selviääkö hän, sinulle itsellesi hyväksi kun voit kirjoittaa tänne tuntojasi. Jos lääkärit ovat toiveikkaita, on hyvät mahdollisuudet varmaan. Toivon tosiaan hänen paranemistaan, sillä olen menettänyt omaisiani syövälle. Mutta nykyiset hoidot ovat hyviä, parempia kuin omien sukulaisteni aikana oli.
Itselläni maksassa jotain, ja siksikin kysyin etäpesäkkeistä, epäilen itselläni niitä...
Olen menossa tutkimuksiin.
Voimia sinulle.
siirsimme viikon,kun tytär tuli juuri 700km matkan kotiin,olisi ollut liian rankkaa lähteä heti perään n.300km levätköön lauantaihin ja saa lelliä kissaansa,sekä olla rauhassa yhdessä.
Tehän saatte sitten olla juhannuksen siellä mökillä, niin voitte tehdä niitä juhannustaikoja ihan oikeaan aikaan. Hyvää lomaa teille!