Apulaisoikeusasiamies arvostelee Helsingin poliisia näpistyksestä epäiltyjen lasten kiinniotossa. Apulaisoikeusasiamiehen mukaan poliisilla ei ollut oikeutta viedä 10-vuotiaita poikia poliisiasemalle rikoksen selvittämiseksi.
Poliisi vei makeisia kaupasta ottaneet pojat poliisiasemalle puhutteluun.
Apulaisoikeusasiamies Jukka Lindstedt toteaa, että alle 15-vuotiaan kuljettaminen poliisilaitokselle on ankara pakkokeino, jota tulisi käyttää harkiten.
Poikia olisi voitu kuulustella myös myymälän tiloissa tai poliisiautossa.
Poliisi vei makeisia kaupasta ottaneet pojat poliisiasemalle puhutteluun.
Apulaisoikeusasiamies Jukka Lindstedt toteaa, että alle 15-vuotiaan kuljettaminen poliisilaitokselle on ankara pakkokeino, jota tulisi käyttää harkiten.
Poikia olisi voitu kuulustella myös myymälän tiloissa tai poliisiautossa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
potentiaalisille rikollisenaluille.
Kun kerralla pelästytetään kunnolla tavoille, on todennäköisyys parempi, että jää tähän kertaan.
Jonkun on kasvatustehtävä hoidettava, kun koti siinä epäonnistuu.
....., että ihonvärillä on merkitystä.
Miksi poliisi ei noudata lakia ja asetuksia. Silloin ei tulisi sanktioita.
Poliisit ovat tyhmiä, kun eivät osaa lakia noudattaa.
Mitä lakia poliisi on tässä tapauksessa mahtanut rikkoa? Kertoisitko asian niin että maallikkokin sen ymmärtää. Kiitos etukäteen.
Lindstedt kiireesti vaihtoon. Viimeaikaiset päätökset ovat olleet jo ufojuttuja.
Kyseinen viranomaisenpäätös on aivan oikea. Ainahan voit valittaa eli inistä.
Joo, tänään oli mediassa jo uutinen, että lähtee!!
Ajankohtaista
OTT Jussi Pajuoja valittiin uudeksi apulaisoikeusasiamieheksi
Eduskunta valitsi täysistunnossaan 5.6.2009 OTT Jussi Pajuojan uudeksi eduskunnan apulaisoikeusasiamieheksi nelivuotiskaudeksi 1. lokakuusta 2009 lähtien.
Pajuoja toimii paraikaa eduskunnan oikeusasiamiehen kanslian kansliapäällikkönä ja apulaisoikeusasiamiehen sijaisena. Hän seuraa tehtävässään nykyistä apulaisoikeusasiamiestä OTT Jukka Lindstedtiä.
Jussi Pajuoja sai äänestyksessä 149 ääntä.