Nyt on tullut sellainen tilanne eteen, että työpaikan vaihdos alkaisi olemaan aiheellista. Työpaikkoja ei pahemmin omassa kaupungissa ole tarjolla, joten silmiini iski Fonectan myyntineuvottelija. Kontaktointi yritysasiakkaisiin ja tarjotaan näkyvyyttä Fonectan painettuihin ja sähköisiin palveluihin.
Palkkaus pohja provisio edut. Mitä nämä edut alkuvaiheessa ovat ja maksetaanko pohja aina ja joka tilanteessa? TES ilmeisesti PAM, joka on suurin heikennys nykyiseen työpaikkaan verrattuna.
Nyt kaikki plussat ja miinukset peliin. Onko yritys inhimillinen vai vaan dollarit silmissä kiiluva ihmisestä välittämätön koneisto? Onko pelko potkuista persuksissa alituisesti vai siedetäänkö yrityksessä luonnollista vaihtelua myynnissä? Minkälainen työilmapiiri työpaikallanne on ollut? Mukava vai ilkeän kilpailuhenkinen? Kaikki tieto on tervetullutta.
Itselleni puhelintyöskentely on tuttua, olen tehnyt sitä jo kymmenen vuoden ajan kahden eri työnantajan palveluksessa, toinen niistä oli myyntiä. Mutta se oli äärimmäisen suhdanneherkkä ala ja täysi provikka ja siitä sitten vaihdoin vakipalkkaiseen duuniin asiakaspalvelussa.
En elättele pilvilinnoja enkä miljonääriksi päätymistä :) En ole huippumyyjä, mutta ehkä jotenkin kohtuullinen. Nykypalkka vajaa 1800 € brutto, joten kaikki palkka yli tuon on plussaa, mutta riittääkö mikä työnantajalle? Eniten peräänkuulutan kuitenkin työnantajaa, jolle työntekijä ei ole pelkkä pelinappula ja että työntekijöistä ja heidän hyvinvoinnistaan OIKEASTI välitetään.
Kiitos vastauksista, asiallisista sellaisista. Hommahan ratkeaa tietysti helposti siten, etten työtä edes saa :) Mutta jos tärppi kävisi, uskallanko vaihtaa vai olenko parin kk:n päästä työtön...
Palkkaus pohja provisio edut. Mitä nämä edut alkuvaiheessa ovat ja maksetaanko pohja aina ja joka tilanteessa? TES ilmeisesti PAM, joka on suurin heikennys nykyiseen työpaikkaan verrattuna.
Nyt kaikki plussat ja miinukset peliin. Onko yritys inhimillinen vai vaan dollarit silmissä kiiluva ihmisestä välittämätön koneisto? Onko pelko potkuista persuksissa alituisesti vai siedetäänkö yrityksessä luonnollista vaihtelua myynnissä? Minkälainen työilmapiiri työpaikallanne on ollut? Mukava vai ilkeän kilpailuhenkinen? Kaikki tieto on tervetullutta.
Itselleni puhelintyöskentely on tuttua, olen tehnyt sitä jo kymmenen vuoden ajan kahden eri työnantajan palveluksessa, toinen niistä oli myyntiä. Mutta se oli äärimmäisen suhdanneherkkä ala ja täysi provikka ja siitä sitten vaihdoin vakipalkkaiseen duuniin asiakaspalvelussa.
En elättele pilvilinnoja enkä miljonääriksi päätymistä :) En ole huippumyyjä, mutta ehkä jotenkin kohtuullinen. Nykypalkka vajaa 1800 € brutto, joten kaikki palkka yli tuon on plussaa, mutta riittääkö mikä työnantajalle? Eniten peräänkuulutan kuitenkin työnantajaa, jolle työntekijä ei ole pelkkä pelinappula ja että työntekijöistä ja heidän hyvinvoinnistaan OIKEASTI välitetään.
Kiitos vastauksista, asiallisista sellaisista. Hommahan ratkeaa tietysti helposti siten, etten työtä edes saa :) Mutta jos tärppi kävisi, uskallanko vaihtaa vai olenko parin kk:n päästä työtön...
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mediamyynti puhelimessa on rankka ala, mutta kun siitä pääsee kiinni, niin tuo sinun nykyinen palkkasi on historiaa. Soita Fonectalle ja kysy itse lisää. Ole oma-aloitteinen ja rohkea. Siinä ensimmäiset hyvän myyjän ominaisuudet. Fonecta on iso ja tunnettu organisaatio. Eiköhän siellä perusasiat ole kunnossa kun noin kauan ollut pystyssä ja markkintaykkönen. Vaihtoehtoja on pari muutakin ( Kontaktia, Eniro ) joissa hommat toimii.
Ole aktiivinen, utelias, periksiantamaton ja asiakkaasta aidosti kiinnostunut. Tsemppiä ja tervetuloa alalle.
Olen itse Kontaktialla ja homma toimii. Tuote on laadukas ja firman asiat kaikin puolin kunnossa. Palkka vaihtelee meillä myyjillä suuresti ahkeruuden mukaan. Itsellä keskimäärin 2700 kkpalkka.
Kyllä fonecta hyvä työpaikka on. Koulutus on perusteellinen, joskus tuntui, että tuli liikaakin asiaa, mutta käytäntöhän sitten opettaa lisää, mikä ei koulutuksessa jää mieleen.
Pohjapalkkaon parilta ekalta kuukaudelta 1700€ plus tietysti provikat. Sitten se pienenee noin 1500, mutta siinä vaiheessa pitäisi jo tulla provikaakin.
Muutenkin talo on ihan mukava, vaikka työkavereita on niin paljon, ettei kaikkia tunnista edes ulkonäöltä.
Kilpailua on ajoittain ja niistä voi saada hyviäkin palkintoja. Kahvi, kaakao ja hedelmät on ilmaisia. Myös lounaskupongit ovat tosi eullisia.
Joten ei siinä mitään valittamista.
MUTTA, tämä aika vaan on sellainen, ettei kukaan osta mitään, kun on lama ja näitä kaikenmaailman Directoja on huijaamassa yrityksiä, joten yrittäjät ovat paniikissa jo vastatessaan puhelimeen ja kuullessaan, että täällä on se ja se Fonectalta päivää.
Nämä huijarifirmat ovat pilanneet kaikkien hyvienkin firmojen maineen.
Mutta kyllä Fonecta paras talo on näistä puhelinmyyntifirmoista, joten tervetuloa vaan.
"Kukaan ei osta mitään kun on tällainen aika" - perustuu se miksi jotkut yritykset eivät menesty kun taas toiset (pieni osa) menestyvät entistä paremmin.
Jos päätetään että tilanne on, että ei voi myydä niin toivottavasti yritys laittaa pillit pusiin, mitä tehdään myyjillä jotka "ei voi myydä". Vai myyköhän joku siinä talossa sittenkin?
Itse olen ollut fonectalla ja nyt kilpailijalla. Syy itselläni lähtöön oli turhautuminen. Työtahti ja asenneilmapiiri ei tukenut menestymistä ja kovia tuloksentekijöitä. Tuntui ettei kellään kiinnosta ja työtahti ei ollut mielestäni tehokas. Suurelle osalle varmaan ihannetilanne mutta minä meen töihin tekeen kovasti töitä - tuolla passivoiduin itsekin.
Nyt olen kasvuhakuisessa ja kuriltaan tiukassa työpaikassa jossa on koko ajan hyvä napakka ote hommiin. MUTTA työnantajana en voi Fonectaa moittia.
Myykö ne jotain viime vuosituhannella ilmestyneitä luetteloita, jotka heitetään suoraan roskikseen. Vai olemattomia nettisivuja?
Kokemusta on.
Se onko fonecta hyvä työpaikka riippuu aika pitkälti siitä kenen alaisuuteen menet.
Itsellä meni tosi hyvin kun aloitin. Olin tiimin paras myyjä ja tein koko ajan hyvää tulosta. Sitten tuli tiimin vaihto ja esimies vaihtui siinä sivussa. Tämä esimies ei minun naamasta pitänyt joten potkut tuli. Erittäin hatarin perustein.
Nyt olen töissä kilpailijalla.:)
Työntekijästä ei kauheesti välitetä vaan nykymyynti siellä on pelkästään vaan sitä että rahaa pitää tehdä sisään mahdollisimman paljon. Keinot ovat mitä ovat. Tästä voi itse kukin päätellä millä tavalla siellä jotkut tosiaan myy.
Minä en suostunut sillä tavalla myymään ja kerroin tästä esimiehelleni.
Vastaus oli että kyllä siinä ollaan todella harmaalla alueella mutta myy sinä niin kuin se sinusta parhaalta tuntuu.
Suositttelen todellakin jotain muuta työpaikkaa jos vaan sattuu olemaan tarjolla.
Jos muuta ei ole niin mene ihmeessä joksikin aikaa tekemään töitä. Palkkaa sä kumminkin haluat.
on jo aikansa elänyt. Työantajana varmaan ihan jees paikka, mutta tuote auttamattoman jäljessä.
Kyllä sähköisiä luetteloita käytetään, varsinkin ammattikäytössä numeronettiä ja finderiä. Eri asia on sitten nämä paperiset luettelot.
Itse olin myyjänä yhtä hyvä kuin muutkin keskivertomyyjät, siis Fonectalla. Tein ahkerasti töitä ja pitkää päivää. Haastattelussa luvattiin, että koejan saavat olla kaikki töissä ja opetella rauhassa työtä, ei ole huolta irtisanomisesta koeaikana. Vaan kuinkas kävikään. Yksi päivä esimies pyysi kahdenkeskiseen keskusteluun ja itketti minua ja haukkui täysin lyttyyn, koska ei kuulemma pitänyt naisista, eikä siitä että että naiset menestyvät. Teksti oli todella törkeää ja ilkeää, ei uskoisi että esimiesasemassa oleva ihminen alentuu sellaiseen. Potkut tuli siis haukkujen kera ja ilman oikeaa syytä, naamani vain ei miellyttänut häntä. Enkä ollut ainoa. Tästä on aikaa muutama vuosi. Se siitä työntekijästä välittämisestä. ja provikat jäi saamatta. Varokaa.
Minä vaan: kuinka kehtaat tuollaista roskaa täällä kirjoitella. Esimies kertoi sinulle, ettei tykkää naisista, ei siitä, että naiset menestyy, haukkui lyttyyn ja monoa persiille siihen päälle? Etkä haastanut oikeuteen tai nostanut meteliä? Et kyseenalaistanut potkuja kertomiesi syiden perusteella? Kuulostaa hieman keksityltä ja draamakuningattaren selitykseltä. Häpeä!
Itse olen ollut ko. firmassa töissä jo pari vuotta. Kovasti on muuttuneet asiat tänä aikana. Kun aloitin fiilis töissä oli ok ja kannustava, tuntui että työntekijöitä arvostettiin. Nyt on asiat toisin. Hirveän liikevaihdon ja voiton Fonecta tekee repimällä sen työntekijöisen selkänahasta. Koko ajan saa pelätä milloin joutuu pois. Jos pari kuukautta menee myynneissä huonosti niin pois vaan potkitaan surutta, välittämättä esim. aiemmista näytöistä. Työntekijät nähdään orjatyövoimana, jota löytyy aina uutta vanhojen tilalle.
Esimiehissä on myös kova vaihtelu. Jotkut todella sikamaisia. Haukkuvat, huutavat ja nöyryyttävät työntekijöitä jne. Onnen kauppaa on pääseekö reilun esimiehen alaisuuteen. Nämä kiusaaja esimiehet muuten usein oman pomonsa kavereita, joten saavat käyttäytyä miten vaan.
Itse yhä siellä siis, mutta kokoajan etsin uutta paikkaa ja niin tekee muuten suunnilleen 90% kaikista myyjistä.
et vain osaa myydä. Miksi se 10% ei etsi uutta työpaikkaa? siksi että he tekevät 90% myynnistä! niin se on aina myyntialalla
En usko, että tuolla menolla nykyään pärjää pitkään mikään yritys. Fonectan suhteen negatiivista on jo niin paljon, ettei voi olla kyse vain siitä, että firman jättäneet/pois potkitut olisivat aina niitä huonoja myyjiä.
"Eniten peräänkuulutan kuitenkin työnantajaa, jolle työntekijä ei ole pelkkä pelinappula ja että työntekijöistä ja heidän hyvinvoinnistaan OIKEASTI välitetään.!"
Ihan vaan kysyn, että välitätkö sä IHAN OIKEESTI sun työnantajistasi ja heidän menestyksestään eli hyvinvoinnistaan, etkä näe heitä vaan pelinappuloiden antajana?
Niinpä. );-D Tervetuloa aikuisten maailmaan. Siellä suhun asennoidutaan just niin ku itse asennoidut muihin. Ei työnantaja ole äiti tai isi-hahmo, jolta voi vaatia rakkautta ja huolenpitoa ahne kiilto silmissä, josko vielä saisi törkeästi rahaa lisäksi.
täytyy kuulua tähän 10% joukkoon :-D
entä eniro?