Lintu nappaa koiran - mikä avuksi?

ggvfvd

Hei te lintutietäjät,

minulla on 10kk chihu-uros, jonka joku petolintu meinasi napata eräs päivä ulkona.

Mitä voin tehdä vältyyäkseni tälläiseltä jatkossa? Auttaisiko esim kirkas huomioliivi, jolloin lintu ei tunnistaisi kirkkaan oranssia möykkyä syötäväksi?

Kiitos jo etukäteen,

S

1

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiFa1

      Luulisin. Haukka saattaa ehkä ärsyyntyä enemmän tuollaisesta huomioliivistä ja siten voisin ajatella että yrittää enemmän napata koiran. Paikalliselta riistanhoitoyhdistykseltä voi tietysti anoa tällaiselle häirikkölinnulle pyyntiluvan, mutta varmasti tosi vaikea perustella. Tosin monesti metsästäjät ovat ihan järkevällä tavalla miettineet tuon, eli jos siinä lähellä on useampia haukkoja, ja voidaan sanoa että linnulla ei ole poikuetta niin pyyntilupa voi tullakin. Sitten jos et itse omista metsästyskorttia ja asetta, niin kysy riistanhoitoyhdistykseltä hyvää metsästäjää "lainaan". Muuta en nyt äkkiseltään keksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1441
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      136
      1047
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      974
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      864
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      832
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe