Mp:n kuljetus

Moi!

Miten mp:n saa parhaiten tuotua eteläsuomesta pohjoiseen? Onnistuuko peräkärryllä, kiinnitys tuossa vähän epäilyttää että saako ehjänä perille?
Entäs pakettiauto miten kiinnitys hoituu siellä parhaiten. Pyöriä kuskanneilta vinkkejä.

T:amatööri
3679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sekä pakulla että peräkärrilläkin menee kunhan katsoo että pituus riittää.
Pyörä ohjauslukkoon, vaihde päälle, etujarrun sitoo nippusiteellä kahvaan. Keskituki tai sivutuki liinalla kiinni etuvanteeseen. Katteita tarpeen mukaan irti, saa kunnon liinat kiinni ja kireälle (painaa hieman jousitusta alas)! Takaa esim. kauhukahvasta kiinnitys molemmille puolille lattialle. Sama edestä pärrästä riippuen mistä... teleskoopista vaikka. Kyllä kesti mulla ainakin etelä-saksasta asti ja tiukat rampit laivallakin. Katso että mikään osa pyörästä nirhaa mihinkään seinään, laita vaikka matto väliin jos rengas osuu vaikka peräkärrin laitaan. Kokeile kiinnityksesi, huomaat kyllä kun on hyvin kiinni. Tarvittaessa myös peilit irti jne... huomaat kyllä. Ja varmaan pysyisi vähemmälläkin..

Äänestä

Meitsin mopo oli saksasta tullessa merikontissa yhdellä liinalla kiinni.

Pakettiautossa olen laittanu pyörän sivuseisontatuelle.
Vetäny jarrukahvan nippusiteellä tiukalle, ei liian.
Liina penkin yli mikä vetää pyörää ales, esim pyyhe tms väliin.
Liinat stongista viistosti alas, kato että ei hierrä katteita, suojat...
Mahd vielä joku tarkistus että pyörä ei pääse liikahtamaan eteenpäin.

En ole purkanut katteita tai mitään. en suosittele avokärriä kun nyt tota suolaista vettä ja loskaa saattaa roiskua reilusti. Sekä pienet kivet jättävät muistonsa.
Kyllä se sielä pysyy. Muutaman kilometrin jälkeen kandee varmistaa että liinat on pysyny kireellä.

Äänestä

Pressun tai muun peitteen käyttö on ehdottomasti kielletty, katteet ja maalipinnat saavat lepattavista helmoista "hierontakäsittelyä" jo muutaman kilometrin jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amatööri kirjoitti:

Moi!

Miten mp:n saa parhaiten tuotua eteläsuomesta pohjoiseen? Onnistuuko peräkärryllä, kiinnitys tuossa vähän epäilyttää että saako ehjänä perille?
Entäs pakettiauto miten kiinnitys hoituu siellä parhaiten. Pyöriä kuskanneilta vinkkejä.

T:amatööri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu