Onko mahdollista rakentaa n.60-75 neliöistä taloa alle 100 000e? Jos esim. JT-talon n.77neliöinen talo maksaa sisustusvalmiina 86 600€, niin mitä muita kuluja siihen vielä tulee? Ja muutenkin avaimet-käteen-taloihin, mistä muusta täytyy vielä maksaa? Tontti minulla on. Talostani jäisi pois takka, kodinhoitohuone sekä sauna. Talossa olisi siis yhdessä huoneessa pesuhuone ja wc.
Onko yksinäisen ihmisen edes mahdollista saada pankista lainaa sadan tuhannen verran?.. Olen laskenut että palkastani voisin maksaa kuussa aina sen verran, että laina-aika tulisi olemaan vähän alle 30v.
Olisiko järkevintä vain muuttaa vuokrakämppään...? :-/
Alle 100 000e?
5
1052
Vastaukset
...on pikkuisen niukka budjetti omakotirakentajalle. Mitä pienempi talo, sen suuremmaksi nousevat neliöhinnat ja sanoisinkin, että 60...70 neliötä sadalla tonnilla tarkoittaa aika suurta oman työn osuutta.
- yksi rakentaja
eli tuohon laina-hommaanhan ei voi mitään sanoa, kun ei tiedä tulojasi, mutta jos vaan palkkatyössä käyt säännöllisesti niin luulisin että onnistuu ja talon hankkiminen siis vuokralla asumista järkevämpää. Mutta kysy se vielä pankista niin selviää millaiseen lainaan sinulla on mahdollisuuksia.
Mutta sitten tuohon itse rakentamiseen. Jos nyt otetaan lähtökohdaksi tuo 86 600, niin siihen pitää lisätä ainakin seuraavat:
Pääsuunnittelija/vastaava, eli henkilö joka valvoo ja vastaa kohteen oikeasta toteutuksesta. Yleensä nuo voivat olla yksi ja sama henkilä ja hinta jäänee alle 3-4000 euroon. Hyvillä suhteilla rakennusmestariin/ -insinööriin halvemmaksikin.
Liittymät. Eli vesi,viemäri, sähkö liittymät jotka on tilattava kaupungilta /kunnan vesilaitokselta yms. hintaa mahdotonta arvioida kun on niin kunta kohtaista ja lisäksi asiaan vaikuttaa onko rakennuspaikalla miten saatavissa kunnallistekniikkaa jne. Kuitenkin hintaluokasta 10 tuhatta puhutaan helposti.
Maatyöt. Tämäkin voi onnistua sillä että traktori käy työntämässä turpeet pois ja kuorma-auto pari kuormaa soraa tilalle. Kuitenkin yleensä maatyöt ovat hankalampia ja hintalappu niillekkin voisi olla salaojineen, routaeristämisineen täyttöineen kaikkineen sen saman 10 000. Mutta korostan että paljon halvemmallakin voi päästä helpolla tontilla kun taas vaikeammalla voi mennä paljon ylikin.
lupamaksut. Vaihtelevat kunnittain mutta tuskin paria tonnia enempää.
rakennusaikaiset vedet, sähköt, verot yms. maksavat aina jonkun satasen lisää.
Lisäksi tullee pihatöitä, ulkopuolen maalausta ym. johon aina siihenkin vaan se joku tonni menee vaikka kuinka halvalla yrittäisi.
Eli näiden jälkeen oltaisiin jossain 105-120 haarukassa. (alitukset ja etenkin ylitykset ovat mahdollisia) Kuitenkin en vielä heittäisi kirvestä kaivoon sillä saunan ja takan sekä hormin poisjättämisen ainakin pitäisi halventaa taloa aika monta tuhatta. Lisäksi jos saat palkattua pätevän vastaavan voi budjettisi jäädä allekkin sadan tuhannen mutta helposti ainakin johonkin 100-110 tuhanteen.
Eli rakennusalan ammattilaista vaan kyselemään vastaavaksi niin kyllä se siitä lähtee.- Eki68_
Rakensin 70m2 kakkosrakennuksen 17t euroon. Jos tähän lisää keittiön ym luvat niin pienen omakotitalon rakentaa itse suorasta tavarasta alle 50t euroon (saa tosin tyytyä IKEAN melko hyviinkin keittiökalusteihin). Itse tekisin Italialaistyyppisen avokeittiön ja ostaisin yhden erillisen astiakaapin kulmaukseen!
- tyhmä provo
Eki68_ kirjoitti:
Rakensin 70m2 kakkosrakennuksen 17t euroon. Jos tähän lisää keittiön ym luvat niin pienen omakotitalon rakentaa itse suorasta tavarasta alle 50t euroon (saa tosin tyytyä IKEAN melko hyviinkin keittiökalusteihin). Itse tekisin Italialaistyyppisen avokeittiön ja ostaisin yhden erillisen astiakaapin kulmaukseen!
Liittymät 4000, perustukset maatyöt 20000, talopaketti tai runko 20000 sähköt min 6000. Aika paljon jäis kesken sillä viidelläkympillä.
- Kyllä onnaa
tyhmä provo kirjoitti:
Liittymät 4000, perustukset maatyöt 20000, talopaketti tai runko 20000 sähköt min 6000. Aika paljon jäis kesken sillä viidelläkympillä.
Pitkästä tavarasta, itse tehden, normaali koti ei luxushömppää. Onnistuu kyllä, mikäli tekee itse (kavereiden kanssa) ja perustamisolosuhteet normaalit (ei massanvaihtoja tahi paalutusta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2303368- 592857
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I252483Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182471Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve741966Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841860Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191825Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401822Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691003