Asunnossani on ilmeisesti v.1989 remontin jälkeen asennettu Strömberg-liesi. Ruskea. Kolme levyä. Uunissa ei grillivastusta. Siivotessani alakaappia (uunin alla), sitä jossa uunipellit säilytetään, huomasin että uunin alaosa on eristetty pelkällä alumiinipaperilla. Ei siis mitään kiinteää pohjaa! Alumiinifoliosta törröttää joitain metallilankoja. Ihan kivasti tuo uuni lämmittää koko keittiön kylminä talvi-iltoina. Vaan onko toi viritys esim. aiemman asukkaan tekemä tai esim. tee-se-itse-huoltomiehen vai ihan asiaan kuuluva? Tietääkö kukaan?!
Strömberg-liesi
epä-tietoinen emma
34927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
siihen aikaan oli. nykyisin eriste hieman parempaa, mutta laatu vielä huonompaa...
ja varsinaisen uunin seinän välissä on todennäköisesti
sentään kerros vuorivillaa tms. ja ne langat juuri pitävät
sitä paikoillaan.
Noinhan ne pääsääntöisesti tehdään vielä nykyäänkään.
Eli uuni on pelti tms vaippa jonka ylä ja alaosassa ulkopuolella on vastussauvat peltikiinnikkeillä vaipassa kiinni.Ylävastus voi olla myös uunin sisäpuolella.
Tuon "paketin päälle on kääritty 50mm vuorivillaa ja alumiinifolio ulommaisena.Tuo alumiinifolio on ohuilla rautalangoilla sidottu villan päälle.Eipä siellä muu rakenne kestä korkeita lämpötiloja