lentokoneeseen

lääkkeet

siis saako lentokoneeseen käsimatkatavaran joukossa viedä henkilökohtaiset lääkkeet vai kannattaako ne pakata ruumaan? Lääkkeitä en tarvitse itse lennolla, ne pitää vaan ottaa joka päivä. Pillerit ovat liuskana. Pitääkö resepti olla mukana?

aikaisemmilla lennoilla Eurooppaan olen pitänyt lääkkeet meikkipussissa muovipussissa ( siis en alkuperäispakkauksessa) eikä kukaan ole kysellyt mitään...

Jos lääkkeet on käsimatkatavaroissa, kyselläänkö turvatarkastuksessa, mitä pillereitä ne ovat?

2

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkkeet mukaan

      Ota lääkkeet ehdottomasti käsimatkatavaroihin. Jos sattuu matkatavarat katoamaan tms. niin sinulla on kuitenkin lääkkeet tallessa.

      Lääkkeet omassa pakkauksessaan! Älä missään tapauksessa irroita pillereitä liuskasta ja itse pitäisin ne myös siinä pahvipakkauksessa myös. Tosin omat lääkkeeni ovat valkoisessa muovipurkissa, eikä pahvipakkausta ole. Olen antanut sen apteekin liuskan missä on ohjeet yms. olla purkin kyljessä.

      Resepti kannattaa (ts. pitää) olla varuilta mukana, vaikka ei sitä yleensä kysytä.

    • allikki

      Aina käsimatkatavaroihin juuri siitä syystä, kuten edellä mainittiin, eli jos matkalaukku eksyy, niin lääkkeet on ainakin mukana. Ja kuten edellä jo kirjoittikin erittäin tyhjentävästi, niin niiden pitäisi olla alkuperäispakkauksissa ja reseptitkin mukana, mutta kerrottakoon tässä nyt omakohtainen kokemus. Itse olen eräät lääkkeistä irroittanut foliosta pieneen purnukkaan, sillä minulla kun sattuu olemaaan päivittäin otettavia lääkkeitä lähes kourallinen, niin käsilaukkuun ei muuta mahtuisikaan, kuin omat lääkkeet jos olisivat alkuperäisissä pakkauksissaan. Lisäksi lentokentällä ne pitäisi vielä pakata erikseen läpinäkyvään pussukkaat tai muuhun vastaavaan. Omat lääkkeeni ovat olleet ihan vain meikkipussukan sisällä toisessa pussukassa ja meikkipussukka vieläpä käsilaukun sisällä ja reseptit miehen käsimatkatavaroissa, enkä ole kertaakaan joutunut ottamaan lääkkeitäni esiin laukusta enkä myöskään selittelemään niiden sisältöä. Yhdellä Kanadan lennolla mulla ei ollut edes reseptejä mukana, kun kokemattomana matkalaisena matkustelin, mutta lääkkeitäni en ole ikinä joutunut selittelemään. En, vaikka olen kuskannut mukanani jopa eräitä dopingaineiksi luokiteltavia lääkeaineita (ihan oman sairauden hoitoon tarkoitettuja). Tosin Jenkkilöihin mennessä en suosittele ottamaan moista riskiä, ellet sitten halua matkallesi hivenen jännitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe