edullisesti Edinburghiin

Osaisiko kukaan kertoa että miten pääsisi edullisesti Edinburghiin? Ryanair ei lennä Stanstedistä muualle Skotlandiin kuin Glasgowhin....
Tarkoitan siis pelkkiä lentoja.
Mitä mieltä olette muuten Glasgow sta? Jos ei saada "edullisesti" lippuja Edinburghiin.
Glasgow sta pääsis varmaan päiväkseltään junalla käymään Edinburghiin?
Kiitos etukäteen!!!!
51921
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vielä tänään seuraavanlainen tarjous voimassa (valittuina päivinä, Ryanair)
Lento Tampere - Bremen 10 euroa
Lento Bremen - Edinburgh 10 euroa.
Parilla kympillä perille asti.

Bremenissä joutuu majoittumaan, lento eteenpäin aamulla. Säästät kuitenkin niin paljon, että hotellihuonekin sillä saa (ja säästyy silti). 2hh huone Bremenistä alk. 40 €/ huone/ yö.

Äänestä
  • Tänä viikonloppuna on edellä mainittu lentoyhdistelmä myynnissä vieläkin edullisempaan hintaan. Tampere - Bremen: 4 euroa. Bremen - Tampere: sekin 4 euroa ainoastaan. Syksyllä siis hinnat laskee.

    Äänestä

Jos lennät Easy Jetillä gatwickiin niin paljon enemmän vaihtoehtoja. Esim. BMI ja Easyjet molemmat lentää halvalla Edinburghiin, itse asiassa BMI muistaakseni myös Stansteadista. Dublinin kautta kannattaa myös tsekata hinnat, raikulta ja easyltä. En nyt muista kumpi lentää dublinista Ediin.

Glasgowta en oo oikein kuullut kenenkään suosittelevan ikinä missään, ei tosin henk. koht. kokemusta. mutta juna on aina villi kortti, voi maksaa satoja puntia, joten varmista hinta ja osta lippu valmiiksi ettei tule yllätyksiä. Lontoosta sain itse lipun ediin reilulla kymmenellä punnalla (juna), mutta varasinkin kolme kuukautta etukoteen. Mitä lähempänä, sen hankalampaa. Sama Glasgowsta. Muista, että juna EI ole yleensä halvin tapa, kaukana siitä. Halpislentoyhtiöt kannattaa. Tarkista myös Skyescanner ja edreams, voi löytyä hyviä hintoja.

Niin ja en tiedä suosittelisinko yöpymistä jossain ihmepaikassa, yleensä matkoihin kentältä hotelliin ja takaisin menee myös aika helvetisti rahaa (ja aikaa), mitä ihmiset ei tunnu ollenkaan tajuavan!

Äänestä
  • Raija lentää Dublinista Ediin. Ellet pääse edullisesti Ediin, lennä Glasgow'hun ja ota juna tai bussi Ediin. Viime kesänä Glasgow-Edi bussi maksoi £5,10 ja juna noin £10 (off peak). Yhteydet ovat todella hyvät, useita juna- ja bussivuoroja päivittäin! Matka-aika on noin tunnin verran (~80 km). Hyvin ehtii tehdä päivämatkan näiden kahden kaupungin välillä.

    Mielestäni Edinburgh on ehdottomasti kauniimpi vaihtoehto. Jos shoppailusta ja muusta äksönistä pidät, valitse Glasgow. Molempi parempi ;)

    Äänestä

  • vaihtoehtoja kirjoitti:

    Raija lentää Dublinista Ediin. Ellet pääse edullisesti Ediin, lennä Glasgow'hun ja ota juna tai bussi Ediin. Viime kesänä Glasgow-Edi bussi maksoi £5,10 ja juna noin £10 (off peak). Yhteydet ovat todella hyvät, useita juna- ja bussivuoroja päivittäin! Matka-aika on noin tunnin verran (~80 km). Hyvin ehtii tehdä päivämatkan näiden kahden kaupungin välillä.

    Mielestäni Edinburgh on ehdottomasti kauniimpi vaihtoehto. Jos shoppailusta ja muusta äksönistä pidät, valitse Glasgow. Molempi parempi ;)

    1.4.2010 aloitetaan lennot Tampereelta 3 kertaa viikossa suoraan Edinburghiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M@ kirjoitti:

Osaisiko kukaan kertoa että miten pääsisi edullisesti Edinburghiin? Ryanair ei lennä Stanstedistä muualle Skotlandiin kuin Glasgowhin....
Tarkoitan siis pelkkiä lentoja.
Mitä mieltä olette muuten Glasgow sta? Jos ei saada "edullisesti" lippuja Edinburghiin.
Glasgow sta pääsis varmaan päiväkseltään junalla käymään Edinburghiin?
Kiitos etukäteen!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu