ei niinkään harvinaista, kuin täällä luulotellaan: http://www.iltalehti.fi/tampere/200807288013293_te.shtml
tasaisin
väliajoin
1190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/stadi/uutinen.asp?id=1520051
http://www.esaimaa.fi/page.php?page_id=4&news_id=200816337237&rss=1
ovat tänne kirjoittaneet? Olisi mielenkiintoista tietää?
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/tangokuninkaan-raju-tilitys-aidin-kuolema-oli-helpotus
ovat muut kuin noiden äitien. Noiden äitien lapsia ei ole huostattu, vaikka tarvetta olisi. Meiltä joilla on tarjota lapsillemme päihteetön tasapainoinen arki, on lapsia otettu huostaan.
Ehkä kirjoittajat nyt ymmärtävät mistä täällä palstalla puhumme. Puhumme laittomista huostaanotoista, emme sellaista kuin esimerkkinne äidit ovat. Kiva että huomionne kiinnittyvät siihen, miksi lapsia ei ole otettu huostaan, hiukan epäilen että olisivat täällä joukossa mukana. Joskun täällä on ollut kylläkin kyseisenlaisia äitejä ja he ovat olleet enemmänkin sijaispalstan mieleen ja sijaiset kilvan heitä kehuneet yhteistyökykyisiksi. Miellä muilla on pääsääntöisesti napit vastakkain sijaisiin ja sossuun päin.
http://www.mielenterveys-taimi.fi/verkko/keskustelu/aiheet/2006_11_13_07_09_21/index.php
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=15&t=18056
http://www.lansivayla.fi/Uutiset/Jutut/Vaimon-uhkaaminen-toi-tuomion
"Isä autoili yli 3 promillen humalassa päiväkodille
15.5.2009 19:56
Joensuulaisen miehen epäillään olleen umpihumalassa, kun hän autoili perjantaina iltapäivällä hakemaan tytärtään päiväkodista. Päiväkodilta tavoitettu 35-vuotias isä puhalsi 3,14 promillen lukemat.
Poliisin mukaan Joensuun Mutalassa olevan päiväkodin henkilökunta epäili miehen ajokuntoa niin paljon, että he kutsuivat virkavallan paikalle. STT"
"
Isä kyläili humalassa - 8-vuotias tytär kyydissä
Mies myönsi avoimesti juoneensa alkoholia vielä sunnuntaiaamuna ennen perheen kyläilyreissua.
Poliisi pysäytti tuttavien luota kyläilemästä kotiin palailleen isän ja tämän 8-vuotiaan tyttären Hyvinkään Läyliäistentiellä sunnuntaina iltapäivällä.
Autoa kuljettanut vuonna -65 syntynyt hyvinkääläismies puhalsi alkometriin 1,8 promillen lukemat.
Mies selitti poliisille, että oli lähtenyt aiemmin aamulla autolla kyläilemään tuttaviensa luokse ja ottanut pienen tyttärensä reissuun mukaan.
Hän myös myönsi avoimesti, että oli juonut alkoholia paitsi edellisenä iltana, myös ennen ajomatkalle lähtöä.
Mies määrättiin heti väliaikaiseen ajokieltoon ja hänen ajokorttinsa otettiin pois.
Poliisi tutkii tapausta törkeänä rattijuopumuksena.
Poliisi nappasi paljon rattijuoppoja
Hyvinkään poliisi nappasi viikonloppuna myös muita rattijuoppoja.
Jo varhain sunnuntaiaamuna seinäjokelainen mies ajoi poliisin haaviin valtatie 3:lla Nurmijärven kohdalla.
Huumetestissä paljastui, että miehen elimistössä oli amfetamiinia. Lisäksi autosta ja kyydissä istuneen seinäjokelaismiehen hallusta löytyi huumausaineeksi epäiltyä ainetta.
Sunnuntaina iltapäivällä rattijuoppo löytyi myös Hyvinkään Hämeenkadulta sekä sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Hyvinkään Uudenmaankadulta.
MIIA HONKANEN
[email protected]"
http://www.paihdelinkki.fi/epv2004/tilipaiva.php
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kulttuuri/hannu-vaisanen
"Kunnanjohtaja pahoinpiteli poikansa: ”Meni harkintakyky ja maltti”
Kunnanjohtaja pahoinpiteli poikansa: ”Meni harkintakyky ja maltti” Julkaistu: 8.1.20095 kommenttia
Petäjäveden kunnanjohtaja Teppo Sirniö tuomittiin tänään torstaina maksamaan 32 päiväsakkoa eli 1504 euroa, kertoo Suur-Keuruu. Sirniö tuomittiin tänään Jyväskylän käräjäoikeudessa.
Sirniö oli viime kesänä vetänyt poikansa rappusista alas hänen hupustaan. Marraskuussa hän oli ravistellut pojan päätä, niin että se oli osunut auton kojelautaan ja lyönyt poikaa nyrkillä naamaan.
- Se, mitä tuli tehtyä, ei ole hyväksyttävää. Minulta meni harkintakyky ja maltti, enkä osannut toimia tilanteissa oikein, kuten viisas isä olisi toiminut, Sirniö kertoi Keskisuomalaiselle.
Hän kertoo myös olleensa tuolloin henkisesti uupunut mutta toteaa, että asiat ovat perheessä sittemmin rauhoittuneet.
- Asiat on sovittu ja käsitelty. Sopu perheen sisällä on erinomaisen hyvässä kunnossa, Sirniö sanoo."
Isä ja äiti vankeuteen lapsen hyväksikäytöstä
7.5.2009 14:26
Porvoon käräjäoikeus on tuominnut isän ja äidin vankeuteen lastensa seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Perheenisä sai kahdeksan vuotta linnaa. Tuomio tuli kymmenestä eri rikoksesta, muun muassa törkeistä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöistä ja pahoinpitelyistä.
Isä makasi kehitysvammaisen tyttärensä, kun tämä oli 12-vuotias. Tytär tuli raskaaksi. Isä oli ollut tyttärensä kanssa toistuvasti sukupuoliyhteydessä. Isä myös pahoinpiteli tytärtään.
Myös perheen poika joutui seksuaalisten tekojen ja pahoinpitelyn kohteeksi. Poikaa lyötiin nyrkillä päähän ja vatsaan.
Isä määrättiin maksamaan tyttärelleen lähes 66 000 euroa vahingonkorvauksia.
Perheen äiti tuomittiin kahdeksi vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi vankilaan poikansa törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Sekä äiti että isä olivat kosketellet poikaa ja poik
samalla kertaa ratista: http://www.alibi.fi/uutiset/aiti-ja-poika-karahtivat-ratista-samalla-kertaa
http://www.totuustuleelastensuusta.fi/index.php?s=4.1