Juontajakursseja

Kyselisin

Tietäisikö joku, missähän päin Suomea olisi jotakin kursseja, jotka antaisivat valmiuksia tehdä juontajan hommia? Ihan kaikki paikkakunnat, kaikenlaiset- ja mittaiset kurssit otan huomioon. Jos jollakulla on tietoa tai ehkä jopa kokemuksia, niin ottaisin mielelläni vastaan :) Kiitos kaikille asiallisista vastauksista!

2

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pätevöidyt äkkiä

      Ei siihen koulutusta tarvita, riittää kun osallistut missikisaan ja jos olet mies, alat nimittää itseäsi mediamoguliksi.

    • taas näitä...

      Juuri sen takia, että joitakuita helvetin missejä otetaan nykyään juontajiksi kaikkialle ei alan oikeille ammattilaisille riitä töitä. Juuri noiden pikkumissien takia kaikki olettavat, että juontajan työ on joku helvetin helppo juttu, jonka voi oppia yhdellä kurssilla tai herranjumala jopa ilman kurssia.

      Nyky-Suomessa ei arvosteta enää lainkaan oikeita alan ammattilaisia, jotka ovat käyneet monen vuoden koulut, jotta osaisivat sen kunnon, oikean, laadukkaan juontamisen ja toimitustyön.

      Hae alan kouluun äläkä kursseille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe