Eli tässä koneel on Linux järjestelmä, haluisin siirtä Nokian kännykältä tähän koneelle kuvii ja musiikkia. Eli löytyyky Nokia Pc Suite, myös Linux järjestelmänä?
Pc Suite
Musiclovee
9327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei kai Nokia ole niin alkeellinen, että tuollaiseen apuohjelmia tarvitsee. Tervetuloa linuxmaailmaan, laita puhelin tietsikkaan kiinni ja siirä tiedostaja ihan normaaliin tapaan, kuten kansiosta toiseen.
sellainen vastaavanlainen ohjelma kuin Gammu, jota sanotaan linux-maailman PC Suiteksi. Tuon Gammun varmaan löytää jokaisesta jakelusta sieltä softarepoista.
Mihin pc suitea tarvitaan?
En ymmärrä
kalenteritietojen ja muistilistojen ym. ylläpitämiseen?
ja ei, gammut ja vammut eivät toimi lähellekään niin kuin pitäisi :)
Ehkäpä pcsutta voisi ajaa winellä?
Ei toimi ollenkaan. Olen kuullut, että on ongelmaa jopa virtuaalikoneessa. PC Suite varmaan käsittelee rautaa matalalla tasolla.
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=1026
voi siihen asentaa minimuistikortin, ja sitten vain siirtää sinne kuvia puhelimen muistista puhelimen omien tiedonsiirtotoimintojen avulla, ja muistikortilta voikin sitten kätevästi kopsata kuvat tietokoneelle käyttämällä erikseen saatavissa olevaa adapteria (tai puhelimen mukana tullutta adapteria).
Toinen mahdollisuus on käyttää BlueTooth -liitäntää, eli jollei tietokoneessa ole jo valmiina adapteria, liitetään siihen sellainen USB -porttiin, ja kopsataan sitten kuva kerrallaan tietokoneelle.
Jollei mikään näistä kelpaa, voi kuvat lähettää vaikka omaan sähköpostiinsa, ja ladata sitten postiliitteet omalle koneelleen.
Konstit eivät nimittäin lopu koskaan kesken, jos osaa asiansa.
Nokian PC Suitea ei oikeastaan tarvita mihinkään, sillä videot voi konvertoida puhelimelle sopivaan muotoon esimerkiksi Mobile Media Converter -ohjelmalla, tai jollakin muulla itselle mieluisalla ohjelmalla, ja äänitiedostot taas vaikka PACPL -ohjelmalla, joka tekee kätevästi .aac -tiedostoja, jota nokilaiset ymmärtävät. Konertoituihin tiedostoihin täytyy lisätä tagit esimerkiksi Kid3 -ohjelmalla, koska puhelin tarvitsee näitä tietoja tiedostojen järjestelyyn ja luokitteluun.
Mulla on minikannettava jossa linux ja kone ei tunnista kännykkäää ?
>...ei tunnista kännykkäää ?
Mitä sanoo komento dmesg sen jäkeen kun olet laittanut usb-piuhan kiinni.
Se tunnistus on ollut ainakin viisi vuotta olemassa niin miksi se olisi sinun minikannettavasta jätetty pois?