Hometta puusohvassa?

ladalady

Ostin vanhan puusohvan huuto.netin välityksellä. Kun siinä istui tuntui heti mieto homeen haju. Poistin kannen pehmusteen ja pesin kaikki puuosat, mutta nyt epäilyttää onko koko "ituloova" jotenkin saastunut. Kannessa näkyi hiukan harmaata hilseen tapaista joka irtosi pesemällä. Kaatopaikalle koko roska vai voisiko puuosia jotenkin desinfioida? Olen kuullut että hometaloissa asuneet ovat joutuneet hävittämään koko omaisuutensa.

2

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v-j75

      Älä hättäile.. pese sohva uudestaan etikkavedellä ja huuhtele vedellä. Sen jälkeen voit pestä vielä esim. toluvedellä. Etikka vie hajua poies ja tolu desinfioi.. jos siinä on ollut hometta sen hyvin erilaista kuin "hometalojen" home.
      Homesienille on aika yleistä että tarvitsevat kosteutta ja lämpöä kasvaakseen eli normaalissa talossa on sen verta kuivaa huonekosteus että ei pelkoa.

      • ladalady

        Ainakin haju poistui ja viime yönä jo koenukuttiin. Vain kahiseva olkipatja puuttui.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe