Olisko ideoita siitä, mistä voi johtua orgasmin jälkeinen alavatsakipu, joka kyllä häipyy parissa minuutissa? Itelle tulee mieleen endometrioosi tai jotkut lihassupistukset, mut onko vielä muita ideoita? Ei ehkä ihan vaan tämän perusteella viitsis alkaa lääkäriä varaileen varsinkin kun mua on tän kevään aikana tutkittu jo 2 kertaa kun oon ollut jokseenkin varma että jotain on vialla kun on alkanut tulla suht kovia kk-kipuja.. Mitään ei oo kuitenkaan löydetty. Voiskohan asiaan vaikuttaa se että tota orgasmin jälkeistä vatsakipua esiintyy lähinnä paria päivää ennen menkkoja?
Orgasmin jälkeinen vatsakipu
13
21909
Vastaukset
- sama juttu
Mullakin tulee sellasia menkkakipua vastaavia kipuja orgasmin jälkeen, ja lähinnä vain ennen kuukautisia. En ole osannut siitä huolestua, koska se liittyy selvästi kuukautisten lähestymiseen. Olen ajatellut, että kohtu ehkä vaan jotenkin "erehtyy" supistelemaan kun menkat on niin lähellä. Kovin pahoja menkkakipuja minulla ei nykyään ole. Joskus satunnaisesti saattaa ollakin, kun taas joskus en tarvitse mitään särkylääkkeitä. Silloin kun tarvitsen, selviän perus ibuprofeenilla.
- Suntsa
Mulla myös, mutta ne eivät rajoitu aikaan ennen kuukautisia... Kiva kun näin viime yönä just jotain "märkää unta" ja sain orgasmin, niin kiva herätä kun yhtäkkiä vatsa alkaa krampittamaan niin paljon että joudun ottamaan särkypillerin!
Tätä nyt jatkunut jo jonkun aikaa kun ajattelin että varmaan menee ohi.. Kai se tarvis käydä kyntsalla tutkituttamassa jos se onnistuisi ronkkimaan vastauksia. Kertokaa tänne ihmeessä jos on teillä todettu jotain mikä tämän aiheuttaa! - Suntsa
Suntsa kirjoitti:
Mulla myös, mutta ne eivät rajoitu aikaan ennen kuukautisia... Kiva kun näin viime yönä just jotain "märkää unta" ja sain orgasmin, niin kiva herätä kun yhtäkkiä vatsa alkaa krampittamaan niin paljon että joudun ottamaan särkypillerin!
Tätä nyt jatkunut jo jonkun aikaa kun ajattelin että varmaan menee ohi.. Kai se tarvis käydä kyntsalla tutkituttamassa jos se onnistuisi ronkkimaan vastauksia. Kertokaa tänne ihmeessä jos on teillä todettu jotain mikä tämän aiheuttaa!Piti vielä sanomani että just vähän aikaa sitten testattiin klamydiat ja tippurit eikä ollut mitään... Tämä kipu vain tulee orgasmin jälkeen, välillä pienenä ja välillä vähän isompana.
Jostain luin jonkun epäilevän, että miehen penis kävisi liian syvällä emättimessä ja että sen takia naisen maha kipuilisi. Mutta kun tyydyttää itseään eikä käytä mitään "apuvälinettä" haarojen välissä niin siltikin kipu tulee heti hyvänolon jälkeen. - menkää laparoskopiaan.
Suntsa kirjoitti:
Piti vielä sanomani että just vähän aikaa sitten testattiin klamydiat ja tippurit eikä ollut mitään... Tämä kipu vain tulee orgasmin jälkeen, välillä pienenä ja välillä vähän isompana.
Jostain luin jonkun epäilevän, että miehen penis kävisi liian syvällä emättimessä ja että sen takia naisen maha kipuilisi. Mutta kun tyydyttää itseään eikä käytä mitään "apuvälinettä" haarojen välissä niin siltikin kipu tulee heti hyvänolon jälkeen.endometrioosista.
- Anonyymi
Suntsa kirjoitti:
Piti vielä sanomani että just vähän aikaa sitten testattiin klamydiat ja tippurit eikä ollut mitään... Tämä kipu vain tulee orgasmin jälkeen, välillä pienenä ja välillä vähän isompana.
Jostain luin jonkun epäilevän, että miehen penis kävisi liian syvällä emättimessä ja että sen takia naisen maha kipuilisi. Mutta kun tyydyttää itseään eikä käytä mitään "apuvälinettä" haarojen välissä niin siltikin kipu tulee heti hyvänolon jälkeen.Mulla on täysin sama🙄
- Lihaskramppi
Yritin samaan vaivaan löytää vastausta netistä, mutta en löytänyt mitään vastauksia.
Jos saan orgasmin ilman että sisälläni on mitään (penis, dildo), heti sen jälkeen tuntuu siltä että lantionpohjan lihakset ja emättimen lihakset kramppaavat. Tätä kestään. 5min. Kipu tuntuu lihaskivulta ja on alempana kuin alavatsan kuukautiskivut.
Itselläni on todella kipeät kuukautiset, huimaa, kylmä hiki, kohtu ja ympäröivät lihakset krampissa. Syön niihin reseptilääkkeitä sillä normaaleilla särkylääkkeillä en pysty lähtemään kotoa. Voisikohan olla jotakin yhetyttä? - Huolestuttaa
Minä myös kipuilen orgasmin jälkeen. Paikkana on kutenkin niin alhainen alavatsa, että kipu tuntuu peräsuolessa, ennemmin välilihan paikkeilla. Kestää muutamista minuuteista pariin kymmeneen. Vuotoja ei ole, ja kivut tulevat mihin aikaan kuusta tahansa. Olen kolmekymppinen. Mistä voisi olla kyse?
- Huolesttuttaaedelleen
Lisään edelliseen omaani, että ei tarvitse mullakaan olla mitään sisällä!
- Anonyymi
Mulla sama juttu..pelottaa välillä aloittaa mitään kun heti hyvän olon jälkeen tulee kauheita kipuja.. 😰😰😰
- Anonyymi
Jännitätkö vasta tai lantiopohjan lihaksia ennen orgasmin saamista? Monet naiset jännittää lantionpohjan lihaksia huomaamattaan, ja se voi aiheutta vatsakipuja. Suosittelen vähän kiinnittämään huomioo siihen ja siihen, että on täysin rentona itsetyydyttessö
- Anonyymi
Jos ette ole vielä löytäneet vastausta, opetelkaa squirttaa. Huomasin yhteyden et jos en squirttaa yhdynnän tai masturboinnin aikana niin tulee alavatsakipu. Jos squirttaan, ei tule koskaan! Naisen purkautuminen on tärkeää, sitä ei nykylääketiede taida vielä(kään) tuntea
- Anonyymi00012
Miten sen voi opetella? Joskus oon vahingossa squirtannut, mutta en ole keksinyt miten se "tehdään" tahdonomaisesti..onko hyviä vinkkejä?
- Anonyymi00013
Tämä on vaiettu aihe yhteiskunnassamme.
1. Orgasmin jälkeinen vatsakipu voi johtua monista syistä, riippuu esim kuukautiskierron vaiheista tai elimellisistä syistä esimerkiksi.
2. Orgaameja on erilaisia, eri tasoisia, klitorisorgasmi, emätinorgasmi, sen eri muodot, pinnallinen, syvä.
3. Orgasmeeja voi saada useita päivässä, moni nuori hlö saa esimerkiksi noin 5 orgasmia päivässä, vaikka olisi nainen. Pojille nuo 5 on suhteellisen normaali luku, pojat saavat päivittäin yleensä 1-3orgasmia . (Teini -ikä javargaisaikuisuus)
4. Orgasmivaikwudet johtuvat stressistä, ikääntymisestä, huolista tai muista traumoista.
5.Orgasmin saaminen voi olla sydänsairaalle kohtalokas, koska syke nousee, joten sydänsairaalla muistaa nitrot.
6.Orgasmi on semmoinen Onni, joka kulkee usein parhaiten omissa käsissä. *huumorillakin*,mutta monesti totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442176Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1841978- 1161372
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933825- 56716