Peking ja astma

Kiinaan

Hei,

Mietitään matkakohdetta heinä-elokuun vaihteeksi. Aasia kiinnostaa kovasti ja Peking voisi olla sopiva kohde, koska muualla sataa. Siellä kuitenkin on kovin saasteista. Olen astmaatikko (astma ei ole vaikea). Pärjääkö siellä astmaatikko? Onko kellään tästä kokemusta?

Onko esim. Kiinan muurilla minkä verran helpompi tilanne saasteiden osalta? Mitä muita pienempiä katsastamisen arvoisia paikkoja Pekingin ympäristössä on?

Vastauksista kiittäen,

Lilli

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      Laitoin tuossa alempama vinkkia nahtavyyksille ja loytyyhan tuo vaikka Googlesta, eli paikallinen laadukas matkanjarjestaja on China Cultture Club.

      Pekingin ilmanlaatu on parantunut merkittavasti Olympialaisten jalkeen ja tana vuonna se on nakynyt selvasti. Aurinkoisia paivia on ollut huomattavasti enemman ja pahasti savuisia ei ole ollut juuri ollenkaan. Nykyaan Pekingin ilmanlaatua voisi kokemukseni mukaan verrata mihinka tahansa suurkaupunkiin, joten uskoisin, etta astmaatikko parjaa taalla mainiosti. Pekingin ulkopuolella ilmanlaatu on ollut aina hieman parempi ja nykytilanne vaikuttanee myos sinne.

      Heina - Elokuu on todella kuumaa aikaa ja jo nyt lampomittari on ollut lahella 40 astetta. Jos on kiinnostunut kulttuurista ja historiasta, niin nahtavaa Pekingissa ja ymparistossa riittaa joka lahtoon.

    • asian kokenut

      kullähän ilma siellä on aika utuista mutta minulla oli piippu mukana enkä kokenut minkäänlasia ongelmia

      • -Pekko-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7525
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3665
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2436
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe