Apurahat ja työssäkäynti

tietämätön ktm

Onko kokemusta siitä, että saa jostain tutkijan apurahaa, mutta myös jonkin verran palkkaa. Onko silloin apuraha veroton vai verollinen? Tai vaikuttaako apurahan maksajiin, jos sinulla on ollut myös palkkatuloja?

Harva tosin pelkillä apurahoilla varmaan pärjää, ei ne kovin kummoisia taida olla...

2

1403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      jonkin verran töissä, siten että "ei häiritse päätoimista tutkimusta, johon apuraha myönnetty", jotenkin noin se meni. Käytännössä se on tarkoittanut, että saa esim. opettaa asemapaikassaan (jos sellaista on!) korvausta vastaan 5-10 % ajasta. Eri säätiöillä on ollut erilaisia käytäntöjä, (toisilla tuntimääriä, toisilla suurpiirteisesti). Apuraha on tuolloin edelleen veroton, palkasta maksat oman veroprosenttisi mukaan. Sitä en tiedä, miten esim. iltatöihin suhtauduttaisiin? Niidenhän ei pitäisi häiritä mutta aika supermies saa olla, jotta jaksaa tehdä kahta duunia. Se taitaisi olla enemmän verottajan kuin säätiön määriteltävissä.

      Ei ollut herkkua ei apurahalla olo mutta jotenkin sitä sai kitkuteltua.

    • R-iina

      Kannattanee muistaa, että apurahat ovat verottomia vain, jos ne eivät ylitä tuota ns. valtion taiteilija-apurahan vuotuista määrää, eli 18 300 euroa. Jos vuotuiset apurahasi ylittävät tuon, niin alkaa myös veronmaksu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3542
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3355
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2591
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2258
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1819
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1709
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1688
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      25
      1071
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1048
    Aihe