Oon 13-vuotias ja melko kiltti,vaikka oon vetäny kännit ja polttanu kaks viikkoo.Mut haluisin et vanhemmat vois sanoo,et mikä olis hyvä kotiintuloaika arkisin,ja mikä taas viikonloppusin?En liiku missään ostarilla,joten mun vanhemmilla ei oo toisaalt syytä huoleen.Vastatkaa niin moni kun vaan jaksatte/haluutte!!
GALLUP
-little_angel-
5631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
silti jos tietäisin,että omani olis"vetänyt kännit" mut se on äidin tehtävä...niin kysymyksesi koski kotiintuloaikoja ja mietin että omani on parin vuoden päästä 13v,ja nyt ei vielä ole tarvinnut jakaa mitään kotiintuloaikoja,mutta miten sitten parin vuoden päästä.Nyt tuntuisi sopivalta ajatukselta että arkena viimeistään klo 20.00 ja viikonloppuna viimeistään 21-21.30,riippuen tietenkin lapsen luonteesta ja tavoista yms.Me asumme maalla ja täällä ei sinällään ole mitään tekemistä iltaisin,ainakaan arki-iltoina.
on samanikäinen tyttö. Arkisin (kouluaikana) kotiin n. klo 20, viikonloppuisin klo 21-22, riippuen tilanteesta, järjestettyihin nuorten iltoihin saa lisäaikaa tunnin verran (= klo 22-23 kotona)
13-vuotiaan tyttöni pitää tulla arki-iltaisin kotiin klo. 17.00 ja viikonloppuisin 17.30. Siitä myöhempään ei saa olla, eikä myöhempään meille saa tulla kavereita.Olen monta kertaa joutunut antamaan arestia ja huutamaan tytölle, kun on tullut myöhässä.Viime viikolla piiskaakin tuli annettua, kun tuli tunnin myöhässä ilmoittamatta mitään missä on. Minusta kotiintulo ajoista on pidettävä kiinni,eikä saa myöhästyä.
mulla on kaksi sinun ikästä tytärtä.Arkisin pitää tulla kotiin viimeistään 20.30,ja viikonloppuisin 22.00.Viikonloppusin mun pitää kyllä saada tieto siitä,mihin sitä ollaan menossa.Jos tullaan myöhässä kotiin,niin rangaistukseksi seuraavana päivänä pitää tulla kotiin jo 18.30 ilman kavereita. Eipähän ole myöhästymisiä tullut,vaikkakin lisäaika-pyyntöjä todella usein.
minä oon vanhoillislestadiolaisesta perheestä,ja meillä nuoret lestadiolaiset pitää omia iltakyliään ja muita..viikolla me ei ylleensä olla missään,mutta jos ollaan nii siinä 23-00. lähetään kottiin..viikonloppuna me ollaan monesti notskilla paistaan makkaraa tai laavulla tai pulkkamäes;) ja joskus saattaa mennä puol kolmeenki..mut ei meilä eikä mun tutuilla vanhemmat sano mitään,kyllä ne tietää missä mennään ja millä periaatteella..eli ei kännätä ja muuta..kyllä joskus saa kuulla vanhemmilta et meni kyllä vähä myöhään,voisitte tulla aikasemmin..mutta kyllä me yleensä ollaan ihmisten aikoihin kotona..paitsi jos jossain kauempana lähetään käymään,niin mennee aamuun..semmosta meillä..ja oon ihan tyytyväinen näihi et meidän vanhemmat ei sano mitään jos tulee normaali aikaan kotiin,meilä on puhuttu nää asiat ja se oli kerrasta selevä!!x)