Menossa nyt kesällä Ruotsin kautta Tanskaan ja siitä varmaankin Saksankin puolella käymään. Nythän pääsee Ruotsi-Tanska-välin kätevästi siltaa pitkin. Miten on Tanska-Saksa-väli; pääseekö siltaa/tietä pitkin vai onko aina käytettävä lauttaa? (esim. Kielin/Hampurin suuntaan)
Onko käytössä tiemaksuja/moottoritiemaksuja?
Onko huoltoasemia miten tiheästi, ja käykö siellä Visa? Onko maksettava etukäteen tankkaus kassalla vai ensin tankkaus? Onko kortti/seteliautomaatteja kuten meillä?
Millainen on Tanskan kruunun kurssisuhde euroon; onko majoittuminen ja sapuska kallista verrattuna meille?
Kysymyksiä Tanskasta
1
1344
Vastaukset
- Danmark
Saksaan menoon Köpiksestä on mielestäni kaksi vaihtoehtoa:
1. E47, jossa on lautalla mennään Saksan puolelle. Lautta maksullinen
2. E20, Odensen kautta Jylläntiin ja sieltä Saksaan. Vesiosuudet ylitetään siltoja pitkin. Sillan ylitys maksullinen. Tämä on hieman pidempi, mutta ajallisesti vaihtoehdot ovat n. samaa luokkaa, koska lauttaa saa yleensä jonkun verran odotella.
Luottokortit käy silta ja lauttamaksuissa.
Tanskassa kannattaa varautua yleisesti siihen ettei luottokortti käy, Danke-korttia kyselevät (tanskalainen pankkikortti) kaupoissa, huoltoasemilla jne. Mutta tankkaaminenhan kannattaa tehdä joko Ruotisin tai Saksan puolella, sillä Tanskassa on menovesi kalliimpaa.
Sapuska on ehkä hieman kalliimpaa kuin Suomessa, mutta riippu kyllä paljon missä syö, joten en spekuloi sen enempää. Majoituksesta ei suuremmin kokemusta, koska omat kokemukset perustuu aikaan, jolloin asuin Tanskassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15811059
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452493- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6976Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952