Menossa nyt kesällä Ruotsin kautta Tanskaan ja siitä varmaankin Saksankin puolella käymään. Nythän pääsee Ruotsi-Tanska-välin kätevästi siltaa pitkin. Miten on Tanska-Saksa-väli; pääseekö siltaa/tietä pitkin vai onko aina käytettävä lauttaa? (esim. Kielin/Hampurin suuntaan)
Onko käytössä tiemaksuja/moottoritiemaksuja?
Onko huoltoasemia miten tiheästi, ja käykö siellä Visa? Onko maksettava etukäteen tankkaus kassalla vai ensin tankkaus? Onko kortti/seteliautomaatteja kuten meillä?
Millainen on Tanskan kruunun kurssisuhde euroon; onko majoittuminen ja sapuska kallista verrattuna meille?
Kysymyksiä Tanskasta
1
1427
Vastaukset
- Danmark
Saksaan menoon Köpiksestä on mielestäni kaksi vaihtoehtoa:
1. E47, jossa on lautalla mennään Saksan puolelle. Lautta maksullinen
2. E20, Odensen kautta Jylläntiin ja sieltä Saksaan. Vesiosuudet ylitetään siltoja pitkin. Sillan ylitys maksullinen. Tämä on hieman pidempi, mutta ajallisesti vaihtoehdot ovat n. samaa luokkaa, koska lauttaa saa yleensä jonkun verran odotella.
Luottokortit käy silta ja lauttamaksuissa.
Tanskassa kannattaa varautua yleisesti siihen ettei luottokortti käy, Danke-korttia kyselevät (tanskalainen pankkikortti) kaupoissa, huoltoasemilla jne. Mutta tankkaaminenhan kannattaa tehdä joko Ruotisin tai Saksan puolella, sillä Tanskassa on menovesi kalliimpaa.
Sapuska on ehkä hieman kalliimpaa kuin Suomessa, mutta riippu kyllä paljon missä syö, joten en spekuloi sen enempää. Majoituksesta ei suuremmin kokemusta, koska omat kokemukset perustuu aikaan, jolloin asuin Tanskassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161