Menossa nyt kesällä Ruotsin kautta Tanskaan ja siitä varmaankin Saksankin puolella käymään. Nythän pääsee Ruotsi-Tanska-välin kätevästi siltaa pitkin. Miten on Tanska-Saksa-väli; pääseekö siltaa/tietä pitkin vai onko aina käytettävä lauttaa? (esim. Kielin/Hampurin suuntaan)
Onko käytössä tiemaksuja/moottoritiemaksuja?
Onko huoltoasemia miten tiheästi, ja käykö siellä Visa? Onko maksettava etukäteen tankkaus kassalla vai ensin tankkaus? Onko kortti/seteliautomaatteja kuten meillä?
Millainen on Tanskan kruunun kurssisuhde euroon; onko majoittuminen ja sapuska kallista verrattuna meille?
Kysymyksiä Tanskasta
1
1405
Vastaukset
- Danmark
Saksaan menoon Köpiksestä on mielestäni kaksi vaihtoehtoa:
1. E47, jossa on lautalla mennään Saksan puolelle. Lautta maksullinen
2. E20, Odensen kautta Jylläntiin ja sieltä Saksaan. Vesiosuudet ylitetään siltoja pitkin. Sillan ylitys maksullinen. Tämä on hieman pidempi, mutta ajallisesti vaihtoehdot ovat n. samaa luokkaa, koska lauttaa saa yleensä jonkun verran odotella.
Luottokortit käy silta ja lauttamaksuissa.
Tanskassa kannattaa varautua yleisesti siihen ettei luottokortti käy, Danke-korttia kyselevät (tanskalainen pankkikortti) kaupoissa, huoltoasemilla jne. Mutta tankkaaminenhan kannattaa tehdä joko Ruotisin tai Saksan puolella, sillä Tanskassa on menovesi kalliimpaa.
Sapuska on ehkä hieman kalliimpaa kuin Suomessa, mutta riippu kyllä paljon missä syö, joten en spekuloi sen enempää. Majoituksesta ei suuremmin kokemusta, koska omat kokemukset perustuu aikaan, jolloin asuin Tanskassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490