ansiosidonnainen

Olisi tarkoitus tehdä 2 viikon ulkomaan lomamatka.
Kannattako tehdä ilmoitus työvoimatoimistoon.
Työnhaku paperissa lukee 500 päivän täyttyessä
pääsee lisäpäiville. Jos joku kateellinen käräyttää
millainen rangaistus tulee.
Onko kukaan saanut neuvottelemalla lupaa
2 viikon lomalle.
3223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Älä riskeeraa lisäpäiviäsi yrittämällä olla ilmoittamatta työkkäriin matkastasi.

2 viikon lomamatkasta ei kannata edes yrittää sopia, jos ei ole lähisukulaisten luo tehtävä vierailu.

Se on joko 6 maksupäivää tai ei korvauksia lainkaan. Näin on ministeriön ohjeet ja tätä työkkäri seuraa kellonaikojen ja kalenterin tarkkuudella. Tuo on ehdotonta hommaa.

Jos jätät ilmoittamatta matkastasi työkkäriin etukäteen ja kärähdät, niin
1) päivärahasi peritään takaisin taannehtivasti
2) työttömyyskassa erottaa jäsenyydestään matkallelähtöpäivästä lukien
3) koska työttömyyskassa erottaa jäsenyydestään, menetät lisäpäiväoikeutesi.

Jos olisit Kelan asiakas, niin Kela haastaisi vielä käräjille. Työttömyyskassat tekevät joskus, mutta tuskin vielä kahden viikon vuoksi, koska tuo kassasta erottaminenkin on aika raju toimenpide. Moninkertaisesti sinun kohdallasi, kun lisäksi tulisi lisäpäiväoikeuden menettäminen.

Minä en ottaisi kyllä riskiä. Alan työkokemukseni mukaan sekä työkkäri että työttömyyskassat sekä Kela vielä enemmän suhtautuvat hyvin häijysti, jos yrittää huijata korvauksia itselleen.

Äänestä
  • Kiitokset !!
    Miten paljon ennen matkalle lähtöä ilmoitus
    työvoimatoimistoon tehtävä.

    Äänestä

  • 58v lisäpäivät kirjoitti:

    Kiitokset !!
    Miten paljon ennen matkalle lähtöä ilmoitus
    työvoimatoimistoon tehtävä.

    Ei sillä ole merkitystä, milloin ilmoitat, vaikka lähtöä edeltävänä päivänä. Tietysti, jos sattuu työhönosoitus tulemaan juuri loman ajaksi, niin ehkä olisi syytä ilmoitella vähän aikaisemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


58v lisäpäivät kirjoitti:

Olisi tarkoitus tehdä 2 viikon ulkomaan lomamatka.
Kannattako tehdä ilmoitus työvoimatoimistoon.
Työnhaku paperissa lukee 500 päivän täyttyessä
pääsee lisäpäiville. Jos joku kateellinen käräyttää
millainen rangaistus tulee.
Onko kukaan saanut neuvottelemalla lupaa
2 viikon lomalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu