Tein tänään pregent merkkisen testin (prismasta) ja siihen tuli näkyviin tooooosi vaalea viiva. Täyty vähän käännellä ja tihrustella, että sen näkee. Niin haalea, ettei oikeen osaa sanoa, onko siinä väriä vai ei. Kuuluisiko viivanpaikan vaaleta kuivuessaan vai tummeneeko se? Nyt kun testi on alkanut kuivumaan, viiva näkyy selvemmin.
Viivanpaikasta..
??
6272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen testannut noilla samoilla testeillä, enkä ole mitään pienen pientäkään viivaa koskaan nähnyt, että kyllä se taitaa plussaa olla. Uusi testi parin päivän päästä niin näet alkaako viiva tummenemaan..
Viiva katosi kun testi oli kuivunut kokonaan. Vaikka kuin tihrustaisi niin enää ei näy mitään :(
Testin tuloksen voi lukea 5min testin teon jälkeen ja se on luettavissa 5-10min. Sen jälkeen on ihan sama mitä testissä näkyy, se ei enää merkkaa mitään..
Tosiaan itsekin testasin tänään aamulla Clearbluella vaikka on vielä neljä päivää siihen kun kuukautisten pitäisi edes alkaa. Sama juttu kävi minullekin, en ole varma näinkö viivanpaikan, kuvittelinko hyyyvin haalean viivan vai oliko siinä edes mitään. Sama kuin ei olisi edes tehnyt koko testiä. On se kumma kun ei voi luottaa edes omiin silmiinsä kun toivoo liikaa.
se viiva tulee siis aivan sen merkkiviivan viereen ei siis siihen liimauskohtaan. itse erehdyin kertaalleen luulemaan juuri sitä liimauskohtaan tulevaa viivaa positiiviseksi tulokseksi. jos se on positiivinen viiva se näkyy ilman kääntelyitä selvästi vaikka olisikin haalea.. kannattaa ehkä ennemmin luottaa apteekin testeihin vaikkakin sitten kun olin raskaana sain selkeitä positiivisia tuloksia myös noilla "halppis"testeillä.
ajattelin tehdä niin, että kokeilen ensin noilla halpistesteillä ja sitten jos minkäännäköinen positiivinen testi tulee niin sitten "varmistan" sen apteekin testillä.. Kuitenkin sen verran halpoja, että niillä voi testata sittenkin kun haluaa vaan varmuuden vuoksi testata..