Kimi ammattilainen!

Kimittäjä_

Kimin vahvuudet kilpa-ajajana:

- nopea ja kylmähermoinen kuski "Iceman"
- aika-ajoissa ilmiömäisiä suorituksia muita painavammillakin autoilla
- äärettömän nopea tyhjällä radalla ja viimeisillä kierroksilla ennen varikkostoppeja

Heikkoudet:
- turhaututuu jonossa-ajelusta
- kisatilanneohittaminen ala-arvoista
- ensimmäiset kisakierrokset eivät usein vastaa loppunopeutta
- huonoin palautteen antaja koko F1-porukasta

Olen yhden koko kisan ja puolikkaan toisesta katsonut, joten tiedän mistä puhun.

Mutta sitten edellämainittujen asioiden seuraamuksiin. Kimi on maailmanmestariehdokas, jos vaan auto saadaan kilpailukykyiseksi aika-ajoissa. Kimin mestarillisuus perustuu vain ja ainoastaan siihen että hän pääsee ajamaan omaa ajoa, ilman hitaampien ohittelua. Kuinka monta kertaakaan Kimi on ollut se joka on kärsinyt eniten "Trulli-junasta", tai muista ohitettavista.

Lisäksi Kimin menestys edellyttää tallikaverilta sitä että tämä ajaa testejä Kimin hyväksi. Kimin palaute mekaanikoille ja insseille ei koskaan ole ollut minkäänarvoista. Autoa on paha kehittää jos sen pilotti ei tiedä mitä pitäs kehittää. " are u sure that the front wing is ok?".....hmm.... että semmosta.

Lisäksi Kimi on kova poika syyttämään tallia varikkovirheistä. En oikeen tiedä onko se niinkään, että kuskilla ei olisi Ferrarilla sananvaltaa siihen vaihdetaanko taktiikkaa kesken kisan vai ei, ja laitetaanko kuivalle radalle monsuunirengasta kierrosta ennen muita. Käsittääkseni muut tallit ainakin tekevät päätökset yhdessä kuunnellen kuskia. Kimi voi tietenkin edellyttää että hänelle pullamössökin pureskellaan valmiiksi.... hän vain ajaa.

SummaSummarum.... Kimi on kuski isolla Koolla, mutta vähän pitäisi vielä skarpata edellämainituissa asioissa, jotta joskus vielä saavuttaisi muutakin kun yhden tuurimestaruuden.

6

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomas79

      Hyvä teksti vaihteeksi näillä palstoilla. Kiitos siitä. Totta turiset. Heikkoudet ja vahvuudet melko lailla nappiin. Kimillähän on todellakin huonon auton säätäjän/kehittäjän maine. Turkin viikonlopun harjoitukset sen ehkä jopa minut vannoutuneena Kimi fanina laittaa myöntämään. Muistutan kuitenkin edelleen, että Kimin kanssa työskennelleet insinöörit kehuvat julkisuuteen Kimin kykyä antaa palautetta auton käyttäytymisestä. Mutta onko kyseessä vain kulissien varjelu? Pistää epäilemään, jos kuski ei todellakaan tiedä milloin etusiipi on hyvä ja milloin ei. Siitä tulikin mieleeni, kun mainitsit, että tallikaverin pitäisi ajaa testiä Kimin hyväksi, että Kimin ja Massan ajotyylit eroavat kuin yö ja päivä. Olisiko siinä yksi syy Kimin verrattain vaisuun kyytiin Ferrarilla (poislukien 2007)? Voisi kuvitella, että aikanaan McLarenilla Espanjalaiset ja Brittiläiset tekivät hommia enemmän Kimin hyväksi, koska Ron tiesi kuka mestaruuden sillä autolla ottaa jos ottaa.

      Yksi asia vielä. Puheet tuurimestaruudesta 2007 voi heittää romukoppaan. Kimi voitti tuolloin eniten kisoja ja oli ainoa kärkikuski, joka kärsi teknisistä ongelmista. Muut keräsivät enemmän varmoja pisteitä. Voisi sen ajatella niinkin, että Hamiltonilla kävi tuuri kun pääsi pisteen päähän. :)

      • Tuomas79

        Täysin työkyvyttömäksi höperöityneen huru-ukon sanomisia ei ole 10 vuoteen kannattanut ottaa kovin vakavasti. Tuo sama "faktamies" haluaisi formuloihin mitalit...


    • vähintään

      Kimi on maailman arvostetuin henkilö ja siksi hänelle pitäisi antaa palkankorotus.
      Mielestäni kohtuullinen palkka olisi miljoona euroa viikossa verottomana kulukorvaukset.
      Kimi on yksin nostanut Suomen maailmanmaineeseen ja siksi valtion tulisi lahjoittaa hänelle omakoti meren rannalta Helsingissä ja 10 millin huvipursi.

      • bööööö

        Tota sä et usko itsekkään. Kimi sopis korkeintaan pizzataxiin pizzakuskiks..jos siihenkään.. :D


      • kimittäjä_
        bööööö kirjoitti:

        Tota sä et usko itsekkään. Kimi sopis korkeintaan pizzataxiin pizzakuskiks..jos siihenkään.. :D

        Ostaisitko muka Kimin näköseltä kaverilta pizzan? Mä en ainakaan. Joku häpy olla pitää kun ruuasta puhutaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1364
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1264
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      943
    Aihe