Rantaloma Hong Kongissa, onnistuuko?

Iia

Heissan!

Löytyi edukas lento hotelli-paketti Hong Kongiin ja sitä myötä syntyi kova hinku päästä moista paikkaa katsomaan. Matkaseuralainen vaan laittoi lähtemisensä ehdoksi, että pääsee reissussa biitsille, joten osaatteko kertoa, löytyykö Hong Kongista/lähimaastosta uimarantaa/muuta paikkaa, jonne voin hänet kipata nahkaansa grillaamaan?

10

3969

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saarella

      Olen ottanut aurinkoa rannalla Hongkongissa jo vuonna 1977. Uimaranta sijaitsi aika lähellä Kowloonin edustalla olevalla saarella, jonka nimi itse asiassa on Hong Kong. Saarelle oli tiheä ja halpa lauttayhteys manner-Hongkongista. Matkaa oli kai pari sataa metriä salmen poikki. Tietysti aikaa hieman tuhraantuu, jos joutuu lähtemään kovin kaukaa ruuhkien takaa liikkeelle rannalle mennessään. Kannattaa valita lähellä lauttaa oleva hotelli. Alue on muutenkin lomailuun sopiva: kauppoja, baareja ja hotelleja on runsaasti.

      Ranta näkyy Google Earthin mukaan olevan yhä paikallaan. Sen tarkka sijainti on:
      22 astetta 14' 10.28" P
      114 astetta 11' 46.66" I

    • I heart HKG

      Hei!

      Uimarantoja löytyy esim. Hong Kongin saaren eteläpuolelta (Repulse Bay, Stanleyn ranta), Lamman & Lantaun saarelta ja New Territoriesista. Vaihtoehtoina rannoille myös maauimalat (varsin edullisia) tai sitten esim. oman hotlan uima-allas.

      Kannattaa ottaa myös nuo hotellit & uimalat esille jo ennen buukkaamista, koska merivesi ei esim. saaren eteläpuolella ole kovin 'puhdasta' keskellä kesää. Mutta jos se pelkkä käristäminen riittää, niin sittenhän tämä ei ole ongelma =).

      Viettäkäähän upea loma Honkkareissa!

      T: ex-asukki

      P.S. Olen aina mielelläni jakamassa HKG-vinkkejä ja edistämässä matkailua. Ja kaupungissa riittää kyllä muutakin tekemistä kuin grillaamista. Ja kovin täyden matkalaukunkaan kanssa sinne ei ehkä kannata lähteä...

      P.S. 2. Vaikka et kaverillisi kertoisikaan, täytyy nyt kuitenkin sinulle vielä muistutella, että HKG:ssa on parhaillaan sadekausi. Eli kuumaa ja kosteaa & taifuunit mahdollisia... ja näillä mennään sitten tuonne syksyyn saakka.

      • Iia

        Kiitos näistä vastauksista. Kaveri on nyt saatu taivuteltua Hong Kongiin lähtijäksi ja tämän jahkaamisen aikana matkan hinta ehti vielä pudota muutamalla kympillä. Kuka siis sanoo, ettei päättämättömyys kannata.

        Olemme starttaamassa reissuun vasta 22.9., jolloin uskomme ja toivomme siellä olevan suht siedettävä keli. Tosin aina siihen ei usko ja toivo auta, ilmojen herra on meitä väkevämpi. Onneksi Hong Kongista löytyy kuitenkin sateensuojaksi ja taifuunien varalta muutamakin ostoskeskus, joihin voimme mennä epäsuotuisia ilmastollisia olosuhteita piiloon.

        Kiitollisuudella otamme vastaan kaiken tiedon Hong Kongiin liittyen. Kumpikaan ei koskaan ole käynyt kyseisessä maailmankolkassa, joten kaikki tietämisen arvoinen on tervetullutta.


      • Menossa

        Moi

        Viestistäsi päätellen olet asunut Honkkareissa. Otan mielelläni vinkkejä vastaan! Mitä kaikkea mukavaa siellä voi tehdä kun matkaseurassa on myös lapsi. Shoppailu ei pientä tyttöä kiinnosta loputtomasti...ja missä kannattaisi majoittua?


      • Juuso Juusto
        Menossa kirjoitti:

        Moi

        Viestistäsi päätellen olet asunut Honkkareissa. Otan mielelläni vinkkejä vastaan! Mitä kaikkea mukavaa siellä voi tehdä kun matkaseurassa on myös lapsi. Shoppailu ei pientä tyttöä kiinnosta loputtomasti...ja missä kannattaisi majoittua?

        Mä en ole honkkarissa asunut, mutta käynyt pari kertaa. Iltatorit ovat varmasti elämys kaikille. Honkkarin omat matkailusivut (http://www.discoverhongkong.com/) ovat hyvät ja sieltä löytyy ihan kaikki turistien ykköskohteet. Metro on hieno, kannattaa käydä "The Peak" katsomassa eli vaijeri"ratikalla" vuoren reunaa ylös. Lisäksi maailman pisimmät ulkoilmaliukuportaat siinä lähellä. Disneyland on myös HK:ssa. Itse tykkäsin myös Science Museum:sta vaikkei meillä silloin vielä ollut edes lapsia, mutta sisäinen lapsi halusi päästä ihmettelemään. Ja sattui olemaan vielä ilmainen museo. Monesta kauppakeskuksesta löytyy lapsille tekemistä, siellä on pallomerta, karusellia sun muuta tivolilaitetta. Ruokakin on hyvää ja helppo löytää hyviä pieniä ravintoloita joista luulisi lapsillekin löytyvän hyvää ruokaa. Englantia puhutaan kiitettävästi jos kiinan (kantonin) kieli ei suju.


      • lkahr8935r2
        Menossa kirjoitti:

        Moi

        Viestistäsi päätellen olet asunut Honkkareissa. Otan mielelläni vinkkejä vastaan! Mitä kaikkea mukavaa siellä voi tehdä kun matkaseurassa on myös lapsi. Shoppailu ei pientä tyttöä kiinnosta loputtomasti...ja missä kannattaisi majoittua?

        oltiin 5v lapsen kanssa Honkkarissa. Käytiin mm. Disney Landissa ja Ocean Parkissa. Molemmissa saa hyvin yhden päivän menemään, jopa kaksi. Kaapelijunalla Victoria Peakille maisemia katsomaan ja maailman pisimmillä liukuportailla rinnettä ylös bisneskortteleiden hulinasta. Liukuportaiden yläpäästä oli ihan lyhyt kävelymatka eläinpuistoon, jonne oli vapaa pääsy.

        Lapsesta oli kyllä hauskaa ihan vaan metrolla tai taksilla ajaminenkin.

        Ruokien puolesta Honkkarissa oli helppoa kun löytyi lapsellekin kelpaavaa tuttua ruokaa (pitsaa, spagettia yms.)


    • sellaisessa kuin

      Gold Coast Hotellissa viikon. Rantaa ainakin oli, uimisesta en niin tiedä. Tosi mukava paikka, harmi että oli työreissu. Kunpa joskus vielä pääsisi tuonne....
      http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=gold coast , Hong Kong&sll=22.280117,114.144543&sspn=0.003336,0.004672&ie=UTF8&ll=22.371398,113.98928&spn=0.006667,0.009345&z=17&lci=com.panoramio.all

      • ksdh894

        Gold Coast hotellissa tuli oltua, oli varsinainen Cold Coast tammi-helmikuun vaihteessa ( 10-15 astetta päivän ylin) mutta oli pitkä ja siisti hiekkaranta. Hotellin ja Tsim Sha Tsuin välillä meni tunnin välein pikkubussi, matka oli jotain puoli tuntia suuntaansa ja maisemat matkalla upeat.
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Tsim_Sha_Tsui

        Hotelli oli kallis mutta erittäin hyvätasoinen, jotain 70-80 eur/yö (2 aik. lapsi). Sähköpostilla tehtiin varaus ja maksettiin sitten vasta paikan päällä.
        http://www.sino-hotels.com/Hong_Kong_Gold_Coast_Hotel/en/default.aspx


    • The Big O
    • Ex-asukki+muut

      Terve! Olisi kanssa suunnitelmissa tuossa tammi- helmikuu aikoihin käväistä thaimaa matkan ohessa tuolla hongkongissa :)
      kun paikasta en juurikaan mitään tiedä niin mitä kaikkea suosittelisitte tekemään? tarkoituksena olisi nähdä hienoja paikkoja ja syödä kummallisia ruokia ja varmasti kaupoillekin on pakko päästä ymymym... niin mihen kannattiasi suunnata :)? kiitos kauheasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe