Aiomme muurata pihasaunan piipun itse. Jostain olen kuullut että pitäisi käyttää savitiililaastia! Eikö se nyt kestä tavallisellakin laastilla? 30 v. sitten teimme talon, siinä kesti tavallinen laasti piipussa ihan hyvin! Silloin oli kylläkin muurari tekemässä piipun.
Savitiililaasti on vain niin kallista tavalliseen verrattuna, eikä sitä saa kuin 25 kg:n säkeissä.
Miksi savitiililaasti?
8
1889
Vastaukset
- muurannutpiippuja
Jos savukaasut eivät ole liian kuumia, toimii myös normali muurauslaasti M100/600, mutta näin ei useinkaan ole tilanne. Muurauslaastilla M100/600 muuraamani piippuun tulee lämmitettäessä hiushalkeamia lähes aina, mutta onneksi umpeutuvat lämmön tasaantuessa. Vaihtaisin laastit jos voisin. Sen sijaan saviuunilaastilla muuraamani hormi kestää kovankin käytön välittömästi, ilman mitään havaittavia liikkeitä, myös nollakeliltä mökkiä lämmitettäessä. Ohjeethan neuvovat käyttämään niissä kohdin saviuunilaastia joissa savukaasut menevät hyvin kuumina hormiin, ja sen käyttö taas kielletty ullakolla ja ulkotilassa, missä tarvitaan sekä pakkasenkestävät tiilet että tavallinen M100/600 muurauslaasti.
- säkillä
et hirveästi muuraile piippua, joten mitä sitten vaikkei sitä saakkaan 5kg:n säkeissä? Ja montako euroa säkillä on eroa, kun niin hinta hirvittää? Osta lada, jos ei ole mersuun varaa...
- Ei ennen
Haluaisin siis että se olisi n. 500 kg:n säkeissä, ettei tarvi ostaa 20 kpl pieniä säkkejä!
"Osta Lada jos ei ole mersuun varaa" oli typerä lausahdus! Ei tässä ole rahan kanssa mitään tekemistä! Taidat olla tyhmä kun et ymmärrä selviä asioita! Olen huomannut vastaavia kirjoituksiasi muuallakin suomi24:ssä...että jollain on aikaa kirjoittaa asian vierestä ja vielä tyhmästi. Taidat olla joku työtön luuseri! - sä...
Ei ennen kirjoitti:
Haluaisin siis että se olisi n. 500 kg:n säkeissä, ettei tarvi ostaa 20 kpl pieniä säkkejä!
"Osta Lada jos ei ole mersuun varaa" oli typerä lausahdus! Ei tässä ole rahan kanssa mitään tekemistä! Taidat olla tyhmä kun et ymmärrä selviä asioita! Olen huomannut vastaavia kirjoituksiasi muuallakin suomi24:ssä...että jollain on aikaa kirjoittaa asian vierestä ja vielä tyhmästi. Taidat olla joku työtön luuseri!yrität... "Savitiililaasti on vain niin kallista tavalliseen verrattuna, eikä sitä saa kuin 25 kg:n säkeissä."
On se vaan niin kallista... on on!
- muurari11
Pihasaunan hormi, jossa oletettavasti on kiuas ja ehkä vesipatakin- voi muurata millä lystää, mutta arvatenkin paikat käy punaisena uesasti.
Jos haluaa hormin kestävän ja se tehdään määräysten mukaan- on alaosassa käytettävä saviuunilaastia, tai KS50/50 tai vast....tietyin ehdoin liitosalue 500mm on tehtävä kuten tulisija,mutta noilla laasteilla se ehto kyllä täyttyy.
Pehmeän laastin merkitys korostuu, jos on useampia hormeja joista osa kylmänä.
Kova laasti rikkoo paikat kovalla lämmityksellä, siitä ei pääse mihinkään.
Savipussi maksaa euron enemmän,joten siihen ei voi vedota, eri valmistajien tuotteet taas eroavat toisistaan ainakin työstöominaisuuksiltaan kuin yö ja päivä.
Osalla tuotteista on erittäin vittumaista tehdä työtä.
25 kg säkit on paljon helpompi siirrellä kuin iso säkki- varsinkin sitten kun siihen jää se 200 kiloa rötköttämään ja kovettumaan,eli useimmiten alle tonnin työt kantsii tehdä pikkupusseina, vaikkakin se tulee hiukka arvokkaammaksi !- "Muurari11:lle"
Kirjoitit että osalla tuotteista on vaikea tehdä työtä...kertoisitko minkä valmistajan laasti olisi hyvää! Saakohan näin kehua eri valmistajia, en tiedä...jos ei, niin voisin lähettää s.postiosoitteeni.
Kiitos etukäteen vastauksestasi!
Terveisin rakentajan vaimo! - kannattais...
"Muurari11:lle" kirjoitti:
Kirjoitit että osalla tuotteista on vaikea tehdä työtä...kertoisitko minkä valmistajan laasti olisi hyvää! Saakohan näin kehua eri valmistajia, en tiedä...jos ei, niin voisin lähettää s.postiosoitteeni.
Kiitos etukäteen vastauksestasi!
Terveisin rakentajan vaimo!jättää nämäkin hommat MIEHILLE! Mitä ihmettä on saviTIILIlaasti?
- Muurari11
"Muurari11:lle" kirjoitti:
Kirjoitit että osalla tuotteista on vaikea tehdä työtä...kertoisitko minkä valmistajan laasti olisi hyvää! Saakohan näin kehua eri valmistajia, en tiedä...jos ei, niin voisin lähettää s.postiosoitteeni.
Kiitos etukäteen vastauksestasi!
Terveisin rakentajan vaimo!Big -M- toimii,ja on kohtalaisen mukavaa työstää savilaastiksi.
Joskus takavuosina oli sellainen hyviä kuivalaasteja valmistava virma kuin SCANMIX,mutta huomasivat isot pirut ostaa sen pois vaikeuttamasta kilpailua.
Heidän tuotteensa oli minun mielestäni parasta työstää.
No-joka tapauksessa saviuunilaastilla muuraaminen on vähä niinku toistaitoisen hommaa-sellaista klottaamista pikemminkin, ehkä siitä syystä monet mestarit ei halua sitä käyttää, mutta kestävyyden kannalta katsottuna savella muurattu alapää on erittäin kestävä ja turvallinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501060
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89837
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182800Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105719Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51703