Lähihoitajan keskimääräinen kuukausipalkka on noin 1700e/kk.
Jos superin sivuja on uskominen.
Aloitan syksyllä lähihoitaja opinnot opparisopparilla, ja jos opparisoppari opiskelija saa 80% keskimääräisestä palkasta, niin eikös se tekee alkeellisella matikalla n.1360 e.
Musta toi kuulostaa jokseenkin isolta summalta,laskinkohan oikein vai enkö nyt ole ottanut jotain asioita huomioon?
Jos superin sivuja on uskominen.
Aloitan syksyllä lähihoitaja opinnot opparisopparilla, ja jos opparisoppari opiskelija saa 80% keskimääräisestä palkasta, niin eikös se tekee alkeellisella matikalla n.1360 e.
Musta toi kuulostaa jokseenkin isolta summalta,laskinkohan oikein vai enkö nyt ole ottanut jotain asioita huomioon?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mistä sinä olet keksinyt tuon 80 % palkasta? Eikös oppisopimuksella opiskelevalle makseta ihan TES:n mukainen palkka? Ilman mitään prosenttivähennyksiä jostain keskipalkasta.
se opparin palkka on. Olisihan se metkaa, jos ammattitaidottomalle aloittelijalle maksettaisiin heti sama kuin päteville jo valmistuneille ammattilaisille, vai mitä.
Opparin palkka on työehtosopimuksen mukainen miinus 10 prossaa.
jos työnantajasi arvostaa sinua ja maksaa paremmin mutta virallisesti ekan vuoden opparipalkka on 80% ja tokan vuoden 90%. Näin ainakin minun kotikaupunkini opparitoimistossa kerrottiin, kun siellä huhtikuussa kävin. Tokihan siis työnantaja saa maksaa enemmänkin. Muuten, tuo "höpönpöpön" on sangen ärsyttävää. Jos olet sitä mieltä, että joku toinen on väärässä, voisit varmasti ilmaista sen vähemmän alentuvasti.
Pyydän anteeksi otsikkoani, mutta vaikuttaa silti siltä, että kotikaupunkisi opparitoimistossa ei olla ihan ajan tasalla.
"Oppisopimusopiskelijalla on oikeus työpaikkakouluttajaan ja työehtosopimuksen
mukaiseen palkkaan oppisopimuksen ajalta. Esimerkiksi kunnalla lähihoitajaksi opiskelevan palkka voi olla enintään 15% pienempi kuin pätevän lähihoitajan palkka."
http://www.superliitto.fi/datafiles/userfiles/File/julkaisut/Oppisopimuksella_lahihoitajaksi_nettiin_SuPer_2006.pdf
niin, että nämä erot ovatkin alakohtaisia? Oppariajalta maksetaan "TES:n mukainen vähintään harjoittelijan palkka" ja eri alojen TES:issa on eri harkkapalkat. Esim. ravintola-alalla harkalle maksetaan 80% ja kaupan alalla 70% normipalkasta. Näin oli ainakin joskus vuosia sitten, kun olin kyseisillä aloilla.
Pyydän itsekin anteeksi, taisin olla vähän herkkänahkainen. Näillä keskustelupalstoilla vain näkee niin usein suorastaan törkeää käytöstä, vaikka asioiden pitäisi riidellä eikä ihmisten, ja se on harmillista. Lisäksi on vielä sekin, että kirjoitetusta tekstistä kun eivät välity ilmeet ja äänensävy, josta voi päätellä millä mielellä toinen jotain sanoo.
Saan opiskelijana palkkaa 1800 ja risat lisät päälle. Riippuu niin paikasta missä asuu. Seudulla jolla asun hoitajan palkka on päälle 1900/kk lisät