Avioero

Elikkäs asumusero on aluksi tulossa sitten myöhemmin avioero..olen hoitovapaalla alle kolme vuotiaan kanssa, ja toinen tulossa loppu vuodesta..nouseeko asumistuki kun jään yksin?
3477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niinpä, kelan sivustolla on varsin simppeli laskuri, jonk avulla selviää minkä verran on oikeutettu asumistukeen. Tulosidonnainen juttuhan se on. Jos tuntuu, ettei selviä, kannattaa ottaa yhteyttä toimeentulotukeen. Tosin, varaa mukaan lippuset lappuset ja tiliotteet menneiltä kuukausilta, ja selvistys myös tulevista kuukausista, voi olla että olet oiketutettu johonkin. Tai sitten et. Mutta asumistuen tulet varmaan jonkinlaisen saamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammamaaaa kirjoitti:

Elikkäs asumusero on aluksi tulossa sitten myöhemmin avioero..olen hoitovapaalla alle kolme vuotiaan kanssa, ja toinen tulossa loppu vuodesta..nouseeko asumistuki kun jään yksin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu