7.6.2009 järjestetyissä vaaleissa valittiin Suomelle kahdeksan naispuolista ja viisi miespuolista edustajaa Euroopan parlamenttiin. Naispuolisista edustajista viisi ja miespuolisista edustajista yksi on allekirjoittanut ILGA-Europen sitoumuksen seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksien ajamiseksi parlamentissa.
Sitoumuksen ovat allekirjoittaneet Satu Hassi (vihr), Heidi Hautala (vihr), Ville Itälä (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Anneli Jäätteenmäki (kesk) ja Sirpa Pietikäinen (kok).
Lue sitoumukset suomeksi
http://www.seta.fi/index.php?k=16747
Lue sitoumukset englanniksi ja tutustu Euroopan tilanteeseen
http://www.ilga-europe.org/europe/campaigns_projects/ep2009/map
Sitoumuksen ovat allekirjoittaneet Satu Hassi (vihr), Heidi Hautala (vihr), Ville Itälä (kok), Liisa Jaakonsaari (sdp), Anneli Jäätteenmäki (kesk) ja Sirpa Pietikäinen (kok).
Lue sitoumukset suomeksi
http://www.seta.fi/index.php?k=16747
Lue sitoumukset englanniksi ja tutustu Euroopan tilanteeseen
http://www.ilga-europe.org/europe/campaigns_projects/ep2009/map
Vastaukset 5
Vanhimmat
Perussuomalaisten edustaja antoikin jo heti tuoreeltaan vähän siloitellun lausunnon että homoja ym. hyysätään, mutta keski-ikäinen mies on unohdettu. KD:n edustajan ajatuksethan pitää olla puolueen linjan mukaiset.
ettei keski-ikäisissä miehissä ole homoja. Tosin tavallaan kyllä ymmärrän kommentin.
Olisi kivaa joskus nähdä, kun poliitikkojen vaalilupaukset todella pitäisivät paikkansa. Tähän mennessä en vielä ole tehnyt mitään siihen viittaavia havaintoja!
kun edes lupaa, mutta kun muutama suomalaismeppi ei edes luvannut, eli äänestää ilmeisesti vastaan jos noita asioita käsitellään EP:ssa.
Eurovaalien tulos ei vastaa riittävän hyvin kansan tahtoa, ajattelee puolet suomalaisista.
Aamulehden Taloustutkimuksella teettämässä kyselyssä 50 prosenttia suomalaisista yhtyi väittämään, ettei vaalitulos kuvasta riittävän tarkasti kansan tahtoa huonon äänestysaktiivisuuden takia. Europarlamenttivaaleissa äänesti hieman yli 40 prosenttia äänioikeutetuista.
Erityisen pahoillaan tuloksesta ovat pienituloiset eli alle 10 000 euroa vuodessa tienaaviin talouksiin kuuluvat henkilöt. Valtaosa heistä uskoi, ettei vaalitulos myötäile kansan tahtoa.
Sen sijaan yli 70 000 euron vuosituloja ansaitsevissa talouksissa suurin osa tuumasi, että tulos kuvastaa kansan tahtoa. Suomessa suurituloiset äänestävät ahkerammin kuin pienituloiset.
Kesäkuussa tehtyä tutkimusta varten haastateltiin yhteensä 1 104 henkilöä.