Vala buddhalaisuudessa?

Utelias maallikko

En kyennyt löytämään googlettamalla tekstiä, josta selviäisi buddhalaisten suhde valojen vannomiseen. Ilmeisesti niitä vannotaan, mutta mutta löysin vain mainintoja uskontoon liittyen. Minua kiinnostaa, että vannovatko buddhalaiset vastaavia valoja kuin länsimaalaiset, eli oikeudessa todistajana ollessaan, valmistuessaan lääkäriksi tai poliisiksi, sotilasvala tai esim jonkin poppoon jäsensyysvala? Ja jos vannovat, niin eroaako tuo vala idealtaan ja sitovuudeltaan. Ja minkä suhteen buddhalainen valansa vannoo, kun kristitty vannoo Jumalan nimeen?

5

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erilainen?

      Miksi esim. alla oleva lääkärinvala pitäisi olla erilainen eri uskontojen edustajille? Taidat sotkea vähän asioita.

      "Vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta pyrkiväni lääkärintoimessani palvelemaan lähimmäisiäni ihmisyyttä ja elämää kunnioittaen. Päämääränäni on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.

      Työssäni noudatan lääkärin etiikkaa ja käytän vain lääketieteellisen tutkimustiedon tai kokemuksen hyödyllisiksi osoittamia menetelmiä. Tutkimuksia ja hoitoja suositellessani otan tasapuolisesti huomioon niistä potilaalle koituvan hyödyn ja mahdolliset haitat.

      Pidän jatkuvasti yllä korkeaa ammattitaitoani ja arvioin työni laatua.

      Suhtaudun kollegoihini kunnioittavasti ja annan heille apuani, kun he potilaita hoitaessaan sitä pyytävät. Rohkaisen potilaitani kysymään tarvittaessa myös toisen lääkärin mielipidettä.

      Kunnioitan potilaani tahtoa. Pidän salassa luottamukselliset tiedot, jotka minulle on potilaita hoitaessani uskottu. Täytän lääkärin velvollisuuteni jokaista kohtaan ketään syrjimättä enkä uhkauksestakaan käytä lääkärintaitoani ammattietiikkani vastaisesti. "

      • Se avaaja

        että olisi erilainen. Kunhan esitin kysymyksen, että onko erilainen tai millainen se olisi!


    • poliisitkaan

      Eikä poliisitkaan vanno valaansa jumalan nimeen. On siis ihan sama, minkä uskontokunnan edustaja poliisi on, vala on sama täällä meillä.

      "
      Lupaan parhaan kykyni ja taitoni mukaan käyttäytyä aina ja kaikissa tilanteissa poliisin arvolle sopivalla tavalla.

      Kunnioitan jokaisen ihmisarvoa ja oikeuksia.

      Käytän poliisin valtuuksiani lainsäätäjän tarkoittamalla tavalla.

      Noudatan esimiesteni käskyjä ja olen valmis kohtaamaan poliisin ammattiin liittyvät vaarat.

      Toimin avoimesti ja sovinnollisuutta edistäen.

      Käyttäydyn rehdisti, auttavaisesti ja ammatillista yhteishenkeä vahvistaen.

      Olen oikeudenmukainen ja toimin koko työyhteisön parhaaksi.

      Tällä tavalla tahdon poliisina palvella."

    • näin......

      http://www.kolumbus.fi/juha.seppanen/opinnot/ue/ue4/ue4.html


      sivun puolivälin alapuolella.....

      Oppi

      - 3 turvautumista (pakopaikkaa)
      -> turvaan Buddhaan, Dhammaan (oppiin), Sanghaan (yhteisöön)

      - alkuperäisessä buddhalaisuudessa ei jumalilla eikä kuolemanjälkeisyydellä merkitystä
      - kyse on ihmisen oikean elämänasenteen opettamisesta
      - tavoite: rauha ja tasapaino, jonka ihminen voi löytää itsestään/omin avuin

      - neljä jalokiveä (kuin lääkärin diagnnoosi)
      1) elämä on kärsimystä (dukhaa)
      2) kärsimys johtuu elämänjanosta, haluista, itsekeskeisyydestä
      3) kärsimys lakkaa halujen sammuttamisen kautta
      4) se tapahtuu 8-osaisen tien, mm. oikean toiminnan ja mietiskelyn kautta

    • mutta lännestä

      Buddhalaisten valoissa en osaa auttaa, mutta korostan minäkin, etteivät kaikki länsimaalaisetkaan vanno samalla tavalla. Oikeudessa käsittääkseni kirkkoon kuulumattomat vakuuttavat kunniansa ja omantuntonsa kautta, kun kristityt vannovat Jumalan nimeen. Toisaalta esim. ministerit vannovat virkavalan tai antavat vakuutuksen, osa kunnian ja omantunnon kautta, osa Jumalan nimeen. Tämä siis vain selvennyksenä hiukan automaattiseen "oletukseesi", että länsimaalaiset vannoisivat kaikki samalla tavoin.

      Periaatteessa maalaisjärjellä ajatellen ainakin meillä Suomessa varmaan joutuu oikeudessa todistajana jonkinlaisen vakuutuksen antamaan, vaikka olisikin sattunut buddhalainen joutumaan todistajaksi haastetuksi, koska se liittyy oikeusjärjestelmään eikä ihmisen uskonnolliseen suuntautumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      105
      5029
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      62
      4906
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3990
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3530
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2961
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2731
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2247
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      44
      1794
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      34
      1651
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1578
    Aihe