Pitäisi saada asennettua toisen koneelle DNA-mokkula. Käyttis on Ubuntu 8.04.
Tiedontasoni on huono ja mokkulaa en ole edes vielä nähnyt, joten tarvitsisin simppelit ja yksityiskohtaiset ohjeet.
Käsittääkseni mokkulalla on jotain tekemistä myös käytössä olevan kännykän kanssa. Onko kännykän suhteen vaatimuksia? Sen tiedän, että alueen kuuluvuus on kyllä riittävä (kone sijaitsee maalla).
Jos tiedän tarvittavat käskyt, niin pystyn hoitamaan homman päätteessä. Synaptic on myös tuttu. Muuta en sitten juuri tiedäkään Ubuntusta.
Voisiko joku auttaa tässä asiassa? Olisin kovin kiitollinen.
Tiedontasoni on huono ja mokkulaa en ole edes vielä nähnyt, joten tarvitsisin simppelit ja yksityiskohtaiset ohjeet.
Käsittääkseni mokkulalla on jotain tekemistä myös käytössä olevan kännykän kanssa. Onko kännykän suhteen vaatimuksia? Sen tiedän, että alueen kuuluvuus on kyllä riittävä (kone sijaitsee maalla).
Jos tiedän tarvittavat käskyt, niin pystyn hoitamaan homman päätteessä. Synaptic on myös tuttu. Muuta en sitten juuri tiedäkään Ubuntusta.
Voisiko joku auttaa tässä asiassa? Olisin kovin kiitollinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyseinen Ubuntu tarvitsee esimerkiksi wvdial-ohjelman mokkulaa varten, ja vasta 8,10-versiossa mokkula toimii "heittämällä"
Tuolta löydät toimivat ohjeet myös 8.04:lle :)
http://debian-fi.eu/foorumi/viewtopic.php?f=12&t=10
Kiitos vastauksesta!
Kävin katsomassa ohjeita ja en ole varma, että ymmärränkö ne ihan oikein. Ongelma saattaa tietysti johtua siitäkin, etten ole vielä koneella, johon mokkula pitäisi saada asennettua.
Mutta: Olisiko tuo 8.10 niin paljon helpompi mokkulan kannalta, että se kannattaisi asentaa ensin? Minulla on nimittäin cd:llä tuo versio.
kyselkää heinäkengän käyttäjiltä, sillä eikös sitä laulussakin sanota: "... heinäkengät heittelevät". Elikkäs kyllä ne ainakin tietää miten mikäkin heittämällä menee...
Muihin tilanteisiin sopivat seuraavat sanonnat:
-heitä yks leipä!
- heitä femma!
-heitä vesilintua!
jne.
Jos et saa sillä Ubuntu cd:llä nettiyhteyttä ei sitä jakelua kannata asentaakaan koneeseen. Sinuna lataisin suoraan uusimman jakelun Ubuntu 9.04 ja se ainakin menee ns. heittämällä nettiin, valitset vain listalta käyttömaan ja operaattorisi.
Elikkäs ennen varsinaista asennusta tietokoneesi kiintolevylle varmistat että pääset mokkulalla ja sillä asennuslevyllä nettiin, minkä jakelun sitten ikinä valitsetkin, tää on sitä varmuuden maksimointia;)
Kiitos vastauksesta.
Nettiyhteys ei ole ongelma, koska tällä hetkellä toimii laajakaistaiyhteys, mikä on tarkoitus vaihtaa mokkulaksi.
Päivitin 9.04:n omalle koneelleni ja siinä on ilmennyt jotain ongelmia, jotka täytyy selvittää ennen kuin uskallan vieraalle koneelle tuota jakelua asentaa.
Onko tuo 8.10 sitten jotenkin epävarma juttu?
>>Elikkäs ennen varsinaista asennusta tietokoneesi kiintolevylle varmistat että pääset mokkulalla ja sillä asennuslevyllä nettiin, minkä jakelun sitten ikinä valitsetkin, tää on sitä varmuuden maksimointia;)
''Ubuntu 8.10 on varma ja vakaa jakelu. Nettiyhteyden toimivuus mokkulalla kannattaa testata ennen Ubuntun kiintolevylle asennusta''
Kiitos noista tiedoista. Nuo ratkaisi paljon. Olen sen verran vihreä Linuxin käyttäjä, että tahtoo unohtua live cd:n mahdollisuudet.
8.10 on asennettu ja mokkulaakin kokeiltu, mutta huonolla menestyksellä. Mokkula on kokeilun vuoksi sellainen, jota varsinaisesti käytetään Windows-koneessa ja tarkoitus on toimivuustestauksen jälkeen hankkia oma mokkula.
Kun mokkulan kuvaketta klikkaa, niin tulee seuraavat ilmoitukset:
Avaa automaattisuorituksen kehote:
Media sisältää ohjelmiston, joka on tarkoitettu kännistyväksi automaattisesti. Haluatko suorittaa sen?
Ohjelma suoritetaan suoraan medialta ''Mobile Partner'.
Ja lopuksi: Automaattisesti suoritettavaa ohjelmaa ei löydy.
Tuo viimeinen huomautus johtunee siitä, että näyttää olevan kyse exe-tiedostoista.
Mokkula on E169.
Onko kyse siitä, että on väärä mokkula, vaiko siitä, että mokkulaa normaalisti käytetään Vistassa vaiko vain kyse minun tyhmydestäni???
Olisiko asiaan ratkaisua?
Kiitti, jos joku vastaa.
sillä tikulla olevalla softalla ei kyllä yhteyttä saa kuin windowsissa.
ubuntussa siihen käytetään nm-appletia joka on siellä jossain paneelissa kellon vieressä.
itsellä kyllä tuo huawein mokkula toimi kunnolla vasta kun asensin ubuntu 9.04:n. tässä tikku tunnistui ihan automaattisesti ja pari klikkausta niin oli yhdistetty nettiin. oli vielä sellainen valinta että nykyään yhdistää automaattisesti kun tikun tyrkkää koneen perseeseen.
Et sitten kokeillut ensin Live-cdeellä mokkulayhteyden toimivuutta siinä jakelussa minkä asensit? Taitaa nyt olla itse Pentium Anneli meitä härnäämässä;D
Johtui siitä, että cd oli vioittunut jotenkin enkä siksi päässyt toimimaan sen varassa, joten jouduin asentamaan 8.10:n suoraan netistä, sillä cd:n polttomahdollisuutta ei ole.
Olen tuota toiseksi vastaajana olleen ehdotusta kokeillut. Vaan kun näyttää siltä, että kaikille muille operaattoreille vaihtoehdot juttuun löytyy, vaan ei dna:lle eikä omat keksimäni vaihtoehdot toimineet. Kerran nettiin onnistuin pääsemään mokkulalla, mutta yhteys kesti vain muutaman sekunnin, joten huonolta näyttää.
Täytynee huomenna ottaa sitten riski ja asennella tuo 9.04 suoraan netistä, kun cd on kotona yli kahden tunnin bussimatkan päässä.
Jos kellään löytyy hyviä ohjeita, niin otan kiitollisuudella vastaan ;)
ohjelmalla unetbootin ( http://unetbootin.sourceforge.net/ )
voi kyllä melkein jakelun kuin jakelun asentaa usb-tikulle ja kokeilla sitä kautta. ja tietty asentaa tikulta kiintolevylle.
edellyttää tietysti sitä että kone on sen verran tuore että se osaa usb-tikulta buutata.
Luovutin ja asensin 9.04:n, vaikken olisikaan halunnut asentaa vasta esijulkaistua jakelua koneeseen, jonka toimivuudesta täytyy huonosta tiedontasosta huolimatta pitää huolta ja joka sijaitsee yli kahden tunnin matkan päässä kotoani.
Vaan ei mokkula toimi vieläkään. Yrittää kyllä kovasti yhteyttä, mikä sitten loppuu nopasti ilmoitukseen, että gsm-verkkoyhteys katkaistu.
Olisiko kenelläkään ratkaisua asiaan???
No vihdoin selvisi: vika DNA:n linkkitornissa. Ollut jo eilisestä lukien, joten onpa tullut todella tehtyä turhaa työtä. Eipä tullut mieleen, että voisi olla kaksi päivää vika ilman, että kukaan tekee ilmoituksia siitä. Vaan sellaista se on maalla.
eihän tuo nyt hukkaan mennyt ollenkaa. ajattele että opettelit vain asennuksen rutiineja :)
ja se 9.04 on jo ihan vakaa versio joten hyvin se voi jäädä.
laita koneelle dy.fi -osoite ja ssh-palvelin niin voit kyllä etänä säätää jos säädettävää tulee.
muista ottaa katiska kuiville ettei kalat mätäne sinne poissaollessa;DD
kyllä mä käyn yön pimeydessä katsomassa!