Turvasuojaaja

Aurinkokaakao 2

Onko muka turvasuojaajalla poliisivaltuudet??? Käsittääkseni he ovat laiteasentajia??? Meidän taloyhtiössämme yksi tällainen pullistelee kortillaan. On meitä moneksi!!!!

12

5668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vartija-22

      Itse olen koulutukselta ja koulutukseen sisältyi myös turvasuojaus. Pääsääntöisesti turvasuojaus laitteistojen asennusta eli ei tarvitse kovin paljon tietää poliisin oikeuksista saatikka muustakaan laista.

      Onhan se hienoa, että henkilöltä löytyy turvasuojaajakortti, mutta olen itsekkin vartija, eikä kyllä ole käynyt mielessä, että naapureilleni Elvistelisin kortillani.

      Edes minulla ei ole samoja toimivaltuuksia, kuin poliisilla.

      Turvasuojaaja= järjestelmä asentaja

      • Aurinkokaakao 2

        Kiitos vastauksestai. Juuri näin itsekin ajattelen. Turha elvistellä kun ei lainsäädännnöstä oikein mitään ymmärrä. Hyvää kesää!


      • turvasuojaaja

        Turvasuojaajalla on jokamiehen oikeudet niinkuin vartijalla (se korttikin on saman näköinen :-)
        Turvasuojaaja ei ole tae pätevyydestä mutta sopivuuudesta on eli viranomaiset tarkistavat hiukan taustoja ennenkuin kortti myönnetään määräajaksi.
        Sen voi myös menettää ellei pysy kaidalla tiellä.


      • PullistelijaAsentaja

        Eipä se kortti sopivuudestakaan ole tae jos apina tollasella kortilla pullistelee. Päässähän sillä on silloin vikaa ja ei ole alalle sopiva. Heh.


    • Vain pari veloitetta.

      Turvasuojaajalla ei ole mitään poikkeavia valtuuksia. Ei edellytä minkänälaista koulutusta, eikä siten ole todiste pätevyydestä! Ainoastaan tieto siitä että poliisi on tarkastanut ko. henkilön taustat samalla tavalla kuin esimerkiksi vartijan tai järjestyksenvalvoja ja että hekilöä voidaan pitää luotettavana sillä tavalla että hänelle voidaan luovuttaa tietoa jotka helpottaisivat kyseisiin suojauskohteisiin pääsyä luvattomasti.

      Ei pätevyys, eikä valtuus kysymys vain ja ainoastaan luotettavuuden toteaminen poliisin toimesta eräistä rekistereistä.

      Oikein olet ymmärtänyt turvasuojaajat toimivat laiteasentajina tai -suunnittelijoina yrityksissä. Kortti on pakollinen kaikille asentajille, vaikka toimiala ei ole muuten luvanvarainen.

    • VartAmTut

      Turvasuojaaja ON SIVIILI! ,,, Paitsi TYÖ-Tehtävää Suorittaessaan,, eli TURPIIN Vaa Ja Onnea!

      • rc23cr523

        " Paitsi TYÖ-Tehtävää Suorittaessaan,"

        Ja mikäs se turvasuojaaja sinun mielestäsi on työtehtävää suorittaessaan, jos ei siviili?

        Kai muuten tiesit, että esimerkiksi vartijakin on siviili.


      • Anonyymi
        rc23cr523 kirjoitti:

        " Paitsi TYÖ-Tehtävää Suorittaessaan,"

        Ja mikäs se turvasuojaaja sinun mielestäsi on työtehtävää suorittaessaan, jos ei siviili?

        Kai muuten tiesit, että esimerkiksi vartijakin on siviili.

        Tässä vielä lisäksi seuraavanlainen info: Myös poliisi on siviili. Vain armeijan henkilöt ovat muita kuin siviilejä.


    • jhgfertyuuhb

      Onko nyt kyseessä henkilösuojaus?

      • ........

        Ei taida olla.


      • Eiei

        Ei lain.
        Ihmeellinen, varsin yleinen virhekäsitys - vielä ihmeellisempää että kortin haltijatkin sitä hellii.
        Se vain ja ainoastaan kalskahtaa komealta.


    • Anonyymi

      Turvasuojaaja on hälytinlaiteasentaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2507
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      3
      2277
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1373
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      853
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      771
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      25
      623
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe