Näyttö ylisuureni

ihanoutoa.apua??

Eli ongelma on tässä: Pelasin The Sims 3 peliä, joka aukesi koko näytölle. Ehdin pelata hetken ja koneeni ylikuumeni ja sammutti itsensä.
Kun kone oli jäähtynyt ja käynnistin sen, työpöytä ja itseasiassa kaikki mitä näytössä näkyy on yli suurta. Työpöydän kuvakkeet ovat ylisuuria(ovat keskikokoisia eli normaaleja mutta silti yli suuria), minulla on Windows Vista ja tuo oikealla näkyvä sivupalkki mihin tulee Nettiradio ja kalenteri ja siihen saa laitettua pien ohjelmia, sekin on yli suurentunut . Enään siihen mahtuu vain Kello, lämpötila,nettiradio,Kalenteri ja muistilaput ja vievät koko palkin tilan. Ennen koneen ylikuumenemista veivät vain suurinpiirtein puolet.
Olen kokeillu vaihtaa kuvakkeiden kokoa, ei toimi sillä kuvakkeet ovat tietokoneen mukaan "keksikokoisia" jotka ne normaalistikkin ovat olleet.
Kaikki näyttää ylisuurelta ja olen palauttanut järjestelmänkin mutta ei toiminut joten peruutin palautuksen.
Apua tilanteeseen. Tuntuu kuin katselisi tietokonetta suurennuslasin takaa?


ps. Olen koettanut vänkrätä ohjauspaneelin asetuksia mutta ei tunnnu toimivan :??!!!!

5

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Pelin jäljiltä tainnut yksinkertaisesti jäädä liian pieni resoluutio päälle.

      Muistaakseni Windowsissa se muutetaan ohjauspaneelista näytön tai työpöydän asetuksista, sieltä "näytön tarkkuus" tai "näytön resoluutio" -nimisellä säätimellä. Siihen vain korkeampi lukema, jos sulla on LCD-näyttö niin kannattaa valita näytön ominaistarkkuus.

    • tyypillistä

      Aika tyypillistä että jos peli ei sammu oikealla tavalla, se jättää pelin käytössä olleen resoluution päälle. Voit vaihtaa sen takaisin normaaliksi hyvin yksinkertaisesti Vistassa:

      Mene työpöydälle: Paina hiiren oikeaa nappia ja valitse Mukauta -> Näytön asetukset -> Ja siinä on "Tarkkuus asetus, josta voi vetää palkkia oikealle, suuri, ja vasemmalle, pieni suuntaan. Vedä palkkia oikealle, ja paina "Käytä". Jos kuva näyttää sopivalta nyt, paina ok, jos ei, siirtele palkkia vielä ja kokeile uudestaan. Kun sopiva asetus löytyy niin painat vain OK.

      Jos kuva piemenee kokonaan kun kokeilet sitä, älä paina mitään vaan odota 15 sekuntia, jolloin windows palauttaa resoluution takaisin edelliseksi ja kokeile sitten jotain muuta resoluutiota. Niin voi käydä litteiden näyttöjen kanssa, koska ne eivät tue kaikkia resoluutioita.

      • joooooooo

        heitä kone seinään


    • 5615

      Mulla kans kävi näin ja resoluutiota ei saa vaihdettua. Mitä pitäisi tehdä?

      • joopa.

        luitko edellä olleet ohjeet, ja mikä käyttöjärjestelmä, ja miten niin ei saa muutettua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7387
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3673
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2882
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      188
      1847
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe