Paikkakunnalla on muutama hyvänpäivän tuttu, jotka liittyivät Capitaan jo varhaisessa vaiheessa ja uuden omaisuuden määrästä päätellen ovat saaneet hyvin kotiutuksia. Kävin keväällä ilmoittamassa tästä poliisille ja verottajalle, koska pidän tätä kansalaisvelvollisuutena. Poliisi kiitti tiedoista ja lupasi välittää ne eteenpäin.
Näin toimii velvollisuuden tuntoinen ja rehellinen kansalainen.
Näin toimii velvollisuuden tuntoinen ja rehellinen kansalainen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
perkele mikä kateellinen juoruämmä.....onks ny hyvä olo ?kylän kielikello...
Jos epäilet tai tiedät rikollista tapahtuneen, mutta salaat tiedon voit syyllistyä rikokseen. En halunnut ottaa tätä riskiä, vaan halusin kertoa tietoni poliisille ja veroviranomaisille, koska olen rehellinen suomalainen. Tiedän jopa yksityiskohdan miten kotiutettuja rahoja on käytetty/nostettu suomessa ja se kiinnosti verottajaa hyvin paljon.
Silti sydämestäni toivon, että kumpikin heistä on rehellisesti saanut omaisuutensa, joten en toivo heille rikosoikeudellista vastuuta tai tuomioita. Pian se nähdään ja luetaan lehdistä!
Tuntoinen? ;)
Selvästi paremmin siihen sopisi sana joka alkaa K:lla.:)
kyllä se KATEUS on edelleen suomalaisten perisynti.
...tämän asian kanssa. Luin lehdistä Capitaan kohdistuvista rikosepäilyistä ja halusin rehellisenä suomalaisena auttaa viranomaisten työtä. En saa tästä mitään palkkiota, muuta kuin hyvän mielen. Omatuntoni on puhdas. Jos osoittautuu, että hyvänpäivän tutut ovat itsekin huijattuja tai heitä ei tuomita, niin hyvä heille. Jos taas käy niin, että he saavat tuomion ja omaisuutta laitetaan pakkomyyntiin, niin se on heidän oma vikansa.
Vielä on rehellisyyttä suomessa.
Vasuuuuuuu,vasu vasu pruut pruut! HAH! Kateellinen vasu!;)
Limanuljaskoja, joden elämä on katkeruudella kyllästetty toisten menestyksestä ja siksi saavat kiksejä jos ilmiantavat esim. capita-jäsenen, mutta kaikki suurimmat ihan oikeat rikoksentekijät he ohittavat surutta rintakaareella, kun marssivat sossuun krapuloissaan tai jollakin varastetulla mummiskalla ajellen. Yök tuollaisia!
Poliisikin näyttää keskisormea tuollaisille tyypeille ja halveksii oikeassa elämässä.
Vasikoiksi?:)
Vasuuuu vasu vasu pruut pruut! HEH!
Kuten sanoitkin rikollispiireissä ilmiantajia kutsutaan vasikoikoiksi.
Ja ei rikollisten keskuudessa taas heitä kutusutaan todistajiksi.
Mitähän nimeä WC-miehet käyttävät ja mitä se kertoo WC-miehistä?
Mistä asti Wincapitalaiset/ Wintakapitan-jäsen on rinnastettu
rikollisjoukoksi?
Minä en ainakaan tunne olevani sellainen, eikä minua koske
rikollisryhmien säännöt ja " lait".
Kai jokainen voi toimia niin kuin omatunto ja vankkumaton,
jo kotona opetettu, rehellisyys vaatii!
Verottajaa siis kiinnosti käteisellä ostettu omaisuus, johon kyseisen ihmisen toimeentulolla ja säästöillä voi olla varaa. Tästä juuri mainitsin itse verottajalle ja sen lisäksi melkein varana kuulemastani jutusta miten käteinen on suomeen ja näille henkilöille päätynyt.
Mielenkiintoisia aikoja on syksyllä edessä. Melkein en malta odottaa oikeudenkäyntien alkua.
että mitä mieltä anoppisi on Wincapitan rehellisyydestä ja sun älykkyydestä?
todetaan lailliseks joka jo 99% näyttää siltä tutkinnan yhteydessä,ja nämä hyvän päivän tutut on hoitanut asiansa verottajan kanssa.NIIN SINÄ KATEELLINEN PASKAKASA LUULET TEKEVÄSI HYVÄN TYÖN,TAITAA TULLA SINULLA SYYTE VÄÄRÄSTÄ ILMIANNOSTA...SITÄ TOIVON SINULLE LUUSERI.
Mistä ilmiannosta puhut? En ole ketään syyttänyt tai ilmiantanut, olen vain kertonut viranomaisille tietoni ja epäilyni asioista joihin viranomaiset hakevat selvennystä. Siis etsivät tietoja onko rikollista toimintaa tapahtunut. Annan esimerkin niin varmasti ymmärrät:
Syytös:
Menen poliisin puheille ja sanon, että "Naapurin vajasta löytyy varastettua tavaraa ja naapuri on tätä myynnyt minulle ja muille ihmisille".
- Poliisi tutkii naapurin vajan ja kuulustelee muita oletteja ostajia, mutta ei löydä viitteitä varastetusta tavarasta tai rikollisesta toiminnasta, jolloin voin olla syyllistynyt väärään ilmiantoon ja syytökseen.
Tietojen luovutus:
Menen poliisin puheille ja kerron, että "X henkilö markkinoi erästä sijoitusyhtiötä minulle aktiivisesti ja kertoi roimista voitoistaan useita kertoja mm. baarissa, kadulla, työpaikalla jne.".
- Poliisi tutkii asiaa ja jos epäilyksille ei löydy sanansijaa, niin kertomani osoittautuu vain kyseisen henkilön perättömiksi puheiksi. En ole itse syyttänyt tai vaatinut kyseiseltä ihmiseltä mitään, kunhan vain kerron havaintoni tapahtuneesta, joten minua ei voida syyttää mistään.
tottakai pitää ilmoittaa ponzorit poliisille jos eivät sitä itse tajua tehdä, toki on koko kansan etu saada pahimmat rikolliset telkien taakse, tai jos rike on pienempi niin rikoksella kerätyt varat valtiolle. niillä voidaan sitten rakentaa teitä ja kouluja. kouluissa voidaan opettaa ponzorin perillisille mikä on laillista ja mikä laitonta
Vasikka joka uskaltaa täällä vain provosoida,,,,,,
Katso peiliin ja sano mitä näät?
Ja ikäsi on?
19 vuotta ja 3 kuukautta ja 5 päivää.