Tälläkin palstalla näkee suomalaisten kissavihan, joka tuntuu ihan yht`äkkiä ryöpsähtäneen ilmoille.
Onko syynä 1. luonnosta vieraantuminen, 2. jonkin sortin uusavuttomuus. 3.pelko kaikkea vierasta kohtaan 4. reviirikateus, minun tontille ei tulla.5. Kissa syö linnut,oravat ym.
Kissalla on sisällä asunnossa laatikko, jonne se voi paskoa.
Kissaa ei tarvitse, kuten koiraa erikseen paskottaa.
Kissaa haukutaan pedoksi ja "matoperseeksi" (keskustelun aloitus hätäkeskuksen työntekijä.)
Koirahan ei ole peto. (koira on polveutunut sudesta, eli se on ihan yhtä peto kuin kissakin.)
Koirahan ei pasko ulos.
Koirahan ei karkaa, ei juokse tiellä, ei hypi ihmisiä vasten, koirahan ei pure, eikä koira myöskään hauku pikkuyksiössä ikäväänsä.
Kissavihan todellinen syy on etteivät kontrollifriikit ihmiset kestä kissan itsenäisyyttä ja tottelemattomuutta.
Onko syynä 1. luonnosta vieraantuminen, 2. jonkin sortin uusavuttomuus. 3.pelko kaikkea vierasta kohtaan 4. reviirikateus, minun tontille ei tulla.5. Kissa syö linnut,oravat ym.
Kissalla on sisällä asunnossa laatikko, jonne se voi paskoa.
Kissaa ei tarvitse, kuten koiraa erikseen paskottaa.
Kissaa haukutaan pedoksi ja "matoperseeksi" (keskustelun aloitus hätäkeskuksen työntekijä.)
Koirahan ei ole peto. (koira on polveutunut sudesta, eli se on ihan yhtä peto kuin kissakin.)
Koirahan ei pasko ulos.
Koirahan ei karkaa, ei juokse tiellä, ei hypi ihmisiä vasten, koirahan ei pure, eikä koira myöskään hauku pikkuyksiössä ikäväänsä.
Kissavihan todellinen syy on etteivät kontrollifriikit ihmiset kestä kissan itsenäisyyttä ja tottelemattomuutta.
Vastaukset 116
Vanhimmat
ymmärrettävää ja suotavaakin. Ne ovat haittaelukoita joista ei ole mitään muuta kuin häiriötä ja vaivaa naapurustolle ja ympäristölle. Fanaatikot saavat tietty halutessaan keksiä mitä tahansa tekosyitä asialle mutta todelliset syyt ovat nämä mitä juuri luettelin. Myöskään syyn työntäminen muiden eläimien ja niiden omistajien niskaan ei auta eikä vähennä kissojen aiheuttamaa haittaa. Jokainen kissanomistaja voi kiltisti mennä elukkansa kanssa peilin eteen ja katsos sieltä missä vika on, eikä yrittää vierittää syytä muiden niskaan. Tyypillinen kissaonmistajahan toimii juuri tällä tavalla: Syy on aina missä tahansa muualla paitsi itsessä ja haittaelukassaan. Vastuuta ei kanneta eikä kissaansa pidetä kytkettynä ja valvottuna kuten pitäisi. Ei siis mikään ihme että kissoja ja niiden idiootteja omistajia vihataan.
Kissat paskovat ja kuseksivat toisten pihoille ja hiekkalaatikoihin, pitävät hiljaisuusaikaan maukumisserenaadeja, kynsivät paikkoja, juoksentelevat ajoteillä, ovat muutenkin terveysriski jne. jne.. Todellisiä syitä joita ei muiden syyllistäminen tai kieltäminen poista.
eläimiä, jotka ei alistu ihmisen tahtoon ja joita ei voi kotrolloida!!!!!!!!!! Koira on ja alistuu!!!! IHMINEN ON JOHTAJA = > alistaja, ja vihaa kissojen omaa hienoa
itsenäisyyttä ja itsekeskeisyyttä!!!!
Koiran ihminen alistaa totaalisesti, koirat suopuu siihen!!!!! X )
itsellesi uskotella X) Ei ne kissojen paskapökäleet ja haisevat kusiläntit silti mihinkään ihmisten rappusilta ja hiekkalaatikoilta katoa, öistä ei tule rauhallisempia eikä irrallaan juoksentelu lopu. Voit jatkaa katkerana oloa muille eläimille ja uikuttaa niin paljon kuin kurkusta lähtee mutta ei ne asiat sillä kummene. Totuus näkyy olevan kissojen pitäjille karvaista luettavaa..
Vastuunkanto on kattien elättäjille tuntematon käsite. Kuten sanoit, syyn täytyy aina olla jossain muualla paitsi siinä omassa katissa tyyliin "ei minä mutta muut", "eihän nyt meidän Misse, ei ei.." -.-
Syyhän yritetään aina kaataa sen niskaan jota kohtaan tunnetaan eniten kateutta ja kateruutta eli koirien. Koirat ovat uskollisia, älykkäitä ja seurallisia lemmikkejä joita kaikki tervejärkiset rakastavat. Sanonta "koira on ihmisen paras ystävä" pitää täysin kutinsa :) Tämähän tietty aiheuttaa suurta katkeruutta katti-ihmisissä. Siitä kertoo mm. aloittajan kaltaisten kiukuttelijoiden kateuspurkaukset ja sellaisten eläinten tai ihmisten vetäminen mukaan, joilla ei ole mitään tekemistä sen portaan pieleen ilmestyneen kissanpaskapökäleen kanssa.
aasi ei alistu ihmisen tahtoon kuten hevonen.
sitä saakin lukea! Kissan hienoa itsenäisyyttä??? Voi lettu, mikä saapas! Yhtä tyhmiä ovat kissojen omistajat, jotka antavat kissojen juoksennella taajamissa vapaina, kun itse kissatkin. Se on sitä kissan itsenäisyyttä, kun se on niin tyhmä otus, että sille ei mahda omistajatkaan mitään. Pakko vaan avata ovi, että katti pääsee terrorisoimaan taajamissakin naapurustoa ja vornii sitten takaisin milloin sattuu, jos ei kollille itselleen ole sattunut mitään. Onneksi sentäs taajamissa koirien omistajista ei löydy tuollaisia kusipäitä. Vasemman jalan saapaskin on fiksumpi, kuin vastuuntunnoton kissan omistaja.
Toivottavasti naapuriisi muuttaa hassahtanut eläkkeellä oleva hyönteistutkija elävän hyönteis kokoelmansa kanssa ja satoja Argentiinan muurahaisia pääsee irti.
minä en viitsi tuhlata energiaa sellaiseen kuin kateus.
Koira on ihmisen paras ystävä ja se on kaiken lisäksi myös erittäin terapeuttista.
Koira on myös epäsosiaalisten, sossu/kela-pummien-tai epämääräisiä pätkätöitä tekevien, vuokrarästien, erääntyvien pikalainojen kerääntyvien laskujen kanssa painiva läski, joka saa sen verran läskipersettä ylös että käyttää edes koiransa ulkona, käy Ärrältä hakemassa taas uuden prepaid liittymän, siwasta sipsejä, kokista ja koiran ruokaa. On jämähtänyt hikiseen lähiöön, ÅO-ehkä nippa nappa yli 80, henkinen kapasiteetti 5-vuotiaan tasolla ei ole koskaan VAIVAUTUNUT MIETTIMÄÄN MITÄ ELÄMÄLLÄÄN TEKISI. Tekee joatin "hätäapu"-töitä henkensä pitimiksi.On sillä samalla sohvalla siinä samassa asunnossa vielä 50-kymppisenäkin. Just niinku siinä yhessä helkkarin mainoksessa.
Itkupotkuraivaristasi voi hyvin päätellä että osuin oikeaan ;) Kovasti se totuus näkyy kolauttavan sinuakin, sossupummi :)
Tutkippas vaikka vähän historiaa! Mihin kissaviha ennen on johtanut, mihin niiden kaupungista häätäminen ennen on johtanut?
Jyrsijöiden määrän täysin vapaaseen kasvuun josta seurasi valtava epidemia, joka tappoi merkittävän osan koko euroopan väestöstä, kun mikään ei ollut rajoittamassa jyrsijöiden leviämistä.
Kyllä kissa luontoon kuuluu, ja se saa siellä ollakkin. Kun aletaan näin älyttömästi ajattelemaan, poistamaan sitä tätä sieltä täältä, miettimättä seurauksia, ollaan huonossa tilanteessa.
Mikä sinä olet toisten elämän tyyliä arvostelemaan? Mistä SINÄ voit tietää mitä he elämältään haluavat?
Tehkööt kaikki omalla tyylillään.
Sinähän se melkoinen sälli taidat olla. Ensin vakuuttelet ettet viitsi tuhlata energiaa kateuteen ja heti seuraavaksi suollat tuollaisen oksennuksen jota ei voi tulkita miksikään muuksi kuin kateudeksi. Way to go! =P
"Mihin kissaviha ennen on johtanut, mihin niiden kaupungista häätäminen ennen on johtanut?"
Puhtaampiin pihoihin ja parempaan asumisrauhaan!
ole yksikään kissa aiheuttanut mitään ongelmia, mutta räksyttäviä kerrostalopiskejä on ollut kymmenittäin jotka olisin voinut ampua!
"Ne ovat haittaelukoita joista ei ole mitään muuta kuin häiriötä ja vaivaa naapurustolle ja ympäristölle"
Kissat ovat ihania! Samoin koirat!
Minulla on kaksi kissaa ja pidän niistä hyvää huolta. Esimerkiksi ne eivät ole koskaan irti ja ulkoilevat vain valjaissa.
Et viitsisi yleistää että kaikki kissan omistajat ovat sitä sun tätä idiootteja yms. Niin ei todellakaan ole.
Vain hyvin häijy ja onneton ihminen voi sanoa että kissaviha on suotavaa.
puurot ja vellit sekaisin. kissoihin nuo tuntomerkit sopivat 100%. koiriin eivät millään tavalla.
Kakaroitten hiekkalaatikot pitäisi olla peitettyinä malleina ja saattavathan sinne linnutkin paskantaa niin kuin meidän teraiseille on enimmäkseen ja ainoastaan linnut paskantaneet. Saattaapaapa löytyä ikkunoistakin linnun läjiä. Västäräkin pesä on katolla joka kevät. Kissoja kulkee mutta koskaan en ole kompastunut kissan paskaan. Sitä vastoin jäniksen paskaa on kylläkin lannoittamassa puutarhaani kun kaiken syövät jos ei talvisin verkota.
On vanhempien tyhmyyttä ja laiskuutta jos eivät sitä kakaroittensa hiekkalaatikkoa peitä silloin kun sitä ei tarvita vaan pitää vihata joka eläintä ja varsinkin kissaa joka mielellään paskoo hiekkaan ennemmin kuin muualle.
"Kyllä kissa luontoon kuuluu, ja se saa siellä ollakkin."
^Kissa on lemmikkieläin siinä missä koira, hamsteri tai akvaariokala eikä se todellakaan näin ollen kuulu luontoon. Ainoa luontoon kuuluva kissaeläin Suomessa on ilves!
Itse omistan myös kaksi kissaa, mutta eipä kyllä tulisi mieleenikään laskea kissojani ulos vapaaksi, se on arvostuksen puutetta! Eihän kukaan koiraansakaan ulos yksinään lykkää! Itse rakastan kissoja, mutta ymmärrän silti hyvinkin, mistä kissaviha johtuu. Eli juuri vapaasti ulkoilevista kissoista, jotka kuseksivat ympäriinsä ja tappavat eläimiä. Turha siis ihmetellä kissanvihaajia, kun sitä aiheuttavat vain ja ainoastaan ulkokissojen omistajat itse! Älytöntä kissavihaa kaikkia kissoja kohtaan en tietenkään ymmärrä, mutta onhan se tosiasia, että ei kukaan tykkää toisen kissasta, joka ainoastaan pyydystää omalta pihalta pikkulinnut ja kusee päälle lasten hiekkalaatikkoon. Järki käteen, niin kissanomistajat kuin kissanvihaajatkin!
Minulla on kaksi kissaa ja kannan niistä vastuun. Esimerkiksi ne eivät ole koskaan irti ulkona vaan ulkoilevat vain vajaissa.
Rakastan paitsi kissoja myös koiria. Käsittämätön ajatus että joku voisi tuntea "kateutta ja katkeruutta" koiria kohtaan. Sama kuin tuntisi syyllisyyttä kalojen puolesta tai mielipahaa kivien takia.
Porttisi pieleen ilmestynyt pökäle on todennäköisesti peräisin koirasta, ja tämä tosiasia on joidenkin koiranomistajien vika, ei koirien. Kissat tunnetusti peittelevät jätöksensä.
Olet vain todella typerä ja ilkeä ihminen.
Et näemmä ole niitä penaalin terävimpiä kyniä. Tässäkin as oy:ssä on yhdellä pösilöllä kissa joka käy paskomassa yhteiselle nurmikolle. Tai siis KÄVI kunnes naapureiden kanssa tehtiin touhulle stoppi. Oletko kenties se sama fanaattinen kissojen nuoleskelija joka yrittää epätoivoisesti kieltää kaikki kissojen aiheuttamat vahingot ja työntää syyn muiden eläimien niskaan? Tutkitutapa pääsi, jookosta?
nyt sitten ratakiskosta.
Suomen luontoon kuuluu luonnollisesti niin västäräkit, kuin jäniksetkin.
Suomen luontoon ei kuulu koira, eikä kissa.
Suomen lain mukaan lemmikki- ja kotieläimet eivät saa kulkea vapaana taajamissa.
Lemmikkieläimiä ovat esimerkiksi kissat, koirat, käärmeet, tarantellat... ja kotieläimiä lehmät, lampaat jne.
Oletko varma, ettet halua esimerkiksi naapurin tarantellaa nurmikollesi päivää paistattelemaan?
Entä mitä pitäisit naapurin kanojen vierailusta puutarhakeinussasi?
Ja lisäksi:
"On vanhempien tyhmyyttä ja laiskuutta jos eivät sitä kakaroittensa hiekkalaatikkoa peitä silloin kun sitä ei tarvita vaan pitää vihata joka eläintä ja varsinkin kissaa joka mielellään paskoo hiekkaan ennemmin kuin muualle."
Kuka onkaan vastuussa SINUN KISSASI ulosteista?
Naapuri?
Kunnanjohtaja?
Jumala?
On omaa tyhmyyttäsi, kun et ymmärrä suojata pyykkiäsi/tuulettuvia mattojasi, kun minun tanskandogini tulee ja merkkaa ne kusellaan...
Mitä pitäisit siitä?
Saahan linnutkin pyykkiisi paskantaa, miksi ei sitten koirani saisi?
kyl mun mielest enemmän koira on haitta elukka.. koska eipä o kiva keväällä esim talsia kaduilla ku lumet sulaa ni tod näk on liian suuri että astut koiran shittiin jonka joku ah niin ihana ja täydellinen koiran omistaja on sen sinne maahan jättänyt???
kissojen paskaa ku onki aina katujen vierustat ja lenkkipolkui vierustat täynnä... JUURIKIN NIIN!!!!
en selittele mitään... mutta itelläni on kissa... joka on täysin sisäkissa.. jolla ei ole ulos asiaa.. eikä siitä kukaan ole mitään valittanut IKINÄ!! koska on kuitenkin hiljanen...
itellläni kuitenki valituksen aihetta riittäis ku naapureilla järestää on koiria jotka ulvoo ja haukkuu päivät pitkät.
Kissa nyt on sata kertaa haitallisempi kuin koira tai mikään muukaan eläin. Vitunmoista maukumista yöt läpeensä ja päivisin käyvät kuseskelemassa nurkkiin ympäri taloyhtiötä, paskovat lasten hiekkalaatikoihin ja kynsivät irtaimistoa. Olipa joskus käynyt jonkun sähisijä raapimassa pikkulapselta kasvotkin joka oli ulkona leikkimässä. Lapsen isä ei turhia ämpyillyt vaan lopetti kuseskelijan niille sijoilleen. Omistajalle tietty vahingonkorvaukset. Onneksi ei silmät menneet lapselta!
Kissanpaskoja sinä siellä teiden varsilla vaan näet, katsopa tarkemmin. Koiranomistajat käyttävät kakkapusseja. Minulla oli aikoinaan koira joka ei haukkunut ja teki tarpeensa sinne minne ohjasin sen, ei keskelle pihaa kuten idiootit kissanomistajat tekevät. Eli älä jauha paskaa noista "haukkumisista" koska ne ovat vain omia sairaita kuvitelmiasi. Olen asunut monessa paikassa ja yksikään naapurin koira ei ole aiheuttanut koskaan mitään häiriöitä. Kissat sen sijaan ovat!
enemmänkin vihataan vastuuttomia kissanomistajia, jotka eivät piittaa luonnonvaraisten eläinten poikasista. Kissat joutuvat myös kärsimään vastuuttomuudestanne, saatanan paska-aivot!!!
Olisi hyvä jos vastuuttomat kissanomistajat määrättäisiin lainsuojattomaksi, kissojen tapaan. Ei teitä paljon säälittäisi sen jälkeen, hirviöitä olette.
hirviöitä. Ja miltähän tälläinen "hirviö" näyttää? Onkohan mutsis lukenu sulle pienenä ollessas liian pelottavia iltasatuja.
tämä koskee KOIRIA ja niiden ITSEKESKEISIÄ omistajia! Ehkä asia on toisin päin omakotialueella, mutta kerrostalossa rotatkin on koiraa mukavampia!
positiivinen ilmiö. ei sellaisia pihaterroristeja ja ympäristöhaittoja kukaan halua naapuriinsa. ennemmin vaikka torakka kuin kapinen katti!
Vittuako tuota täällä uikutat jos elämä on noin ankeaa?
En itsekään pidä siitä turhasta laiskiaisotuksesta mutta en silti todellakaan _vihaa_ luontokappaleita..
Minä en ymmärrä yhtään tätä kissavihaa mikä sikiää - onneksi vain täällä verkossa - nykyään. Pikkupenikasta asti meillä on ollut maalla kissoja. Navetasta kissat hävittivät rotat, niitä ei sen koommin navettaan tullut. Kissat nukkui vintillä heinien päällä ja sieltä kävin kissan lapsena hakemassa sisälle nukkumaan. Vieressä on samalla tyynyllä nukuttu, ei ole allergioita, ei astmaa eikä muita vitsauksia.
Toki kissa pyytää kaikenlaista, meillä kissat kantoivat pihaan jäniksenpoikasia (saakelin isoja), teerikin tuli kerran, harakoita ja variksia. Näin maalla.
Opiskeluiden vuoksi muutin aikoinaan maalta kaupunkiin, harmihan se on kissaa pitää sisällä kerrostalossa, parvekkeella on kyllä mukava oleksia kesäkuumalla, parvekelasit vain vähän raollaan.
Kaupungeissa, taajamissa ja paikoitellen maallakin ovat nuo erilaiset mielenhäiriöt lisääntyneet, torillakin saa nykyään väistellä luoteja, ei ole pitkä aika siitäkään. On alkoholismia, avioeroja ja vaikka millaista kärhämää, puretaan se oma ahdistus sitten kissoihin ja koiriin.
Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Kautta aikojenhan eri eläinlajeja on hyljeksitty ja vihattu. Kissa on sopiva kaupunkilaisille, koska meillä ei enää ole ongelmaa jyrsijöistä. Maatiloillahan kissa oli/on HYÖTYeläin.
Mutta ihmisellähän on tapana sylkeä kaiken sellaisen päälle, josta ei ole itselle hyötyä.
Näitä vihailmiöitä pitäisi tarkastella yhteiskunnallisella tasolla. Olen hyvin vakuuttunut että henkinen (ja fyysinen) pahoinvointi on lisääntynyt, ja pitäisi tarkastella realistisesti mistä tämä johtuu.
Minusta on kurjaa, että olemme niin töykeitä lähimmäisillemme. Mutta kun tarkemmin tarkastelen asiaa, niinhän olen minäkin.
Mistäkö se johtuu? Kun tulen töistä, minut on kupattu tyhjiin, alennettu ja kiristetty pienen rahan takia. Kun pääsen töistä, tekisi mieli survoa kaikki kanssaihmiset ostoskärrini alle. Siis työelämästä on tullut liian vaativaa.
Kyllähän siinä kasvaa viha kuin viha mitä tahansa kohtaan, tarvitsee vain valita oikea kohde. Rakastaminen ja välittäminen ovat tänäpäivänä vaikeita ominaisuuksia.
pyydystäisi teeren? Närhi/varis/harakka ovat jo sen verran isoja lintuja että keskiverto kissa on tosissaan niiden kanssa.
esitetyn pointin oikeaksi: Syy työnnetään AINA minkä tahansa muun niskaan paitsin sen itsensä ja naapureita terrorisoivan katin. Olet hyvin tyypillinen esimerkki.
Mielestäsikö katit ovat oikeutettuja kuseksimaan muiden pihoille, paskomaan portaille tai maukumisellaan häiriköimään ympäröiviä asukkaita? Jos esim. minun portaalleni ilmestyy sinun kattisi paskakokkare, sekö tarkoittaa että minulla olisi "mielenhäiriö" tms. mistä lätisit viestissäsi? Kenelläkähän se mielenhäiriö todellisuudessa mahtaa olla, kysyn vaan?? Mitä sinä luulet saavuttavasi noilla lapsellisilla höpinöilläsi ihan noin käytännössä? Luuletko että sitten virkavallan edessä auttaa räkyttää naapuria "mielenhäiriöiseksi" jos häirikköelukkasi on käynyt vääntämässä paskat minun portailleni? Tai sitten kun taloyhtiön kokouksessa on päätetty häätää sinut katteinesi pellolle, ja näin myös tapahtuu, mitä luulet uikutuksellasi väliä olevan? Omaa hautaasi vain kaivat.
Peiliin katsominen voisi tehdä terää kaikille kattien omistajille mutta jutuistanne päätellen melko moni olisi liian tyhmä tajuamaan pointtia vaikka niin tekisikin.
Ok, päivälääkkeen vaikutus on loppunut? Aika taas aloittaa iltaprovoilu ilmeisesti :)
Voithan sinä sopia sen sairaalasi kanssa, että kun kissat alkaa liikaa ahdistamaan, voit mennä sinne tarvittaessa takaisin?
Minä olen osakkeenomistaja ja hallituksen jäsen taloyhtiössäni. Tämä on osaketalo, koostuu kolmesta talosta joissa jokaisessa 50 huoneistoa. Ei ole kukaan kissannaukumisesta valittanut, ei sitä kyllä ole kenenkään luota kuulunutkaan - ei ikinä.
argumenttia ei kattihihhulilta löydy, niin jatkat jälleen tuolla teineille (tai teinin mielisille) ominaisella lääke-, mielenhäiriö-. tms. -lätinöillä. Niin tyypillistä, niin säälittävää.
Esitänpä siis kysymyksen uudestaan: Mielestäsikö katit saavat vapaasti kuseksia ja paskannella yleisille paikoille (hiekkalaatikoihin, portaille jne.), maukua keskellä yötä niin että koko kulmakunta herää? Kehotan edelleen katsomaan sinne peiliin ja miettimään missä vika on jos katti aiheuttaa häiriötä ympäristölle. Vaikka tuskinpa sinä pikkusieluinen avohoitopotilas siittenkään älyäisit ottaa vinkistä vaaria. Muissahan se vika aina on eikä sinussa.
Ole vaikka kuinka osakkeenomistaja ja jäsen. Se ei tee sinusta yhtään muita asukkaita suurempaa eikä anna sinulle mitään erityisoikeuksia antaa kattisi häiriköidä naapureita. Siksikö änkesit hallitukseen että tuntisit itsesi joksikin? Surkean itsetunnon pönkitys mielessä? En tiedä millaista sakkia naapurisi ovat mutta tästä taloyhtiöstä lentäisit satavarmasti katteinesi pihalle jos antaisit sen elukkasi paskannella pitkin pihoja! Ei auttaisi osakkuudet ja jäsenyydet poikaa.
mieltä. Maalla kissat saakin olla vapaina. Kissat myös syövät tappamsa hiiret. Kissat tappavat myös myyriä.(huom! VAHINKOELÄIN!).
Myös uusavuttomuus on lisääntynyt. Vieraantuneisuus luonnosta. Pelätään kaikkea vähänkin outoa.
"...mutta tästä taloyhtiöstä lentäisit satavarmasti katteinesi pihalle jos antaisit sen elukkasi paskannella pitkin pihoja! Ei auttaisi osakkuudet ja jäsenyydet poikaa."
Sekö pystyyn homehtuva, purkuvalmis rintamamiestalo, jossa asut kahdestaan äitisi kanssa, on taloyhtiö? Aikamiespoika muuttanut alakerrasta vinttihuoneeseen lueskelemaan 80-luvun Rattoa ja Jallua :D
jälleen. Eikö löydy pojalta edelleenkään kunnon argumentteja? Sen sijaan kunnostaudut vain kertomaan omasta elämäntilanteestasi. Kovasti loksutat leukojasi mutta mitään väittämiäni et ole pystynyt vääräksi osoittamaan. Nimeksesi sopii paremmin "iltaHOIDETTAVA".
Ps. Pidä kattisi kurissa ennen kuin joku muu pistää sen kuriin.
kaivaa monttuja taimella olevalle kasvimaalleni, paskoo ja peittelee paskat viskoen taimet ja siemenet mihin sattuu. Vaikea on pitää kissoista, ja niiden omistajajista jotka eivat lemmikeistään huolehdi?
On se ihmeellistä kun kissanomistajien ajatusmaailma on niin pieni !
Minunkin pihallani käy naapurien kissat kusella ja paskalla !
Pitäisikö minun vaan hyväksyä se että katit käyvät puutarhassani kusella ja paskalla ja jahtaavat vielä pikkulinuja !
No en hyväksy vaan seuraava kun tulee niin vien sen saunan taakse !
Kissat ovat hyötyeläimiä, ainakin omakotialueella. Pitävät hiirikannan kurissa ja rastaat poissa marjapensaista. Jos ei halua kissaa alueelleen niin kannattaa käytää aineita jotka karkottavat kissan pois hajullaan. Niitä on pilvin pimein myynnissä. Ja jos et itse raaski ostaa niin kerro kissan omistajalle ongelmasi niin hän osaa neuvoa tai vaikka ostaa sinulle kissankarkotetta.
Jos taas ongelmasi on se, että et "kestä" kissoja ja kissaeläinten itsenäistä, ei nuoleskelevaa käytöstä niin avun saanti voi olla vaikeampaa. Mutta ei kissojen takia kannata verenpaineitaan nostaa. Siitä kärsii vain kissavihaaja itse ihan itsekseen.
"Pitäisikö minun vaan hyväksyä se että katit käyvät puutarhassani kusella ja paskalla ja jahtaavat vielä pikkulinuja !"
kollinomistajien mielestä pitää. hehän ovat kolleineen muiden yläpuolella ja saavat tehdä mitä lystäävät. paskannella yleisiin hiekkalaatikoihin, kuseksia rappusille, kynsiä muiden irtaimistoa jne.. ainakin niin ne kuvittelevat.
kollinomistajien ylimielisyyttä ei pidä hyväksyä eikä varsinkaan yllättyä syytä. tyypillinen kollinomistaja on vain omaa napaansa tuijottava spurgu joka ei tajua selvää suomenkieltä.
Netistä tilaamalla voit ostaa ketun virtsajauhetta (Fox urine powder). Sen haju pelottaa hiiret, myyrät, oravat ja kissatkin. Kettu kun on jyrsijöiden luontainen saalistaja.
Ripottele sitä kasvimaallesi ja kissa ei sinne tule.
Voit myös tehdä itsellesi siitä cocktailin, olet niin erikoinen heppu.
Kissanvihaajan ryyppy yhdelle:
Desi haaleaa kraanavettä konjakkilasiin
Ruokalusikallinen ketun virtsajauhetta
Lasi täyteen lämmintä naapurin virtsaa (pitää olla tuoretta! myös anopin käy)
Sekoitetaan lusikalla ja sitruunaviipaleen kera, juodaan hyvällä halulla.
Sitten illaksi tanssilavalle kokeilemaan flaksia uuden ominaistuoksun kanssa :)
---Leikkaa talteen---
siitä kärsii kissa ihan itse! Ja vielä pitäisi alkaa käyttää karkoitteita? Kyllähän se nyt on nïn, että kollin omistajan se täytyy valvoa kattiaan. Lakikin jo kieltää sen haittaelukan pääsyn lasten leikkipaikoille. Milläs helvetillä sen rutjakkeen hiekkalaatikoihin paskomisen leikkikentillä estät, jos se kolli vapaana esim. omakotialueillakin vornii.
muiden kasvimaallesi paskovien ja kusevien luontokappaleiden suhteen? Myyriä pyörii siellä myyräkuumetta levittämässä, hiiriä ja rottia ym. Rusakot ym paskoo ja kusee sinne, linnut paskoo sinne ym. Itsekin levität sinne kaupasta ostettua paskaa.
paremman konstin, eikä tarvitse tilailla netistä mitään. Se tosin ei ole aivan julkaisukelpoinen täällä, mutta se tehoaa kerrasta. Samaa haittaelukkaa ei enää toistamiseen niillä tienoilla näy ;)
ei tarvi olla isokaan. ja opetat sen VIHAAMAAN KISSOJA. tai loukutat joka ikisen kissan ja viet takaisin naapurillesi. Tai pakkaat pahvilaatikkoon ja ESY:n löytöeläin taloon ja sanot ett tää löyty tuolta valtatien varresta.
kissan vihaajilla ei kohdallaan. Myyräkuume, jänisrutto. Täit,kirput ja punkit viihtyvät nimenomaan KOIRAN turkissa. Myös koiralla on matoja.
Ketussa voi olla kapi, rabies.
pienen koiran touhuilta. Ettei vaan olisi oma pikku fifi kaivanut kuoppia ja taimia mamin kasvimaalla. Mutta eihän mamin pikku fifi voi olla tuhma ja kaivaa (ja paskoa) mamin kasvi maalle, eihän. Se on se naapurin tuhma kolli käyny taas mamin kasvimaalla.
ettei kyse olisi nyt siitä pitkänomaisesta metallisesta kepistä, jonka toinen pää on puuta ja sinne pitää laittaa jotain sisälle ja kun vetää sormella sellasesta renkaasta niin se keppi sanoo PANG!
onnettomaksi kissarutjakkeiden puolustajien kortit. Katsos, kun sitä fifiäkään ei sattumalta ole, vaan syy on yksinomaan niissä irtokissoissa. Onhan se nähty, tosin kiinni ei ole saatu, vielä... Sitten se kissaterrori loppuu siltä osin, kunnes tietysti taliaivo hommaa jälleen uuden rutjakkeen mistä taaskaan ei asiallisesti huolehdi.
Enkä vihaa kissoja, meilläkin oli ennen sellainen, mutta pahaksi onneksi olen niille erittäin allerginen. Enkä todellakaan ymmärrä, miksi niiden pitäisi saada olla minun pihallani. Kustaan rattaat, ja hiekkalaatikot,yksi kiertää päivittäin merkkaamansa reviirinsä, ja tuo on kyllä ihan itse nähty ja todettu. Mielestäni ei ole minun asiani taajama-alueella alkaa ruiskimaan karkoitteita mihinkään.
Kokeilin alkuun "kissaystävällisiä" tapoja, suihkepulloa, kolinapurkkia, häätämistä jne, mutta niillä ei ollut mitään vaikutusta. Siinä vaiheessa meni hermot lopullisesti, kun alkoivat sisällekin tunkemaan. Nykyään usutan koirani kissan perään, ei se sille mitään tee, mutta kissa säikähtää. Pidän myöskin tietyissä kohdin koiria välillä kiinni hihnassa, jolloin merkkailu siirtyy naapurin tontille. Tosin se harmi on nyt naapurilla.
Aikaisemmassa asunnossa kissat tulivat myös sisäälle, meillä oli silloin lintuja lemmikkeinä, ja heti, kun tuli tilaisuus, niin niitä pyrkivät vaanimaan. En tiennyt kenen ovat, ja moni paikallisista luuli niitä meidän kissoiksemme, koska siinä pyörivät. meillä oli sellainen varjoisa puutarhan tapainen, ehkä sen vuoksi viihtyivät, tai olisivatko tottuneet edellisten asukkaiden aikana. Asia selvisi minulle vahingossa, kun minulle tultiin huomauttelemaan kissojen irtipidosta. No, ilmoitin muutamalle paikalliselle aktiivisille keskustelijalle (siis ne jotka toimivat kylän tietotoimistona), että viikon päästä alan loukuttamaan kissat, ja toimitan joka kerta löytöeläintarhalle, jolloin omistaja joutuu hakemaan sieltä, ja maksamaan myöskin ylläpitomaksun, sekä jossakin vaiheessa ehkä jo alkaa tulla sakkojakin. Aika nopeasti alkoi kissat pois pysymään, joten luulen, että omistaja asui hyvinkin lähellä, ja tiesi tasan tarkkaan missä kissat aikaansa viettivät.
Samalla tosin sain kissanvihaajan maineen. No, minähän vain suojelin omia lemmikkejäni, enkä kyllä syyttänyt kissojen omistajia lintujen vihaajiksi. Mutta kyllä se vaan niin on, että jokaisen kissanomistajan on huolehdittava varsinkin taajamissa, että ne kissat pysyvät siinä valvonnassa. Mielestäni se on myös erittäin vastuutonta ja piittaamatonta lemmikin pitämistä, koska niiden turvallisuudesta ei huolehdita. En minäkään päästä koiriani toisten pihoille, ja katson tarkkaan muutenkin, mihin saavat kuseksia. Ulosteet olen kerännyt pois jo vuosien ajan.
vain positiivista. Se osoittaa että ihmisellä on selkärankaa pistää stoppi häirikköelukoille eikä antaa niiden sotkea ympäristöä ja häiriköidä naapureita.
Nyt on myyrien lukumäärässä huippu, samoin kuin myyräkuumeen esiintyvyydessä. Myyrät levittävät myräkuumetta ja kissat tappavat myyrät pois. Myyrä on tässä se haittaeläin. Kissat ovat tästäkin syystä hyvinkin tarpeellisia maaseudulla.
Tiedän tapauksen, jossa raskaana oleva nainen menehtyi myyräkuumeen komplikaatioihin, vauva meni myös kohdussa. Hän oli keväällä siivoilut vajaa ja liiteriä, sitten nousi kuume.
Kolme nuorta lasta jäi ilman äitiä.
Monet muutkin eläimet käyvät lannoittamasssa puutarhaani ja pahimmat ovat harakat ja varikset jotka verottavat pikkulintuja. Kissat pitävät myyräkannan kurissa. Jos niitä ei olisi niin taitaisi olla koko istutukset syötynä. Olen ihan onnellinen jos naapurin kisssa jaksaa vahtia biopöntölläni jossa hiirulaiset käyvät vierailulla.
Ja näitähän luulotautisia riitää jotka tarvitsevat erityisruokia ja erityiskohtelua kun muutakaan elämää ei ole. He tekevät itse diagnoosinsa ja käyvät homeopaatin luona, korvakynttiläterapeutissa ym humpuukissa kun vaan eivät löydä syytä pahaan oloonsa. Sitä "diagnoosia" täytyy hakea ruuasta ja eläimistä ensimmäiseksi kun jokin vippaa päästä.
Voihan vittu kun minä en sattumalta ole millekkään allerginen enkä saa huomioo sen johdosta. Kakararoille olen allerginen ja sille etteivät vanhemmat vahdi niitä riittävästi. En voi sietää vanhempia jotka tekevät kakaroita ja jättävät kasvatuksen surutta muille ihmisille.
Ehkäisystä huolehtimattomia yh ämmiä paheksun ja moni tekee kakaroita vain tukien toivossa ja ettei töihin tarvitsisi mennä mutta mitä taakseen jättää sen edestään löytää!
Itseäsikö tarkoitit?
ainakin tietää että yläpää on puuta.
on kun ne syövät pikkulintuja? Eikö kissat syö pikkulintuja? Menisit lannoittamaan paskapuheillasi sitä puutarhaasi...
paskomista ja kuseskelemista pidät hyötynä niin kaipa ne matoperseet sitten "hyödyllisiä" ovat pienessä ajatusmaailmassasi.. -.-
varsin osuva nimitys näille aikamme haittaelukoille eli kissoille. tässäkin taloyhtiössä oli vielä jokin aika sitten muuan pösilö kissansa kanssa ja päästi sen aina omin päin pihalle kuseksimaan ovien pieleen. kauaa ei sitä touhua katseltu ja piakkoin häirikkö lensikin pihalle etsimään uutta vuokrakämppää.
tiettyjen kissanvihaajatyyppien kirjoittelusta. Vähän natsahtavia, eikö. Haluaisivat ehkä ruoskia naapureitansa. Itsellä luultavasti taistelurotuinen koira. Viestintä on samalla eritetasolla kuin eläimilläkin, eipä ihme että aihe on koskettava.
välittömästi. Näin niistä päästään eroon tehokkaasti kerralla.
haluaisin eroon häirikköihmisistä jotka kuseksivat pitkin portinpieliä, oksentelevat, nakkelevat mäyrislaatikoita ja tupakantumppeja ja viinapulloja. Ja kaikenlaista paskan huutelua ja hoilotusta saa yökaudet kuunnella. Kissa on sentään hiljainen kulkija. Mutta kaikenkaikkiaan, kyllä ihmiset on todella tyhmiä, täytyy olla asiat tosi huonosti kun ei enää ole muuta kun jostain elukoista valittaa. Ainahan sitä pitää yrittää jollain lailla päteä, jos ei muuten ole kuin nolla niin näin.......
olevan aika vitun huonosti jos jostain mäyrislaatikoista jaksat kitistä..
Syynä on kissan jätökset lasten hiekkalaatikolla. En vihaa kissoja mutta vihaan vastuuttomia kissan omistajia, jotka antavat "itsenäisen" lemmikkinsä kulkea vapaana sotkemassa paikkoja, joihin heidän kissoillaan pitäisi olla mitään asiaa.
Kissanomistajat: Olkaa hyvät ja pitäkää kissanne poissa minun pihaltani. Hiiret ja myyrät hoituvat tuholaistorjunnan kautta, joten te ette tee minulle palvelusta päästämällä elukkaanne sotkemaan yksityisaluetta.
Mun mielestä kissat yksinkertasesti joko pidetään sisällä, tai ulkona narussa tai omakotitalon tms. pihalla sellasella aidatulla alueella, ettei ne pääse muualle kuleksimaan. Mun mielestä on käsittämättömän vastuuntunnotonta antaa kissan painella missä lie, ja mun mielestä sellasten kissojen (tai koirien jos niikseen tulee) omistajat ei yksinkertasesti välitä tarpeeks lemmikistään.
Meillä 2 kissoista ulkoilee valjaissa sillon tällön, ja 2 on täysin sisäkissoja. Asutaan kerrostalossa, mut jos joskus päästään omakotitaloon tms. asumaan, me rakennetaan kissoille aitaus kanaverkosta tai vastaavasta, josta ne ei pääse ulos päästämättä.
Jos puhutaan ihan maaseudusta, ni navettakissat yms. on ihan ok, jos kerran ympärillä on sen verta omaa lääniä, ettei ne kissat häiritte naapureita. Meillä se on kyllä nii, et idiootti koiran omistaja kusettaa koiransa rapun oven pieleen ja paskattaa siihen eteen.
Tottahan se on, että kaupungissa ja taajamissa kissalla on vaara jäädä auton alle. Ei kannata pitää kissaa irrallaan ihan tästäkin syystä.
No mitä sitten tehdä, jos vieras kissa käy taajama-alueella tiuhaan ja omistajaa ei näy eikä kuulu? Löytöeläinsuojissa on saatavilla kissanloukkuja. Kissan voi sitten toimittaa löytöeläinsuojaan, hyvässä lykyssä kissa saa sitä kautta jopa uuden ja rakastavan kodin. Jos omistaja sitä tarpeeksi monta kertaa käy hakemassa, kyllä ne siellä löytöeläinsuojassa jo haastattelee, millaista kissanpitämistä se oikein on, kun kissa on jatkuvasti irti ja ties missä.
Itsellä kolme itämaista sisäkissaa.
kissojen omistajiakin on?
No, sen kyllä tiesinkin, mutta suurimmassa äänessä vaan aina tuntuvat olevan nuo vatipäät, ketkä eivät välitä kissoistaan eikä naapurustostaan, vaan antavat niiden kattien terrorisoida ympäristöään.
"No, sen kyllä tiesinkin, mutta suurimmassa äänessä vaan aina tuntuvat olevan nuo vatipäät, ketkä eivät välitä kissoistaan eikä naapurustostaan, vaan antavat niiden kattien terrorisoida ympäristöään"
Vastuuntuntoiset kissanomistajat eivät näy, heidän kissansa ei kertakaikkiaan aiheuta kenelleen edes pienintä harmia, kissojen olemassaolosta harva edes tietää!
Kun ne vähentää myyräkantaa jotka aika ikäviä puutarhaharrastajalle. Itse en nyt tässä elämäntilanteessa ehdi kissaa ottamaan niin että hoitakoon hiiri hommat hommat naapureitten kissat ja on kiva kun kissat vievät saaliinsa kotiin eikä jätä niitä meidän rappusille. Kissa aina vien saaliit kotiinsa ja se on helkutin hyvä. Itselläni oli joskus penskana kissa ja ei ollut mukavaa kantaa hiirenraatoja oventakaa alinomaan pois. Kissalla on aina salistusvietti ja täälähän hiiriä riittää. En ole koskaan nähnyt kissojen saalistavan lintuja. Ehkä ne voi napata pudonneita poikasia pesästään mutta harakat ja varikset suurimmaksi osakseen varmaankin verottaa pikkulinnun poikasia.
tykkään naapurin mirrristä ja sekin tykkää minusta
poikkeuksetaa täysiä idiootteja. Paskatuttavat niitä porttien pieleen tai jopa antavat niiden vapaasti mellastaa toisten pihoilla kuseskellen seinien edustat. Samanlaisia roskaelukoita kuin harakat jne. mutta pahempia.
Rkastan kissoja ja koiria! Inhoan typeriä, julmia ihmisiä.
Sanon suoraan, että olen allerginen sekä kissoille, että koirille, joten minulla ei ole kokemusta kummankaan pidosta.
Täällä meidän pihassa kulkee myös jonkun kissa. Pistää ihan sääliksi, kun kissa ulkoilee talvellakin, valvomatta tottakai. Tai kulki viime talven, nyt ei ole enää näkynyt (liekö luonto korjannut omansa pois).
Olen sitä mieltä, että kissoissa eikä koirissa ole lemmikkinä mitään vikaa. Kissat ovat ihania ja koirat upeita.
Minulla on lemmikkinä lintuja, jotka ulkoilevat parvekkeella häkissä. Jos niitä hätyttäisi kissa, en hetkeäkään empisi sen katin ampumisessa, sori vaan. Kukin puolustaa omaa lemmikkiään. Lintunikin valitsin sen mukaan, mikä pitää vähiten kantautuvaa meteliä, jotta ottaisin naapurit huomioon. Kiljuva iso lintu kun ei edistä naapurisopua :)
Kissoissa minua ärsyttää omistajat, jotka antavat niiden vainota luonnon pikkulintuja ja kuseksia pitkin seiniä. Yhdenkin katin emäntä ei ollut moksiskaan, kun tämän mauku kävi meidän parvekkeella (ennen parvekelasien hankintaa) mutustamassa kukkaset. "Se nyt vaan on kissan luonto", oli kommentti, kun palautin katin.
Koirissa minua ärsyttää omistajat, jotka eivät viitsi sitä jätöspussia kuljettaa mukanaan ja paskattavat koiransa keskelle nurmikkoa (terveisiä vaan sille keski-iän ylittäneelle pyylevälle naiselle, joka paskatti koiransa keskelle nurmea, jolla ihmiset istuskelevat paistattamassa päivää)..
Lemmikeissä ei ole mitään vikaa. Jos kissan saa opetettua käyttämään vessanpönttöäkin, veikkaisin suurimman opetustarpeen liittyvän omistajiin. Jos koiran jätöksiä varten on astiat, olisi tässäkin tapauksessa opetuksen kohteena omistajat.
Kissa EI kuulu suomalaiseen luontoon! Se on aikoinaan tuotu Eurooppaan ja Suomeen muualta, alunperin Egyptistä.
Kissa on äänetön tehokas tappaja, joiden kynsiin jää pelkästään maassamme vuosittain noin miljoona pikkulintua! Olen nähnyt maalla, miten tehokkaasti ja muka raukean laiskannäköisesti kissa näppäsee pikkulinnun kesken lentonsa tassuunsa. Ja kissa ei tapa heti saalistaan, vaan leikkii sillä ja repii kynsillä kiduttaen.
Kissa levittää myös toksoplasmoosi-loista, joka on vaarallinen odottavalle äidille ja vauvalle. Ja loinen leviää kissan tehtyä tarpeensa esim. hiekkalaatikolle.
Kissa on valvottuna ja kiinni/sisällä pidettynä sinänsä ok-lemmikki, mutta vapaana kulkemaan sitä ei saisi päästää! Jos kissa haluaa ulos, fiksu omistaja vie sen valjaissa ulkoilemaan. Omistaja on se edesvastuuton idiootti joka aiheuttaa muulle eläimistölle tuhoa kissan kautta, ja näitä edesvastuuttomia riittää.
Niin, kissa on alun perin Egyptistä - ja ihminen Afrikasta. Mene takaisin Afrikkaan.
On paljon mitkä eivät ihan alun perin ole olleet suomalaisessa luonnossa. Matkallasi Afrikkaaan voi repiä tienvarsilta lupiineja, samalla saat purettua aggressiosi.
Varmaan itsekin syöt lihaa? Tai jos et, niin kissa joka tapauksessa on lihansyöjä, paljon puhtaammin kuin esimerkiksi ihminen. Kaikki ihmisten syömät makkarat, broilerpyörykät yms on tehty tappamalla ensin eläimiä, tosin sitä ei juuri kukaan ole omin silmin nähnyt, harvoin sitä tulee ajatelleeksikaan. Ja hiiriä ja rottiahan sinä et sure, etkä kunnon pihviä...
On muitakin eläimiä kuin kissa jotka saalistavat ja syövät lihaa. Julmalta voi tuntua, mutta kannattaa asettaa asiat oikeisiin suhteisiin.
Niin tosiaankin: kissa levittää aina toksoplasmoosia ja tartuttaa sitä tahallaan aivan avuttomiin odottaviin äiteihin ja vauvoihin. Sinä olet varmastikin suuri odottavien äitien ja vauvojen ystävä ja suojelija, mutta mahdolliseen toksoplasmoosin leviämiseen kissan välityksellä voi suhtautua ihan asiallisestikin, ilman hysteriaa ja vouhkaamista.
Olen samaa mieltä, että kissa saisi (kaupungeissa ja tiheämmin asutuilla alueilla) ulkoilla vain valjaissa tai omassa ulkotarhassaan. Kissat eivät osaa liikennesääntöjä yhtään sen enempää kuin koiratkaan, on paljon kissanvihaajia jotka ovat valmiit vaikka vahingoittamaan kissaa ja kenestäkään ei ole mukavaa jos vieras kissa käy hiekkalaatikolle kakalla, ei kissanomistajistakaan. Minulla on kaksi kissaa ja ne ulkoilevat vain valjaissa.
Pitäisi muistaa että vika ei ole kissassa vaan joissain kissanomistajissa: siis läheskään kaikkia kissanomistajia ei ole syytä haukkua vaikka millä nimityksillä kuten edellä tässä viestiketjussa.
Mutta jos nyt ydinongelmasi ja suuttumuksen aiheesi on se, että "kissa tuhoaa muuta eläimistöä" niin aseta asia oikeisiin mittasuhteisiin. Mieti mitkä kaikki muut eläimet saalistavat ja sitä miten valtavasti ihminen tuhoaa luontoa ja eläimistöä, jopa ihan sukupuuttoon asti. Hieman rehellisyyttä, kiitos!
Tämä on kyllä niin loppuun kulunut aihe, josta ei koskaan tule sopua ja yksimielisyyttä.
Kissat pitävät poissa loiseläimet, joita muuten, ainakin tähän aikaan liikkuu, kun ihmisillä on roskapussit täynnä kaikkia lihaherkkuja.Olen ainakin hyvin tyytyväinen, että muutama"idiootto"pitää niitä vapaana, vaikka sillä uhalla että kissa jää auton alle(sitäkään ei tapahtuisi jos ihmiset ajaisi rajoitusten mukaan lähiöissä)
Omistan itse 3 sisäkissaa, mutta en ikinä ottaisi yhtään koiraa.koirat ovat yhtä tuhoisia kuin kissat, kun jäävät yksin ja eivät saa huomiota, myöntäkää!!!
Ja jos kerran olette sitä mieltä että kolareita syntyy kissojen takia, niin jos teitä niin paljon kyrsii kissat niin eikös autokoulussa opetettu että"kaikki kettua pienempää voi ajaa yli eikä vahingoita itseä".Menkää oikeasti itseenne.Jos omistatte eläimen niin jokaisen pitäisi kyllä rakastaa sitä ehdoitta, ja jos se tuhojaan tekee voi syyttää ihan omaa itseensä,eikä koiraa/kissaa.
Olen selvää että on kissa ja koira ihmisiä, mutta harvemmin ihmistä joka rakastaisi molempia.jommasta kummasta pitää aina enemmän :) kesän jatkoja teille!
Koittakaahan pärjätä koiraomistajat näiden kamalien lähiökissojen kanssa, jotka tuhoavat yhteiskuntamme tukipilarit!
Niistä ei ole muuhun kuin yhteisille hiekkalaatikoille ja pihoille paskanteluun tms. häiriön aiheuttamiseen. Onhan tuo nähty niin monta kertaa.
kissaa paijataan jännästi silitetään jännää
Paluu alkuun eli kysymykseen onko kissaviha kasvava ilmiö. Vastaukseni on että täällä Suomi24:ssa myös kaikenlaiset vauhkoilijat ja rehellisyyteen kykenemättämät ääliöt pääsevät esiin - ja etenkin heillä tuntuukin olevan kova tarve "ilmaista itseään". Eli siis kissaviha ei kai ole kasvanut mutta täällä vouhkaajat ja ääliöt pääsevät paremmin esiin.
En pidä kissa/koira-vastakkainasettelusta. Pidän molemmista. Molemmissa on myös mahdolliset haitat ymäristölle, jos omistajat eivät ole vastuuntuntoisia. Useimmiten onneksi ovat.
Kissavihan syyt ovat monet. Olennaisin syy on varmaan se etteivät tietynlaiset ihmiset vain siedä kissan itsenäisyyttä ja "tottelemattomuutta". Kuten sanotaan: sellaiset ihmiset ovat seuraavassa elämässä hiiriä.
Kissat ovat suloisia, ihania, kultaisia, viehkeitä!!! Koirat myös!!! Miksi ihmisissä on niin paljon tyhmiä ja häijyjä otuksia?
nainen tulla silittämään mirriä 017
itselleen mitä lystäävät. kollien aiheuttamat haitat eivät niillä kuitenkaan poistu: paskannellaan yhteisille pihoille, kynsitään hiekkalaatikolla leikkiviltä lapsilta silmät, mourutaan yötäpäivää, kuseskellaan kuistille jne. haittaelukoita joiden pitäminen kaupungissa pitäisi kieltää kokonaan.
"Kollit kynsivät hiekkalaatikolla leikkiviltä lapsilta silmät". Tuota noin. Olet todellakin äärimmäisen tyhmä!!! Mutta myös hauska! Nauroin sikana kun luin kommenttisi. Voi pyhät pallit ja muut härdellit...
Kertoo paljon ihmisen ajatusmaailmasta jos nauraa lapselle jolta joku kapinen katti on raapinut silmät.. Ota lääkkeesi tai hyppää junan alle. Mieluiten jälkimmäinen vaihtoehto.
Kommentoijasi tarkoitti varmaankin sitä että kommenttisi kissoista jotka kynsivät lapsilta silmiä päästä on "hieman" liioitteleva ja yliampuva... Rauhoitu hyvä ihminen. Ajattele asioita järjellä ja rehellisesti, jookos.
Samaa ei voida sanoa CityJuopoista, juovuksissa paskantavat ja kuseksivat mihin sattuu ja pitävät melkoista möykkää , tuollaiset pitäisi maalle karkottaa ihmisten silmistä.
kun makselet lopun ikääsi korvauksia sossurahoistasi jollekin perheelle jonka lapselta se mankujasi on silmät kynsinyt..
En olekaan koskaan aiemmin kuullut tuollaisesta, että kissa on repinyt lapselta silmät päästä. Jos sellaista on tapahtunut, tapaus on tietenkin ikävä mutta äärimmäisen harvinainen. Se ei ole peruste vihata fanaattisesti kaikkia kissoja.
Tosi asiassa kyse taitaa olla vain siitä että sinulla on jokin päässä niksahtanut ja pahasti. Niitähän täällä Suoli24:ssa riittää, ikävä kyllä.
Kommenteistasi käy selvästi ilmi että sinulla paha taipumus liioitteluun ja hysteriaan. Voisitko katsoa itseäsi peilistä ja yrittää käyttäytyä kuin normaalit ihmiset. Varmaan ympäristösikin sitten näyttäytyy sinulle ihan erilaisena kuin nyt, paljon mukavampana.
En ole koskaan kuullutkaan että kissa olisi vienyt joltakin lapselta silmät päästä...
Lasten on muutenkin hyvä pysyä sisätiloissa, ulkonahan liikkuu autojakin, ja voivat vielä jäädä jonkun akka-autoilijan yliajamaksi.
Täällä suomi24:ssa sitä tosiaan liikkuu kaikenlaista pipipäätä. Herranjestas sentään, kissat vaanivat puskissa pahaa aavistamattomia lapsukaisia ja repivät heiltä silmät päästä. En pysty ymmärtämään. Onko ihmisen tyhmyydelle ja ilkeydelle mitään rajaa? Mistä noita oikein sikiää?
Nyt peili käteen ja katso itseäsi! Se voi tuntua aluksi hyvinkin vaikealta, mutta usko pois, se kannattaa ja sinä pystyt siihen. Parempaa kesän jatkoa!
"En olekaan koskaan aiemmin kuullut tuollaisesta, että kissa on repinyt lapselta silmät päästä."
Minä olen. Montakin kertaa. Ja jos ei ihan silmiä ole mennyt niin kasvot on ainakin kynsitty verille.
"Se ei ole peruste vihata fanaattisesti kaikkia kissoja."
Ei täällä muita fanaatikkoja ole kuin sinä, joka suu vaahdossa yrität puolustaa kissoja ja kieltää niiden aiheuttamat vahingot ja haitat. Ota silmä käteen ja lue ihmisten kissakokemuksia tällä palstalla ja jatka sitten ämpyilyäsi jos on vielä kanttia.
"Tosi asiassa kyse taitaa olla vain siitä että sinulla on jokin päässä niksahtanut ja pahasti. Niitähän täällä Suoli24:ssa riittää, ikävä kyllä."
Tuo pätee sinuun vallan mainiosti. Hyvin tyypillistä idiootilta kissaonomistajalta joka tuijottaa vain omaa napaansa eikä yhtään vahdi elukkansa tekemisiä. Annat kissasi kuseksia muiden alueilla ja sitten itket kun joku käy asiasta sanomassa. Peiliin vilkaisu saattaisi tehdä sinulle terää.
keskellä pihaa on siisti? ok. miksipä et sitten kutsuisi kaikki pihaterroristit paskomaan pihallesi jos niistä pökäleistä kerran niin tykkäät? pysyisipähän normaalien ihmisten pihat puhtaana.
Ennemmin kattelen kissanpaskoja pihassa kuin yhteiskunnan rahoilla juovia luusereita...
katit omaan pihaasi paskomaan niin saavat muut nauttia puhtaasta pihasta!
Juuri niin: mikä ajaa ihmisen yksinkertaiseen tolloiluun ja mistä tuo kaikki viha kumpuaa? Ajattelesivat tosiaankin järjellä asioita ja asettaisivat ongelmat oikeisiin mittasuhteisiin. Rehellisyyskin on tosiaan usein täällä kadoksissa. Kissat ovat ihania!
Kaikki ihanat kisut saavat tulla talomme pihaan...täällä asuukin Ihmisiä joilla on arvot kohdillaan!
Siis miten niin minun kommenttini? Edellinen viestini oli ensimmäinen laatuaan tähän ketjuun. Opettele lukemaan vaikka sitten nimimerkistä kuka on kirjoittanut mitä ja kenelle, jookosta? Kun tuota vauhkoamistasi katsoo niin ehkäpä sinun itsesi kannattaisi rauhoittua. Muut täällä ovat varsin rauhallisia.
Olen pahoillani jos tässä on tapahtunut sekaannus. Eivät nämä ketjut niin selkeitä ole ja jotkut taitavat käyttää useampaa nimimerkkiä. Sitä paisti olet samaa mieltä kollifanaatikot-kommentoijan kanssa siitä että kissat repivät lapsilta silmiä päästä ja juuri siihenhän kritiikkini kohdistui. No, jos haluaa vetää herneen nenään niin senhän voi vetää ihan mistä vain.
"Kun tuota vauhkoamaista katsoo" - mitä vauhkoamista? Kirjoitin asiallisen kommentin. Ei yhtään nimittelyä, ei huutomerkkejä, ei monta kysymysmerkkiä peräkkäin, ei uhkailua.
kaikki paskaiset kollit pihallesi niin saat toteuttaa niitä "arvojasi" joihin tuntuu lukeutuvan ainakin paskakokkareet pihamaalla.
Jos niillä kissoilla kerran automaattisesti on jotkin laatikot niin miksikäs esim. meidän pihalta löytyy vähän väliä kissan paskaa??? Ihme kuvitelmia sinullakin. Luuletko noiden luulotteluidesi avulla ongelman poistuvan? No eipä näytä tepsivän. Hyvinpä ne matoperseetkin (kuten osuvasti niitä luonnehdit) näkyy karkailevan, juoksentelevan teillä, tarttuen vaatteisiin kiinni, mouruilevan keskellä yötä kurkku suorana jne.
Joko olet kesälomalla...?
siitähän sitä lasten vastuskyky kasvaa kun vähän kissanpaskaa maistaa
Jokainen normaaliälyinen tajuaa etteivät kissat revi lasten silmiä päästä. Hysteerikot ovat ikäviä mutta heistä on haittaa lähinnä heille itselleen.
Nyt kansalaiset rauhoittukaa. Ulkona on ihana kesä. Menkää nauttimaan siitä ja antakaa muidenkin nauttia.
Ehdotus: te jotka pidätte kissoista ja/tai jotka suhtaudutte järkevästi ja asiallisesti kissoihin kuten muihinkin luonnonkappaleisiin, ÄLKÄÄ ENÄÄ KIRJOITTAKO TÄHÄN KETJUUN. Antaa kissavihaajien ja muiden fanaatikkojen melskata keskenään. Ei tästä kuitenkaan tule kuin pahaa mieltä ja ikävä kyllä sellaisille ihmisille jotka suhtautuvat johonkin asiaan hysteerisesti, sokeaa vihaa täynnä, on ihan turha yrittää puhua järkeä. Mitä enemmän järkeä, sitä fanaattisempia he ovat.
Sitä paitsi tämän ketjun aloitusviestin tarkoitus oli käsittääkseni keskustella kissavihan syistä. Viestiketju olisi voinut olla ihan asiallinen eikä elämässään pettyneiden tunteenilmaisua, vihanpurkamista mihin vain.
Kissat ovat kivoja, koirat myös! Ja onneksi sentään useimmat ihmisetkin!
Hyvää kesää!
**Ehdotus: te jotka pidätte kissoista ja/tai jotka suhtaudutte järkevästi ja asiallisesti kissoihin kuten muihinkin luonnonkappaleisiin, ÄLKÄÄ ENÄÄ KIRJOITTAKO TÄHÄN KETJUUN**
Ja mikähän se mahtaisi sitten mielestäsi olla sitä "asiallista" keskustelua? Sellainen jossa vain myönnytellään sinua ja fanaattista asennettasi hyväksyä pihojen sottaaminen? Pitäisikö ihmisten vain nyökytellä päitään ja hyväksyä kissojen aiheuttamat haitat? Jos sinä haluat elää kuin pellossa niin siitä vain, mutta yhteisille pihoille et sitä elättiäsi päästä ilman valvontaa. Keräät myös myös elättisi jätökset pois.
**Sitä paitsi tämän ketjun aloitusviestin tarkoitus oli käsittääkseni keskustella kissavihan syistä. Viestiketju olisi voinut olla ihan asiallinen eikä elämässään pettyneiden tunteenilmaisua, vihanpurkamista mihin vain.**
No mistä täällä on sitten muka puhuttu jos ei kissavihasta?? Juuri siitä täällä on juttua viestitolkulla ja ihmisten kokemuksia kissaterrorismista. Silmä käteen vain ja lukemaan! Jos täältä jotain asiatonta löytyy niin ne ovat nämä fanaattiset kissojen paapojat joiden mielestä kissat saavat tehdä mitä lystäävät ja missä lystäävät. Paskantelu julkisille aluille kuulemma käy päinsä ja kaikki muukin terrorisointi. Ja aina kun joku kertoo kokemuksiaan niin syy on tietysti kaikkialla muualla paitsi siinä kissassa joka häiriötä on aiheuttanut. Tämä kertoo kissanomistajien pikkuruisesta maailmankuvasta ja köyhästä ajatusmaailmasta johon ei mahdu mitään muuta kuin omistaja itse ja häirikköelättinsä.
on karvasta nieltävää joillekin.. erityisesti näille fanaattisille kissanomistajille joiden mielestä ne kuseskelijat saavat tehdä mitä lystäävät ja missä lystäävät.
Kollien pitäminen taajamassa pitäisi kieltää lailla. Niistä ei ole muuta kuin haittaa ihmisille ja ympäristölle. Nähty on.
Kyllä ihmisten "keskusteluille" saa täällä nauraa ihan kippurassa. Täällä yritetään nimimerkkeihin piiloutuen ja vieraille ihmisille raivoten ratkaista kaikki jumalan olemassaolosta kissan kusemiseen. Mitä helvettiä te yritätte valmiissa maailmassa tapella siitä, kuka on oikeassa ja kuka väärässä, ihmisillä on kaikilla mielipiteensä eikä niistä päästä mihinkään. On valitettavaa, että on ihmisiä, jotka saavat toiset raivoihinsa, kun eivät osaa/halua pitää lemmikeistään asianmukaista huolta, mutta ei sitä yleistää tarvitse, että jos välinpitämättömän naapurin kissa/koira kuseksii kultamussujen hiekkalaatikolle, että kaikki kissat/koirat ja niiden omistajat pitäisi viedä saunan taakse.
Rakkain terveisin lemmikeistään vastuun kantava kissan JA koiran omistaja
jota ei aiemmin edes tunnettu, löytyisiköhän jostain lääketieteen sanastosta ko. ilmiölle selitys.
ottaan päähän
http://munkuvat.net/?v=08052009.jpg
No pistä lakana auton päälle :)
napsauttaa katilta niskat nurin.
Selvä punainen vaate on kissavihaajille, kun kissa kävelee heidän tontinsa läpi.
"Minun tontille et perkele tule"-he ajattelevat.
Olen omistanut kissoja 20vuotta ja kerron muutamia faktoja:
-kissa ei tapa suuria määriä pikku lintuja vaan suurimmaksi osaksi jyrsijöitä
sillä lintua on hyvin vaikea napata.
-kissa peittelee jätöksensä,, eikä paskanna nurmikoille vaan multaisiin ja
hiekkaisiin paikkoihin että voi sitten peittää ne.
-kissa ei käy ihmisten kimppuun (toisin kuin koira), vaan välttelee vieraita.
Tietystihän kissa puolustautuu jos sen turkkia mennään repimään, kuten
kissoihin tottumattomat lapset yleensä tekevät.
-Kissaa ei saa pitää irrallaan taajama-alueella.
Laitonta ja taajama-alueilla asustelee sadisteja ym.mielenvikaisia
jotka saattavat vahingoittaa sitä.