Liikkuvien kuvien kuvaaminen

Ensimmäistä järkkäriäni olisin nyt seuraavaksi hankkimassa. Pokkareita ollut aiemmin kaksi, molemman Canonin. Tarkoitus olisi ottaa kuvia lähinnä hevosista ja etenkin liikkuvan kuvan täytyisi olla tarkka, mm. hevosen hypätessä estettä. Mikä järkkäri olisi tähän hommaan parhain. Itse ajattelin Canonin tai Nikonin digijärkkäreitä, lisäksi mitä lisäosia kannattaisi hommata?
8342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kylläpä teitä heppatyttö13v. riittää..
aina sama kysymys ja samat tarpeet..
Lue edellisiä aiheita, siellä on noin pari sataa samanlaista aihetta, varmasti löydät vastauksen. Isiltä/äitiltä varmaan löytyy rahaa, joten suosittelen:

Canon EOS 5D mk II

ja objektiiveiksi

EF 16-35mm f2.8 L
EF 70-200mm f2.8 L IS USM

5D:llä kun voi käyttää sen verran isoja herkkyyksiä, että pitäisi f2.8 valovoiman riittää maneesissakin kuvaamiseen jotenkuten.

Jos kuvaat enimmäkseen pihalla, niin aivan sama minkä järkkärin ostat, hyvä kuva liikkvasta kohteesta on tällöin vain objektiivista ja kuvaajasta kiinni.
Mitään halpoja kittipaketteja 2 linssillä ei kannata ostaa, vaan esim. rungoksi joku Canon 1000D / 450D ja objektiiviksi vaikka EF 70-200mm f4 L USM jossa nopea tarkennus ja valovoiman pitäisi ulko-olosuhteisiin riittää kesäaikaan.
Käytettyjä kannattaa katella vaikka digicamera.net formuilta, säästää selvää rahaa (jos säästölle on tarvetta, epäilen).

Äänestä
  • Ei riitä syväterävyys mitenkään, f/8 olen itse käyttänyt, valotusaika jotain 1/500 ja ISO-herkkyys tilanteen mukaan.

    Äänestä

  • hevosille kirjoitti:

    Ei riitä syväterävyys mitenkään, f/8 olen itse käyttänyt, valotusaika jotain 1/500 ja ISO-herkkyys tilanteen mukaan.

    ... ja etsimen valovoimaa varten. Molemmat ovat f/2.8:lla paljon parempia.

    Äänestä

"Liikkuvia" kuvia voit kuvata millä tahansa, vaikka kännykällä.
Sanovat joskus elokuvaa liikkuviksi kuviksi, mutta arvaan sinun tarkoittavan jotain ihan muuta.

—ehkä onkin niin, että kuvattava liikkuu – ei kuva
Jos niin silloin mikä tahansa järjestelmäkamera on tarkoitukseen sopiva.
Liikkeen saat "pysähtymään" kun käytät riittävän lyhyttä valotusaikaa (sellainen löytyy kaikista järjestelmäkameroista.

Aseta herkkyys sen mukaan, että voit käyttää n. 5,6 aukkoa, kokeile vaikka aikoja 1/200 – 1/ 1000. Tarkenna ennakolta (= lukitse tarkennus) siihen kohtaan missä haluat ottaa kuvan ja seuraa sitten kameralla hevosen liikettä sen tullessa esteelle.

Tärkeintä on hankkia linssi sen mukaan miten lähelle liikkuvia hevosia pääset kuvaamaan (mitä lähempänä olet sitä parempi kuva) – n. keskimittainen Zoom voisi olla oiva lasi.

Halvin (esim. Nikonin) digijärkkäri riittää tarkoituksiisi hyvin, mutta jos budjetissasi on varaa niin osta DX 3.

Äänestä

Liikuvien kuvien kuvaamiseen kannattaisi hankkia oikea videokamera eikä järkkäriä. Järkkärit on tarkoitettu still-kuviin vaikka joihinkin malleihin on ympätty myyntikikkana jonkinlainen videokuvaus mahdollisuus.
Parhaimman videokameran hevosten kuvaamiseen luulisi löytyvän sieltä videokameroitten kalleimmasta päästä.

Äänestä

Ostit liput Liikkuviin, katsoit Marlon Rantoniin, jätit miut ko rukkase naulaan...

Äänestä

Näitä hevos- ja koirakuvaajien kysymyksiä ensimmäisestä järjestelmäkamerasta on ollut melko tiuhaan tällä foorumilla. Omituista on ettei kukaan jo valmis hevos- ja koirakuvaaja vastaa näille kyselijöille ja kerro mikä on se paras laitteisto.

Äänestä
  • Kriittisen tärkeää on kuvaajan osaaminen. Sitä ei aloittelijalla ole. Laitteisto ei voi korvata kuvaajan taitoa ja kokemusta, mutta monikin laitteisto on sinänsä riittävän hyvä.

    Puuhun on paha kiivetä latvasta päin, tyvestä aloittaminen on paljon helpompaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonna kirjoitti:

Ensimmäistä järkkäriäni olisin nyt seuraavaksi hankkimassa. Pokkareita ollut aiemmin kaksi, molemman Canonin. Tarkoitus olisi ottaa kuvia lähinnä hevosista ja etenkin liikkuvan kuvan täytyisi olla tarkka, mm. hevosen hypätessä estettä. Mikä järkkäri olisi tähän hommaan parhain. Itse ajattelin Canonin tai Nikonin digijärkkäreitä, lisäksi mitä lisäosia kannattaisi hommata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu