Minulla on Fujitsu Siemens AMD Sempron(tm) 3000
1.99 GHz, alkuperäisessä kokoonpanossaan paitsi näytönohjaaja rikkoutui takuuaikana ja sen myyjä vaihtoi uuteen.
C:levyllä näyttää olevan 74, 5 Gt muistia.
Kiinnostaisi tietää, onko kukaan uusinut tuollaista konetta tehokkaammaksi ja jos niin miten?
Tai jos joku osaa sanoa, mitä kannattaisi uusia, vai kannattaako. Kone on ollut 4 vuotta käytössä muistaakseni.
Oletko tuunannut ?
9
856
Vastaukset
kannata päivitellä. parempi vaihtoehto on rakennella vallan uusi kone.
jos pelkästään pyörit netissä ja käytät " kirjoituskoneena" konettasi, pärjäät tuollakin ihan hyvin.
joskus vaan iskee ihme haluja ostaa uusia osia, kyllä se siittä ohi menee :)- alkaja
Lisäsin gigan muistikamman ja siirsin koneessa olleen ainoan 512 kamman viereiselle paikalle. Nyt pelittää ja tähän aion tyytyä.
"Kiinnostaisi tietää, onko kukaan uusinut tuollaista konetta tehokkaammaksi ja jos niin miten?"
Helpoin tapa on päivittää ohjelmistoja. Jos kone on ehjä ja luotettava kokonaisuus, ei sitä toimita käydä räpläämään. Lisää vaan muistia jos on tyhjiä muistipaikkoja ja säätää ohjelmista sen nopeammaksi. Omakin koneeni on jotain vuoden 2004-2005 tekniikkaa, ja toimii erinomaisesti. Käytän tätä varmasti vielä seuraavat 3v.- alkaja
Firefoxia sun muuta olenkin lisäillyt. Firefoxin ainoa paha puoli on, että se kerää käytössä koko ajan muistinvarausta ja tukkii konetta. Pitää aina sammuttaa FF ja alottaa alusta välillä muutaman tunnin välein.
alkaja kirjoitti:
Firefoxia sun muuta olenkin lisäillyt. Firefoxin ainoa paha puoli on, että se kerää käytössä koko ajan muistinvarausta ja tukkii konetta. Pitää aina sammuttaa FF ja alottaa alusta välillä muutaman tunnin välein.
"Firefoxia sun muuta olenkin lisäillyt. Firefoxin ainoa paha puoli on, että se kerää käytössä koko ajan muistinvarausta ja tukkii konetta. Pitää aina sammuttaa FF ja alottaa alusta välillä muutaman tunnin välein."
Onko se Firefox varmasti 3.0.10 ? Ja ethän vaan käytä sitä 64-bittisenä kun 64-bittinen Flash tiettävästi vuotaa muistia. Ja voi se muistivuoto olla 32-bittisessäkin Flashissa. Adblock auttaa paljon.
Itse en ole muistin vuotamista huomannut ainakaan häiritsevässä määrin, mutta ainahan sen selaimen voi vaihtaa vaikka Chromeen.- alkaja
M-Kar kirjoitti:
"Firefoxia sun muuta olenkin lisäillyt. Firefoxin ainoa paha puoli on, että se kerää käytössä koko ajan muistinvarausta ja tukkii konetta. Pitää aina sammuttaa FF ja alottaa alusta välillä muutaman tunnin välein."
Onko se Firefox varmasti 3.0.10 ? Ja ethän vaan käytä sitä 64-bittisenä kun 64-bittinen Flash tiettävästi vuotaa muistia. Ja voi se muistivuoto olla 32-bittisessäkin Flashissa. Adblock auttaa paljon.
Itse en ole muistin vuotamista huomannut ainakaan häiritsevässä määrin, mutta ainahan sen selaimen voi vaihtaa vaikka Chromeen.Kyllä se on 3.0.10.
Mutta miten tuon 64 / 32 bittisen saa selville kumpaa on?
Oli Adblock ja luulin juuri sen aiheuttavan tökkimistä ja poistin, mutta ei auttanut.
- älkää sekoilko :)
> paitsi näytönohjaaja rikkoutui
Huh, ensimmäistä kertaa näen jonkun kirjoittavan sanan "näytönohjain" väärin tuolla tavalla. Mikä ihmeen ohjaaja se muka on? Kyllä se on edelleen näytönohjain. Ohjaaja tarkoittaa ihmistä, joka vaikka ohjaa elokuvan tai ohjaa liikennettä. Ja vastaavasti sitten mopossasi on kaasutIN. Kuljettaja on sitten se kaasuttaJA. Ja autossasi on tuulilasinpyyhin (ei siis mikään pyyhkijä... sinä itse olet pyyhkijä kun esim. käyt toiletissa). :-)- wertefgdfhh
Ei tartte nussia pilkkua, jos joku on aloittelija
- jokuvaan...
Juuri tuollaisesta kokoonpanosta minulla ei ole kokemusta, ja ehkäpä joku voi hieman kyseenalaistaa onko kyse enää "päivittämisestä", mutta periaatteessa en ole moneen lähes kymmeneen vuoteen ostanut kokonaista konetta, ja silti tämänhetkinen kokoonpano pyörii neliytimisen AMD:n ympärillä.
Emolevyn ja prosessorin kun vaihtaa, niin lopputulos on käytännössä uusi kone, mutta jos vertailee emo prossu-yhdistelmien hintoja kokonaisiin koneisiin, niin huomaa nopeasti että sillä tavalla saa aika edullisesti aika järeää rautaa.
Kovalevyt, virtalähteet, näppäimistöt, näytöt ynnä muu sälä kestää usein muutaman prossun ja emon yhdistelmän, itselläkin on vielä vanha CRT-näyttö, tosin on jo pitemmän aikaa tehnyt mieli vaihtaa hieman pienempään ihan jo pöytätilankin vuoksi, samalla voisi ehkä olla numeroa suurempikin, mutta toistaiseksi tämä on toiminut ihan moitteetta, joten menkööt nyt vielä vähän aikaa.
Rahaa säästyy kun ei tuhlaa rahojaan epäolennaisuuksiin. Peltilaatikot eivät paljon kuivassa ruostu, joten sisälle voi rautaa vaihdella huoletta. Joskin myönnettäkööt, että tämän kotelon hieman 90-lukulainen designi alkaa olemaan haittatekijä jo tuuletustakin ajatellen, saas nähdä jos joskus vaivaudun vaihtamaan, tai sitten askartelen jotain ihan alusta lähtien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"869180Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645809Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1465163Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään364087Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El124053Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m863509Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta573434Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1102821En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102801Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä432780