Kaksi modeemia

Lili88

Hei
Voiko samaan asuntoon kytkeä molempiin koneisiin oman laajakaistamodeemin? Asunnossa olisi kaksi puhelinpistoketta ja molemmat on varustettu adsl-välikappaleella, joissa siis kaapelille reikä. On yritetty johdotonta yhteyttä koneiden välille, mutta ei toimi (toinen Mac, toinen pc).

Eli jos ostan toisen laajakaistamodeemin tuota kannettavaa varten, a) toimiiko se samanaikaisesti toisen kanssa, eli molemmilla koneilla voisi surffata yhtä aikaa ja b) onko yleensäkään mahdollista kytkeä samaan dnainternet-laajakaistaan kahta modeemia? Tai mistä se toinen tietäisi, että toinenkin modeemi on olemassa, jos niitä ei käytetä samanaikaisesti??

Lili

7

3738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei toimi

      Ei tule toimimaan.

      • Lili88

        Miksi ei toimisi? Jos koneita ei käytettäisi samanaikaisesti netissä, vaan vuorotellen, niin eikö silloin ole ihan sama, onko kaksi modeemia vai yksi modeemi, jota raahaan huoneesta toiseen koneen sijainnista riippuen??

        Lili


      • vaatii
        Lili88 kirjoitti:

        Miksi ei toimisi? Jos koneita ei käytettäisi samanaikaisesti netissä, vaan vuorotellen, niin eikö silloin ole ihan sama, onko kaksi modeemia vai yksi modeemi, jota raahaan huoneesta toiseen koneen sijainnista riippuen??

        Lili

        vain ilmoituksen soneralle, että laittaa toisen koneen samaan liittymään ( minulla ainakin kuului laajakaistapakettiin ) tuollainen palvelu. Ominpäin ei saanut toimimaan kun ne siellä rekisteröi toisen ip:n tai jotain sinne päin. Dna:sta en tiedä, asiakaspalvelu voisi auttaa, soittele sinne.


    • A) EI TOIMI SAMANAIKAISESTI B) EN TIEDÄ,SONERALLA ONNISTUU

    • tyllerö-123

      Et tarvii toista modeemii, hanki vaan wlan-härpäke siihen olemassa olevaan modeemiin. Ja kas kummaa molemmat koneet toimii vaikka samaan aikaan netissä. Edellyttää tietysti, että molemmista koneista löytyy wlan ja vaikka ei löytyskään, ei hätää, sillä nekin pystyy jälkikäteen hankkimaan. :)

    • DNA:lla voi asentaa 2 modeemia jos on kumpaankin oma liittymä, muuten ei. Asia tarkistettu asiakaspalvelusta.

      • Djpate246

        kunnon kytkin vaan, niin homma toimii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      4115
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      47
      2857
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1820
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1738
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1711
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1559
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1530
    8. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1470
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      173
      1447
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1252
    Aihe