Hei
Voiko samaan asuntoon kytkeä molempiin koneisiin oman laajakaistamodeemin? Asunnossa olisi kaksi puhelinpistoketta ja molemmat on varustettu adsl-välikappaleella, joissa siis kaapelille reikä. On yritetty johdotonta yhteyttä koneiden välille, mutta ei toimi (toinen Mac, toinen pc).
Eli jos ostan toisen laajakaistamodeemin tuota kannettavaa varten, a) toimiiko se samanaikaisesti toisen kanssa, eli molemmilla koneilla voisi surffata yhtä aikaa ja b) onko yleensäkään mahdollista kytkeä samaan dnainternet-laajakaistaan kahta modeemia? Tai mistä se toinen tietäisi, että toinenkin modeemi on olemassa, jos niitä ei käytetä samanaikaisesti??
Lili
Kaksi modeemia
7
3884
Vastaukset
- ei toimi
Ei tule toimimaan.
- Lili88
Miksi ei toimisi? Jos koneita ei käytettäisi samanaikaisesti netissä, vaan vuorotellen, niin eikö silloin ole ihan sama, onko kaksi modeemia vai yksi modeemi, jota raahaan huoneesta toiseen koneen sijainnista riippuen??
Lili - vaatii
Lili88 kirjoitti:
Miksi ei toimisi? Jos koneita ei käytettäisi samanaikaisesti netissä, vaan vuorotellen, niin eikö silloin ole ihan sama, onko kaksi modeemia vai yksi modeemi, jota raahaan huoneesta toiseen koneen sijainnista riippuen??
Lilivain ilmoituksen soneralle, että laittaa toisen koneen samaan liittymään ( minulla ainakin kuului laajakaistapakettiin ) tuollainen palvelu. Ominpäin ei saanut toimimaan kun ne siellä rekisteröi toisen ip:n tai jotain sinne päin. Dna:sta en tiedä, asiakaspalvelu voisi auttaa, soittele sinne.
A) EI TOIMI SAMANAIKAISESTI B) EN TIEDÄ,SONERALLA ONNISTUU
- tyllerö-123
Et tarvii toista modeemii, hanki vaan wlan-härpäke siihen olemassa olevaan modeemiin. Ja kas kummaa molemmat koneet toimii vaikka samaan aikaan netissä. Edellyttää tietysti, että molemmista koneista löytyy wlan ja vaikka ei löytyskään, ei hätää, sillä nekin pystyy jälkikäteen hankkimaan. :)
DNA:lla voi asentaa 2 modeemia jos on kumpaankin oma liittymä, muuten ei. Asia tarkistettu asiakaspalvelusta.
- Djpate246
kunnon kytkin vaan, niin homma toimii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715017Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk393790Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 792391
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3561581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151485Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?341345