Millon ja miten tottelevainen koira?

piiaa123

miulla on vuoden ikäinen koira ja oo miettinyt et missä iässä koiran pitäisi totella moitteettomasti tai milloin siltä voi ruveta vaatimaan sitä? miten olette saaneet aikaa tottelevan koiran?

7

1020

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >

      Milloin? Kysymykseen on mahdoton vastata. Sitten vasta kun on kunnolla koulutettu voi vaatia.


      >

      Harjoittelemalla kaikissa mahdollisissa ympäristöissä. Tuhansia toistoja, jokaisesta onnistuneesta suorituksesta vahviste. Vahvisteen oltava koiralle myös erityisen mieluinen ja tavoittelemisen arvoinen. Samoin isännän ja koiran välinen suhde tulee olla kunnossa. Näin "helppoa" se sitten on :)

      • FF

        Jepp.. Se olis ollut parempi jos olisit jo pennusta asti alkanut sen kanssa harjoittelemaan sitä tottista, esimerkiksi nouto treeneillä, mutta tuskinpa nytkää on LIIAN myöhäistä, senkun alat noutoa ja seuraamista tms harjoittelemaan. Suosittelen (mikäli et vielä ole) ottamaan yhteyttä Koirankouluttajiin, ja pyytää ammattivinkkejä.


    • TietääMistäPuhuu

      "miulla on vuoden ikäinen koira ja oo miettinyt et missä iässä koiran pitäisi totella moitteettomasti tai milloin siltä voi ruveta vaatimaan sitä?"

      Tähän kysymykseen on mahdoton vastata. Riippu kuinka hyvin opitut asiat osataan.
      Täydellisyyttä ei voida vaatia misään tietyssä iässä, täydellisyys tule itsestään. Tai no sillä tavoin itsestään, että kovalla harjoituksella tulee tehtävän suorituksesta täydellinen. Eli lyhyesti: täydellisyyttä voit vaatia sitten, kun koira on oppinut asian jota siltä vaaditaan täydellisesti.


      "miten olette saaneet aikaa tottelevan koiran?"

      Harjoituksella eri ympäristöissä, eri häiriköiden läsnä olessa, eri tilanteissa.

      Eli sama sisältö tässäkin kirjoituksessa, kuin tuossa Vanellan (pahitteluni jos kirjoitin nimimerkin vääri..)

      • voi vaatia täydellisyytt

        No, ehkä jos olet huippukouluttaja itse ja suhteenne koiran kanssa on erinomainen ja siis nimenomaan _koirasi_ mielestä ja näkökulmasta erinomainen :)


    • jokuvaan...

      Lasten pitäisi käyttäytyä hyvin heti kävelemään opittuaan, koirien pitäisi osata toimia joka tilanteessa oikein heti selvittyään vauva-iästä.
      Tottelevan koiran saa kouluttamalla,kouluttamalla ja kouluttamalla. Teillä on edessä vielä monet mutkat ja matkat eikä koiruus todellakaan ole valmis siihen, että hältä täydellisyyttä vaadittaisiin. Et voi vaatia kuin sen minkä olet täydellisesti saanut opetettua, riippuu koirasta ja kouluttajasta kuinka nopeasti tuloksia saavutetaan.

      Älä hoppuile, vaatimalla liikaa liian lyhyessä ajassa et saa muuta kuin huononnettua suhdettanne ja takakireän koiran.

    • sei-sei

      Totteleminen riippuu paljon kouluttajan itsensä taidoista. Moitteettomasti tottelu tarkoittaa mielestäni sitä, että jos koiralle selvästi sanoo että ISTU, niin koira heti istuu. Vaikka se osaisi vain tämän yhden jutun, niin se tottelee moitteettomasti, jos se tekee sen just kuin sitä on opetettu. Toiset vastaajat tuntuvat menneen johonkin tottelevaisuusvalioajatteluun heti, mutta eihän aloittaja (kai) sitä tarkoittanut?

      Kun koira taas ei tottele moitteettomasti, niin kouluttaja saa hokea monta kertaa ISTU ja koira vain nuuskii ja haahuilee omiaan. Istuu sitten lopulta jos viitsii.

      Tullaan taas kouluttajan taitoon, ei niinkään koiran ikään. Okei, toiset koirat ovat hankalampi kouluttaa, niitä ei yhtä paljon kiinnosta ihmisen toiveet, kun taas toiset koirat tapittavat kouluttajaa ja odottavat seuraavaa käskyä. Silti juuri sen ihmisen tulisi osata toimia koiransa kanssa oikein, osata vaatia asioita oikein ja vahvistaa niitä oikein. Koira on eläin ja toimii juuri niin kuin se on opetettu. Jotkut onnistuu opettamaan koiransa siihenkin, ettei ihmistä niin tartte kuunnella, kun se huutelee jotain epämääräisiä käskyjä vähän koko ajan. Vasta jos se karjaisee ja polkee jalkaa, se todellaa tarkoittaa sanoa jotain koiralleen. Mietipä sitä, mihin kastiin kuulut.

      Mitä olen meidän omia paikallisia kouluttajia katsellut, niin lohdullista ja realistista on ollut huomata, että ei heidän hyvin koulutetut koiransakaan aina tottele niin ehdottomasti. Ne ovat vain eläimiä, niilläkin on oikeus omiin päähänpistoihinsa. Mutta sitten kun koira saadaan motivoitua suoritukseen kunnolla, se kyllä hoitaa sen mallikkaasti kotiin.

      "Tottelevainen koira" ei ole mikään pysyvä olotila, vaan olen huomannut, että opetetut ja osatut asiat saattavat haalistua koiran mielessä yllättävän nopeastikin (viikoissa) tai ne muuttavat muotoaan. (Esim. koirallani huomasin, että "odota", jonka pitäisi tarkoittaa paikalleen seisahtumista, tarkoittaakin koiran mielestä nykyään sitä, että pitää pysähtyä ja lähteä sitten verkkaisesti kohti paikalle saapuvaa omistajaa - ei näin. Selvästi olen palkinnut väärällä hetkellä, kun tästä on tullut koiran mielestä se kannattava tapa). Tosi tärkeitä juttuja kannattaa siis hioa koiralla melkein päivittäin ja palkita suorituksista. En välitä, vaikka kulkisin seuraavat 10v. namipussi taskussa, kunhan koirani tulee halukkaasti luo aina kutsuttaessa!

    • ...

      Mullakin ovat mustit jo 12 ja 8-vuotiaat ja samaa ihmettelen minäkin... Missäköhän iässä koiran voisi olettaa tottelevan moitteettomasti. Ehkä ovat jo sen ikäisiä, että jos raaskisi alkaa vaatimaan...

      Niin todellisuudessahan tavoitteet nousee koko ajan: ensiksi haluan vain että jos tokon alokasluokka menisi läpi, sitten ei haittaa jos avoinkin onnistuu jne. Rinnalla siinä muita lajeja: olisi se kiva jos ei tarvitsisi itse liikkua, vaan voisi paikoiltaan ohjata koiran agilityradan läpi (in my dreams)... Sitten se arki: olishan se kiva jos koirat ei hyppisi vieraita vasten, mutta se sitten vaikeuttaa tokossa palkittavuutta, joten sitä ei voi vaatia (olen siis lepsu..). Vedä siis rimasi itse, mikä olisi sinusta moiteetonta tottelevaisuutta, sillä voin melkein arvat, että sitä et kuitenkaan koskaan tavoita (rima nousee koko ajan), mutta ainahan voi yrittää.

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe