Vahinkopoikue

ased

Eilen kun sumuttelin tuota terraa niin tunnin päästä oli turpeesta kaivautunut kymmenkunta poikasta pinnalle kohtaa kun hetken tongin niin toki niitä löyty lisääkin n.30.
Nostin poikaset pieneen faunaboxiin pissä on sentti turvetta pohjalla seepiansuomunpala ja laitoin muutaman salaatin lehden.

Ongelmana tässä nyt lähinnä on se että mitä noille poikasille teen. Miten niitä hoidetaan ym.
Näistä kun en vielä erityisemmin tiedä paljoakaan. Varsinkaan näiden ihan pikkuisten tarpeista, kun viime syksynä koiran ulkoilutus reissulla pelastin nämä minun neljä tänhetkistä reilu 5 sentin kokoista kotiloa tien varresta.

Aikasemmin eivät ole munia tehneet vaikka niitä olen yrittänyt kovin etsiskellä.
Nämä pienokaiset olivat hyvin peitetty tuonne turpeeseen. Kohta missä poikaset olivat näytti täysin koskemattomalta en olisi kyllä ikinä uskonut siellä mitään olevan.
Lähinnä kun olen tarkistellut kohtia jossa kotilo on olleet kaivautuneena.

En tiedä onko nuo mahdollisesti 2 eri "poikuetta" kun syvemmällä olevat olivat lähes puolet isompia kun nämä mitkä pinnalle oli nousseet.

Jostain olen lukenut että noiden kotiloiden munia voisi syöttää kilpikonnille mutta mikä näiden jo kuoriutuneiden juttu on.
Itseltäni kyllä löytyisi 3 punakorvakilpikonnaa. Ylipäänsä miten tuo syöttäminen niille edes tapahtuisi :/ Vai pitääkö vain lähtee etsimään pikkuisille koteja? Mahdottoman suloisiahan nuo ovat tässä jo alkanut tehä mieli itsellenikin muutama jättää :)

Kiitoksia vastauksista niitä kaivataan.

2

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsdsdsd

      Kannattaa siirtää ne johonkin pienempään asumaan, vaikkapa muovilaatikkoon, johon teet kanteen ilmareikiä. Sitten sinne pieni pala seepiansuomua, ja ruokit kotiloja mieluusti aluksi pehmeillä kasviksilla. Kannattaa myös rekisteröityä suomen suurimmalle kotilofoorumille, josta saa paljon hyödyllisiä vinkkejä: www.phpbbserver.com/aksulit

    • janniouii

      Pieniä kotiloita pitää käsitellä TOSI varovasti! Ne laitetaan pienehköön, matalaan esim. muoviastiaan. Pohjalle talouspaperia, joka pidetään kosteana joka päivä suihkuttamalla suihkupullolla. Ja ruokaa on oltava runsaasti. Muuten hoito on samaa kuin isoilla kotiloilla. Onnea kasvatukseen! Meinaatko myydä vaiko kenties antaa kotiloita uusille omistajille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe