Vahinkopoikue

ased

Eilen kun sumuttelin tuota terraa niin tunnin päästä oli turpeesta kaivautunut kymmenkunta poikasta pinnalle kohtaa kun hetken tongin niin toki niitä löyty lisääkin n.30.
Nostin poikaset pieneen faunaboxiin pissä on sentti turvetta pohjalla seepiansuomunpala ja laitoin muutaman salaatin lehden.

Ongelmana tässä nyt lähinnä on se että mitä noille poikasille teen. Miten niitä hoidetaan ym.
Näistä kun en vielä erityisemmin tiedä paljoakaan. Varsinkaan näiden ihan pikkuisten tarpeista, kun viime syksynä koiran ulkoilutus reissulla pelastin nämä minun neljä tänhetkistä reilu 5 sentin kokoista kotiloa tien varresta.

Aikasemmin eivät ole munia tehneet vaikka niitä olen yrittänyt kovin etsiskellä.
Nämä pienokaiset olivat hyvin peitetty tuonne turpeeseen. Kohta missä poikaset olivat näytti täysin koskemattomalta en olisi kyllä ikinä uskonut siellä mitään olevan.
Lähinnä kun olen tarkistellut kohtia jossa kotilo on olleet kaivautuneena.

En tiedä onko nuo mahdollisesti 2 eri "poikuetta" kun syvemmällä olevat olivat lähes puolet isompia kun nämä mitkä pinnalle oli nousseet.

Jostain olen lukenut että noiden kotiloiden munia voisi syöttää kilpikonnille mutta mikä näiden jo kuoriutuneiden juttu on.
Itseltäni kyllä löytyisi 3 punakorvakilpikonnaa. Ylipäänsä miten tuo syöttäminen niille edes tapahtuisi :/ Vai pitääkö vain lähtee etsimään pikkuisille koteja? Mahdottoman suloisiahan nuo ovat tässä jo alkanut tehä mieli itsellenikin muutama jättää :)

Kiitoksia vastauksista niitä kaivataan.

2

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsdsdsd

      Kannattaa siirtää ne johonkin pienempään asumaan, vaikkapa muovilaatikkoon, johon teet kanteen ilmareikiä. Sitten sinne pieni pala seepiansuomua, ja ruokit kotiloja mieluusti aluksi pehmeillä kasviksilla. Kannattaa myös rekisteröityä suomen suurimmalle kotilofoorumille, josta saa paljon hyödyllisiä vinkkejä: www.phpbbserver.com/aksulit

    • janniouii

      Pieniä kotiloita pitää käsitellä TOSI varovasti! Ne laitetaan pienehköön, matalaan esim. muoviastiaan. Pohjalle talouspaperia, joka pidetään kosteana joka päivä suihkuttamalla suihkupullolla. Ja ruokaa on oltava runsaasti. Muuten hoito on samaa kuin isoilla kotiloilla. Onnea kasvatukseen! Meinaatko myydä vaiko kenties antaa kotiloita uusille omistajille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5655
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5594
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      186
      4583
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      129
      1320
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1275
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      988
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe