Vahinkopoikue

ased

Eilen kun sumuttelin tuota terraa niin tunnin päästä oli turpeesta kaivautunut kymmenkunta poikasta pinnalle kohtaa kun hetken tongin niin toki niitä löyty lisääkin n.30.
Nostin poikaset pieneen faunaboxiin pissä on sentti turvetta pohjalla seepiansuomunpala ja laitoin muutaman salaatin lehden.

Ongelmana tässä nyt lähinnä on se että mitä noille poikasille teen. Miten niitä hoidetaan ym.
Näistä kun en vielä erityisemmin tiedä paljoakaan. Varsinkaan näiden ihan pikkuisten tarpeista, kun viime syksynä koiran ulkoilutus reissulla pelastin nämä minun neljä tänhetkistä reilu 5 sentin kokoista kotiloa tien varresta.

Aikasemmin eivät ole munia tehneet vaikka niitä olen yrittänyt kovin etsiskellä.
Nämä pienokaiset olivat hyvin peitetty tuonne turpeeseen. Kohta missä poikaset olivat näytti täysin koskemattomalta en olisi kyllä ikinä uskonut siellä mitään olevan.
Lähinnä kun olen tarkistellut kohtia jossa kotilo on olleet kaivautuneena.

En tiedä onko nuo mahdollisesti 2 eri "poikuetta" kun syvemmällä olevat olivat lähes puolet isompia kun nämä mitkä pinnalle oli nousseet.

Jostain olen lukenut että noiden kotiloiden munia voisi syöttää kilpikonnille mutta mikä näiden jo kuoriutuneiden juttu on.
Itseltäni kyllä löytyisi 3 punakorvakilpikonnaa. Ylipäänsä miten tuo syöttäminen niille edes tapahtuisi :/ Vai pitääkö vain lähtee etsimään pikkuisille koteja? Mahdottoman suloisiahan nuo ovat tässä jo alkanut tehä mieli itsellenikin muutama jättää :)

Kiitoksia vastauksista niitä kaivataan.

2

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsdsdsd

      Kannattaa siirtää ne johonkin pienempään asumaan, vaikkapa muovilaatikkoon, johon teet kanteen ilmareikiä. Sitten sinne pieni pala seepiansuomua, ja ruokit kotiloja mieluusti aluksi pehmeillä kasviksilla. Kannattaa myös rekisteröityä suomen suurimmalle kotilofoorumille, josta saa paljon hyödyllisiä vinkkejä: www.phpbbserver.com/aksulit

    • janniouii

      Pieniä kotiloita pitää käsitellä TOSI varovasti! Ne laitetaan pienehköön, matalaan esim. muoviastiaan. Pohjalle talouspaperia, joka pidetään kosteana joka päivä suihkuttamalla suihkupullolla. Ja ruokaa on oltava runsaasti. Muuten hoito on samaa kuin isoilla kotiloilla. Onnea kasvatukseen! Meinaatko myydä vaiko kenties antaa kotiloita uusille omistajille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe