ON24:n "laatua"

ON24-sisustustavaratalosta toimitettiin viime lokakuussa meille työtuoli. Kesäkuun 1. päivänä poikani pyysi minua katsomaan, kuinka tuolin sisusmuovi oli murtunut ja sanoi, että tuolissa on paha istua.

Napsin tuolista muutaman kuvan, joista lähetin pari firman sähköpostiosoitteeseen heti samana päivänä.

Seuraavana päivänä ON24:n asiakaspalvelijalta tuli tämmöinen vastaus:

"Tehdas ja reklamaatio-osasto ovat katsoneet kuvat ja viestinne. Koska
tuoli on tuotettu massatuotantona ja aikaisemmin ei ole vastaava
reklamaatiota esitetty, ei ole tuote viallinen. Valmistusvirheet
ilmestyy heti tuotteen käyttöön otettua.

Pahoittelen päätöstä."

Tuon vastauksen jälkeen aloin äristä ja lukea lakia firmalle, sillä tuo oli törkeää. Tuolilla on vuoden takuuaika, jonka firma härskisti yrittää kiertää.

- Varokaa tätä firmaa, takuuasiat ei tässä firmassa toimi. Kaikki on niin kauan hyvin kuin tavarat kestävät, mutta sen jälkeen ei olekaan mikään enää hyvin.

Reklamoituani tuolista yritys uhkasi jopa irtisanoa kanta-asiakastilini. Yrityksessähän on semmoinen kanta-asiakastilisysteemi, jossa tilille talletetaan yksi euro joka kolmas viikko. Käytännössä kuitenkin vain 25 prosenttia tuotteen hinnasta voi olla tuota ns. "bonusta". Paljon melua siis tyhjästä - pelkästä nimellisestä edusta.

*

Asiamme on edelleen kyseisessä firmassa kesken. Mikään muu ei näytä toimivan kuin tilisiirrot firmaan päin.

Eilen 8.6. firmasta tuli jopa tiedonanto sähköpostitse, etteivät vastaa enää viesteihini. Se oli sen jälkeen, kun olin lähettänyt uusia valokuvia kyseisestä tuolista.

Keksin eilen nimittäin mennä itse kokeilemaan istumista tuolilla, jolloin vasta järkytyin! Tuolin selkänojan sisältä törrötti suoraan kovia piikkejä, jotka osuivat kipeästi selkään!

Lapseni oli joutunut istumaan sellaisella tuolilla jo yli viikon - ja tuommoisessa nettifirmassa kehdataan vielä selitellä, ettei tuote ole viallinen, että valmistusvirheet ilmestyvät muka heti tuotteen käyttöönoton jälkeen.

Olen pahoillani, etten ymmärtänyt kokeilla heti tuolia itse... Lapset ovat lapsia eivätkä osaa kunnolla valittaa. Hyvä muistutus taas siitä, että meidän vanhempien on muistettava tutkia kaikki aina itse.

- Kyseinen firma mainostaa vielä jotain "Lasten maailmaa"... Ei se ainakaan minun lapsestani välittänyt pätkääkään.

No poika istuu edelleen samalla tuolilla, mutta eilen viritimme tuolin selkänojan suojaksi tyynyn ja alle vielä paksun pahvin. On pojan siinä mukavaa istua...

Tuolistahan umpeutuu takuuaika vasta ensi lokakuussa, mutta ei toimi ON24:n palvelu. Kieltämällä virheet välttyvät tietenkin rahdin maksuilta ja muilta kuluilta.

*

On myös huomattava, että hajonnutta tuolia on käytetty vain istumiseen, aivan niin kuin olen käyttänyt omaanikin, joka on kestänyt jo parikymmentä vuotta. Tuoli on kestokulutushyödyke ja kyllä sen kuuluisi kestää.

Jk.

ON24-sisustustavaratalon sivuilla pyydetään lähettämään kuvia tuotteista niiden käyttöympäristössä, jotta niitä voidaan julkaista. Kehutaan, että hyvitystä kuvista tulee viisi tai kaksi euroa kanta-asiakastilille.

Miksihän nämä kuvat eivät ole kelvanneet?

http://www.kuvaboxi.fi/slideshow.html?method=open&moId=8143010478551365429

http://www.kuvaboxi.fi/kansio/8143010478551365107.html

5

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Firmasta ei ole kuulunut maanantain 8.6. jälkeen mitään ja nyt eletään jo keskiviikkoa ja huomenna on torstai...

      Hyvä kun tulin eilen kirjoittaneeksi tämän jutun. Kuvittelivat varmaan hoitaneensa asian pois päiväjärjestyksestä vaikenemalla.

      - Vaan eihän se niin mene. Tänään lähti virallinen valitus kuluttajariitalautakuntaankin.

      *

      Toinen linkkini edellä ei toiminut. Jos tämä toimisi:

      http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2cj3x sanasinko-on24n-laatua.html

    • näin ymmärtäisin

      Kyllä tuossa tilanteessa kuluttajasuojalaki on puolellasi. Jos ei ala tapahtua, niin viranomaisiin yhteys.

      Olen lukenut muittenkin kokemuksia kyseisestä nettikaupasta. Olikohan joku talouslehtikin, joka kirjoitti siitä.

    • Hei !

      Myyjän tuotevastuu on Suomessa 2 vuotta!

      • Tiedän enemmän

        Taas yksi koka luulee tietävänsä jotain. Mistä olet tuon keksinyt?


    • judge dredd

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe