Ei lähde käyntiin

OO LA LAGUUNA

Voisko joku auttaa? Farmari 98, äkkijarrutus ja siihen jäi. Starttaa kyllä, mutta muuten pimee. Wetterillä tutkivat sitä about kuukauden, tilasivat jostain Ranskasta käynnistyksen estolaitteen uuden....vika ei ollut siinä. Wetterin asiantuntijat? sanoivat, että vika on moottorinohjausyksikössä, neuvoivat siihen, ettei kannata täällä heillä laittaa kun varaosa maksaa 1500 euroa. Ei oo Laguna edes sen arvoinen enää...Tilasin Saksasta moottorinohjausyksikön 70 euroa. Mutta kuinka ollakaan, ei ollut vika siinä. Ei se piru lähe käyntiin....Joskus se on jättänyt kaupareissulle, purkanut akun jne. koska tämä "varashälytin" ei toimi, joskus toimii joskus ei. Nyt on ollu kyllä kokonansa poissa off asennossa, etenkin kun kukaan ei sitä voi varastaa, ei meinaan lähe käyntiin. Bensaa sais kyllä, muttei

6

3370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivusta seuraava

      Onko Laguissa kampiakselin asentotunnistinta niinku Clioissa? Clioissa se on tyyppivika.. auto ei käynnisty.

    • asentoanturi

      Erittäin todennäköisesti kampiakselin asentoanturi on hajalla. Tämä on tyyppivika Renaulteissa. Uusi anturi maksaa tarvikeosana Autoartikkelissa noin 40 euroa, Biliassa Rellun oma noin 100 euroa.

      Anturin kunnon voi tarkastaa itse ottamalla anturin irti ja mittaamalla sen vastuksen. Anturi on vaihteiston päällä. Anturi on kiinni kahdella 10 mm pultilla ja irrottamiseen menee kokemattomalla noin kaksi minuuttia.

      Anturin vastuksen pitäisi olla (yleismittarilla mitattuna) noin 250 ohmia. Jos anturi on rikki, vastusarvo on ääretön tai heittelee.

      Anturin pää on magneettinen ja siihen kerääntyy metalliroskaa. Ensiapuna voi koittaa puhdistaa anturin metallikärjen roskasta ja kokeilla, josko auto lähtisi käyntiin putsatulla anturilla.

      Kampiakselin asentoanturi kertoo moottorinohjausyksikölle moottorin pyörivän ja antaa ruiskulle luvan syöttää polttoainetta. Jos moottorinohjausyksikkö ei saa asentoanturilta signaalia, ei bensan syöttö toimi, eikä moottorikaan käynnisty.

      • ev

        Mulla Lagunassa ka:n asennontunnistin temppuillut jo vuosia, vika korjattavissa laittamalla aina ajoittain crctä liittimeen, mutta kai tämä vika jo merkkiliikkeissä tiedetään.


      • monteoman
        ev kirjoitti:

        Mulla Lagunassa ka:n asennontunnistin temppuillut jo vuosia, vika korjattavissa laittamalla aina ajoittain crctä liittimeen, mutta kai tämä vika jo merkkiliikkeissä tiedetään.

        Onko autossa vastaava polttoainnensyöttölukko kuin esim Fordissa. Kyseessä on boksi joka pitää napista kuitata että alkaa taas ruokkia polttoainetta autolle. Eli ko. vempele estää auton palamisen kolaritilanteessa katkaisemalla polttoaineen syötön. Voi sijaita esim. poljinasetelman viereisessä kylkikotelossa verhoilun alla.


      • iina82
        monteoman kirjoitti:

        Onko autossa vastaava polttoainnensyöttölukko kuin esim Fordissa. Kyseessä on boksi joka pitää napista kuitata että alkaa taas ruokkia polttoainetta autolle. Eli ko. vempele estää auton palamisen kolaritilanteessa katkaisemalla polttoaineen syötön. Voi sijaita esim. poljinasetelman viereisessä kylkikotelossa verhoilun alla.

        munkin laguna (-99) tekee samaa. ei meinaa lähtee käyntiin ja ku sen saa käyntiin niin hulluna aluksi kaasua että pysyy käynnis. vaihdettiin polttoainesuodatin mutta ei siitä apua ollut. olisko se bensapumpussa se vika? ja onkohan sellanen kova työ vaihtaa.


    • Aksuu89

      Joo eilikkä tommonen laguna 97vm 1.8 ei starttaa yleensä sateisilla keleillä tai kostealla.Virrat menee päälle mutta virta-avainta kun kääntää ei tapahdu mitään. Ajaessa alkaa kojetaulun takaa kuulumaan rätinää ja ajovalot vilkkumaan. Oisko jollai tietoa et mitä vikoja vois olla? Kiitos etukäteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      137
      2759
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      268
      2350
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1112
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1064
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      962
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      851
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      810
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      791
    Aihe