Ei lähde käyntiin

OO LA LAGUUNA

Voisko joku auttaa? Farmari 98, äkkijarrutus ja siihen jäi. Starttaa kyllä, mutta muuten pimee. Wetterillä tutkivat sitä about kuukauden, tilasivat jostain Ranskasta käynnistyksen estolaitteen uuden....vika ei ollut siinä. Wetterin asiantuntijat? sanoivat, että vika on moottorinohjausyksikössä, neuvoivat siihen, ettei kannata täällä heillä laittaa kun varaosa maksaa 1500 euroa. Ei oo Laguna edes sen arvoinen enää...Tilasin Saksasta moottorinohjausyksikön 70 euroa. Mutta kuinka ollakaan, ei ollut vika siinä. Ei se piru lähe käyntiin....Joskus se on jättänyt kaupareissulle, purkanut akun jne. koska tämä "varashälytin" ei toimi, joskus toimii joskus ei. Nyt on ollu kyllä kokonansa poissa off asennossa, etenkin kun kukaan ei sitä voi varastaa, ei meinaan lähe käyntiin. Bensaa sais kyllä, muttei

6

3420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivusta seuraava

      Onko Laguissa kampiakselin asentotunnistinta niinku Clioissa? Clioissa se on tyyppivika.. auto ei käynnisty.

    • asentoanturi

      Erittäin todennäköisesti kampiakselin asentoanturi on hajalla. Tämä on tyyppivika Renaulteissa. Uusi anturi maksaa tarvikeosana Autoartikkelissa noin 40 euroa, Biliassa Rellun oma noin 100 euroa.

      Anturin kunnon voi tarkastaa itse ottamalla anturin irti ja mittaamalla sen vastuksen. Anturi on vaihteiston päällä. Anturi on kiinni kahdella 10 mm pultilla ja irrottamiseen menee kokemattomalla noin kaksi minuuttia.

      Anturin vastuksen pitäisi olla (yleismittarilla mitattuna) noin 250 ohmia. Jos anturi on rikki, vastusarvo on ääretön tai heittelee.

      Anturin pää on magneettinen ja siihen kerääntyy metalliroskaa. Ensiapuna voi koittaa puhdistaa anturin metallikärjen roskasta ja kokeilla, josko auto lähtisi käyntiin putsatulla anturilla.

      Kampiakselin asentoanturi kertoo moottorinohjausyksikölle moottorin pyörivän ja antaa ruiskulle luvan syöttää polttoainetta. Jos moottorinohjausyksikkö ei saa asentoanturilta signaalia, ei bensan syöttö toimi, eikä moottorikaan käynnisty.

      • ev

        Mulla Lagunassa ka:n asennontunnistin temppuillut jo vuosia, vika korjattavissa laittamalla aina ajoittain crctä liittimeen, mutta kai tämä vika jo merkkiliikkeissä tiedetään.


      • monteoman
        ev kirjoitti:

        Mulla Lagunassa ka:n asennontunnistin temppuillut jo vuosia, vika korjattavissa laittamalla aina ajoittain crctä liittimeen, mutta kai tämä vika jo merkkiliikkeissä tiedetään.

        Onko autossa vastaava polttoainnensyöttölukko kuin esim Fordissa. Kyseessä on boksi joka pitää napista kuitata että alkaa taas ruokkia polttoainetta autolle. Eli ko. vempele estää auton palamisen kolaritilanteessa katkaisemalla polttoaineen syötön. Voi sijaita esim. poljinasetelman viereisessä kylkikotelossa verhoilun alla.


      • iina82
        monteoman kirjoitti:

        Onko autossa vastaava polttoainnensyöttölukko kuin esim Fordissa. Kyseessä on boksi joka pitää napista kuitata että alkaa taas ruokkia polttoainetta autolle. Eli ko. vempele estää auton palamisen kolaritilanteessa katkaisemalla polttoaineen syötön. Voi sijaita esim. poljinasetelman viereisessä kylkikotelossa verhoilun alla.

        munkin laguna (-99) tekee samaa. ei meinaa lähtee käyntiin ja ku sen saa käyntiin niin hulluna aluksi kaasua että pysyy käynnis. vaihdettiin polttoainesuodatin mutta ei siitä apua ollut. olisko se bensapumpussa se vika? ja onkohan sellanen kova työ vaihtaa.


    • Aksuu89

      Joo eilikkä tommonen laguna 97vm 1.8 ei starttaa yleensä sateisilla keleillä tai kostealla.Virrat menee päälle mutta virta-avainta kun kääntää ei tapahdu mitään. Ajaessa alkaa kojetaulun takaa kuulumaan rätinää ja ajovalot vilkkumaan. Oisko jollai tietoa et mitä vikoja vois olla? Kiitos etukäteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2888
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      5
      1620
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1315
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1039
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      912
    Aihe