Ikkunoiden tummennusten poisto

Artonde

Jos haluaa poistaa ikkunoista tummennuskalvot, niin onnistuuko se jälkiä jättämättä? Onko kalvojen välillä eroa, mikä irtoaa nätisti ja mikä ei?

6

8277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari-22

      Itsellä silloin nuoruus iässä, kun oli autossa kalvot ja halusin ne pois lapsen synnyttyä niin muistaakseni revin aluksi kalvoa sen verran, kuin lähti.

      En saanut kaikkia irti ja tottakai jäi takaikkunat kauhean näköiseksi. Sitten seuraavana talvena, kun oli pakkaset niin ihan kynnen päällä pystyi rappaamaan kalvot lasista pois. Se oli aika pitkälti ilmasta kiinni. Pakkanen ja kostea ilma helpotti kalvon irrottamista. Kun olin rapannut ikkunat, niin puhdistin ne oikeilla myrkyillä ja puhtaaksi tuli.

    • lämpöäää

      Ellei lähde ihan nätisti vaan vetämällä, lämpö auttaa. Liimatahrat kannattaa poistaa kemikaaleilla.

      Ei kannata irrottaa raaputtamalla, se on tosi helppo saada lasi naarmuille ja pistää lämmitin paskaksi.

    • on

      Kalvoissa voi olla eroja mutta yksi merkittävä tekijä ainakin omalla kohdallani on ollut se, että kuinka kauan kalvot ovat olleet kiinni lasissa. Yhdet kalvot ehti olla ehkä noin puoli vuotta niin ne lähti hyvin jopa jälkiä jättämättä. Toiset taas saman merkkiset kalvot, jotka ehti olla kiinni noin 3 vuotta lähtivät todella paljon huonommin. Liimat lasista poistin tinnerillä.

    • vinkki..

      Lämmittämällä jollain kalvoa ne irtoaa aika helposti kuten kuumailmapuhaltimella ja ehkä hiustenkuivaajallakin.

      Liimajäänteet lähtee tehokkaalla liuottavalla aineella, bensa on ihan kätevä aina, käsidesinfiointiainetta sattumalta tulin kokeilleeksi ja lähtee todella hyvin ja siitä tuon bensa idean sain myös. Lopuksi vaan sitten ikkunanpesu vielä.

      • mie vaan

        henk koht olen käyttänyt 3m liimanpoistoa ja isoa mattoveitsen irto terää. lähtee nätisti ja jälkiä jättämättä jos osaa käyttää oikein tota terää. maksaa n20e litra mut takaan et lähtee helpommin ku bensal tai tinneril. kokemusta on ku työkseni noita teen :)


    • Anonyymi

      Hiekkapaperilla lähtee hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe