Ikkunoiden tummennusten poisto

Artonde

Jos haluaa poistaa ikkunoista tummennuskalvot, niin onnistuuko se jälkiä jättämättä? Onko kalvojen välillä eroa, mikä irtoaa nätisti ja mikä ei?

6

8057

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari-22

      Itsellä silloin nuoruus iässä, kun oli autossa kalvot ja halusin ne pois lapsen synnyttyä niin muistaakseni revin aluksi kalvoa sen verran, kuin lähti.

      En saanut kaikkia irti ja tottakai jäi takaikkunat kauhean näköiseksi. Sitten seuraavana talvena, kun oli pakkaset niin ihan kynnen päällä pystyi rappaamaan kalvot lasista pois. Se oli aika pitkälti ilmasta kiinni. Pakkanen ja kostea ilma helpotti kalvon irrottamista. Kun olin rapannut ikkunat, niin puhdistin ne oikeilla myrkyillä ja puhtaaksi tuli.

    • lämpöäää

      Ellei lähde ihan nätisti vaan vetämällä, lämpö auttaa. Liimatahrat kannattaa poistaa kemikaaleilla.

      Ei kannata irrottaa raaputtamalla, se on tosi helppo saada lasi naarmuille ja pistää lämmitin paskaksi.

    • on

      Kalvoissa voi olla eroja mutta yksi merkittävä tekijä ainakin omalla kohdallani on ollut se, että kuinka kauan kalvot ovat olleet kiinni lasissa. Yhdet kalvot ehti olla ehkä noin puoli vuotta niin ne lähti hyvin jopa jälkiä jättämättä. Toiset taas saman merkkiset kalvot, jotka ehti olla kiinni noin 3 vuotta lähtivät todella paljon huonommin. Liimat lasista poistin tinnerillä.

    • vinkki..

      Lämmittämällä jollain kalvoa ne irtoaa aika helposti kuten kuumailmapuhaltimella ja ehkä hiustenkuivaajallakin.

      Liimajäänteet lähtee tehokkaalla liuottavalla aineella, bensa on ihan kätevä aina, käsidesinfiointiainetta sattumalta tulin kokeilleeksi ja lähtee todella hyvin ja siitä tuon bensa idean sain myös. Lopuksi vaan sitten ikkunanpesu vielä.

      • mie vaan

        henk koht olen käyttänyt 3m liimanpoistoa ja isoa mattoveitsen irto terää. lähtee nätisti ja jälkiä jättämättä jos osaa käyttää oikein tota terää. maksaa n20e litra mut takaan et lähtee helpommin ku bensal tai tinneril. kokemusta on ku työkseni noita teen :)


    • Anonyymi

      Hiekkapaperilla lähtee hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe