http://www.taloussanomat.fi/raha/2009/06/10/tapiola-talous-menee-yha-kohti-lattiaa/200914150/139?pos=3
Eipä hyvältä näytä ikivelkaisen kannalta. Et kai vain ostanut juuri romahduksen aattona kuplahintaista läävää purkukuntoisesta neukkukuutiosta, johon vielä tulossa putki- ja ulkoseinäremontit?
Eipä hyvältä näytä ikivelkaisen kannalta. Et kai vain ostanut juuri romahduksen aattona kuplahintaista läävää purkukuntoisesta neukkukuutiosta, johon vielä tulossa putki- ja ulkoseinäremontit?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Unohdit tuosta vakiolistasta homeen kokonaan pois. Tottakai nuo mainitsemasi atribuutit pitävät kaikkien asunnonj ostajien kohdalla kutinsa, mutta ei hometta voi noin vaan unohtaa. Pyydän hieman tarkkuutta merkittävään tiedonvälitystehtävääsi.
yksi toisensa jälkeen johtaa yksinkertaisesti mihinkään muuhun, kuin odottelun tuottamaan deflaatioon asuntomarkkinoilla. Huomenna aina halvempaa.
Tämän laman laskut valtiot hoitavat polkaisemalla rahamyllyt käyntiin joka puolella: = inflaatio. Sitten moni katuu, kun ei ostanut ajoissa.
jos kaikki valtiot "polkaisevat rahamyllyt käyntiin". Muuten oikein kiva ostovinkki. Odottelu kannattaa ilman muuta.
Niin kai, kun duunarirityöt on nyt Aasiassa ja tänne jäi vain suunnittelusektori ja virkamiehet. Voiko näin edes elää pitkän päälle?
Ja ihan varmasti: meidän velat ei ole missään suhteessa tähän tilanteeseeen. Iso velka edellyttää sitä, että luvassa on vaan hyvää. Ja miten tämä nyt saadaan käännettyä hyväksi?