Diabetes kissalla

eerika*

Mitä muita oireita kissallanne on ollut ennen diagnoosin tekoa kuin runsas syöminen/juominen/pissaaminen?

Kuinka kauan kissa on elänyt diagnoosin jälkeen (siis insuliinipiikkihoidossa kotona?

6

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yölentäjä

      Kissani on 16 vuotias, ja diabetes havaittiin n. puoli vuotta sitten.
      Oireina oli Syömisen/juomisen/pissaamisen lisäksi laihtuminen, suunnaton väsy ja lihasheikkous sekä hengenahdistus.
      Kaikkea muuta tutkittiin, mutta verensokeria ei kukaan hoksannut tarkistaa... hoidettiin astmana vaan.
      Kissa meni niin huonoon kuntoon, että jouduin harkitsemaan(ja tilasinkin ajan.)
      viimeiselle piikille.
      Vielä kerran kuitenkin tahdoin verikokeet ja siinä se oli: Verensokeri oli 26.9!!!!
      Veri oli ihan mustaa.
      Lääkäri epäili ettei mitään olisi enää tehtävissä, mutta tahdoin alottaa insuliinihoidon.
      Hoito aloitettiin 3:lla yksiköllä kaksi kertaa päivässä ja nostettiin ainakuuteen yksikköön x 2
      Lääkärissä juostiin kerran viikossa....
      Pari yötä vietettiin päivystyksessä kissa tiputuksessa.
      Nyt menee todella hyvin:
      Sokeriarvo normaali, kissa syö ja juo normaalisti, on pirteä ja selvästi tyytyväinen.
      Insuliini on pudotettu takaisin kolmeen:
      Ruokavaliota ei tarvinnut paljon muuttaa... Hillsìn diabetes raksuja (syö mielellään)
      ja purinan Gold purkkiruokaa.
      Tärkeintä on, että hiilihydraatit mahdollisimman vähäisenä ja ravintomäärä vakio.
      Jos sokeriarvot pysyy kurissa, ei diabeteksella juuri ole vaikutusta elinikään

      • miiuk

        sain linkin johki palstaan josssa eläinlääkäri vastas,i ni siinä se sanoi että diabeteskissa elää n. 3vuotta hoidon alettua!


    • diabetes

      Diabetes alkoi kun kissa oli 14. Vaiheita oli monenlaisia, kissa sai yös haiatulehduksen ja oli sen vuoksi sairaalassa kahteen kertaan. Mutta diabetes parani täysin kun kissa oli 16 eikä sairaus ole tullut takaisin. Nyt kissa on 21 eli diabeteksen alkamisesta on seitsemän vuotta.

      Kissa parani koska sen hoito oli kellontarkkaa ja ruokavalio muutettiin täysin. Insuliinia annettiin 2xpvä vaikka ensimäinen (huono) eläinlääkäri ensin määräsi kerran päivässä kun luuli että emme jaksa pistää kahta kertaa.

      Ruokavalio uutettiin mahd. lähelle kissan luonnollista ruokavaliota eli kissa sai raakaa lihaa, kanaa ja sydäntä, diettipurkkiruokaa joskus ja naksuja vain pari kolme palkinnoksi piikin jälkeen. Ruokavaliomuutos oli kuin ihme!

      Kaikki eläinlääkärit eivät osaa seurata kissan verensokereita. Pitää seurata ns. pitkäaikaista sokeria.

      Ja ikinä koskaan milloinkaan diabeteskissalle ei saa antaa kortisonia (esim. astmaan).

      • tosi hyvä

        Tämä linkki pitäisi olla oikeastaan vakiona tällä palstalla koska näistä asioista kysytään aina uudelleen ja uudelleen. Täällä ei kai saa mainostaa mutta mainostan nyt kuitenkin että tuon linkkitekstin kirjoittaja paransi (yhdessä hyvän kotihoidon kanssa) meidän kissan diabeteksen. Kissan diabetes voi siis parantua päin vastoin kuin ihmisellä. Meidän kissa on jo 21, muuta kremppaa on mutta ei sokeritautia enää.


    • wiiri-kisu

      Kysyisin,miten saitte seurattua sokeritasapainoa?Olen yrittänyt viikon ajan ottaa stixeillä virtsasta näytettä...kerran onnistunut.Kisu käy piipillä kun olen poissa tai nukun.
      Kissani sairaus .puhkesi kortisonikuurin päätteeksi..kuulema laukaisee diabeteksen.
      Huoli on suuri..sokrut oli n.27 ,alotettiin onskspiikitys 2X vrkm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe