Sain OE:hen liitteellisen viestin, jonka teksti oli Your Picture ja lähetetty osoitteen mukaan Itävallasta. Poistin sen kokonaan, koska en tuntenut lähettäjää, enkä odota kuvia keneltäkään.
Nyt kysynkin: Kun F-secure ei hälyttänyt, onko niin, että F-secure hälyttäisi vasta sitten kun liite avataan? Spywareblaster ei ilmeisesti ole tähän tarkoitukseen?
Nyt kysynkin: Kun F-secure ei hälyttänyt, onko niin, että F-secure hälyttäisi vasta sitten kun liite avataan? Spywareblaster ei ilmeisesti ole tähän tarkoitukseen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
F-securesi olis hälyttänyt vasta sitten kun olisit avannut liitteen ja siinä olisi ollut virus.
On toki mahdollista jotta sähköposti oli tullut värään osoitteeseen.
Olisithan sinä voinut tarkistaa F-securellasi sisältääkö se liite viruksia, niin olisit nähnyt liitteen sisällön.
mutta kun en muistanut miten se tehdään. Yritin siirtää sitä Työpöydälle, niin kuin olen joskus tehnyt. Eli klikkasin viestiä oikealla hiiren tassulla. Mutta sieltä ei löytynyt Tallenna-kohtaa. En pitänyt asiaa selvittelyyn menevän vaivan arvoisena, vaan poistin viestin. Sitten jälkeenpäin vasta rupesin miettimään, että mitähän olisi oikein pitänyt tehdä.
Hiireni klikkailee edelleenkin noita kaksoiklikkauksia, vaikka kaikki doubleclickiin viittaava on poisto-ohjelmilla poistettu. Senkään vuoksi en halua ottaa riskejä.
Kyseessä on luultavasti NetSky D virus joka levinnyt näköjään aika vauhdilla.
Duunin sähköpostiin ainakin jatkuvasti pukkaa mailia joissa on .pif päätteiden tiedosto joka sisältää NetSky viruksen.
Mailin otsikko ja viesti saattaa vaihdella, mutta sama virus siellä piileksii.
Minulle saapuneissa viesteissä on lähes poikkeuksetta lukenut "your file is now attached" tjsp.
Älkää availko liitetiedostoja!
Tämä Bagle.F ilmestyi eilen ja jo nyt on laajalle levinnyt.
http://www.europe.f-secure.com/v-descs/bagle_f.shtml
Eipäs välttämättä ollut F-Securesi vielä päivitettynä ajan tasalle eikä siksi hälyttänyt.
Päivitä ja jo pelittää.