onko se kehon väsymystä, mistä väsyminen johtuu ja mikä sen aiheuttaa?
Mitä on väsymys
5
233
Vastaukset
- Surusilmä
tekevät ainakin kehon väsymistä ja liian kovat elämän asettamat paineet aiheuttavat uupumista jolloin tuntuu että ei keho eikä mieli enää jaksa ottaa enempää vastaan eikä taistella vaikeiden asioiden parissa.
Jos ihmisellä on aina vaan samojen vaikeuksien kanssa vääntäminen vuodesta toiseen niin kylläpä sitä jo väsyykin.
Ymmärrän kyllä jos sinäkin olet väsynyt vaikeuksien keskellä, niin olen minäkin. - somaattista
kuin psyykkistäkin väsymystä ja syitä valtava liuta
- on ruo'an
puutetta, väsymys taas unen.
Masennus on monilla kroonisen väsymyksen takana. - väsyminen
Aivot ja keho tarvitsevat virikettä pysyäkseen virkeinä.
Joskus matalapaine väsyttää, korkea verenpaine väsyttää, yksitoikkoinen elämä väsyttää. - väsymyksestä
Muistan kun minulla oli kova tarve nukkua avioeroani läpi käydessä.
Huolet ne väsyttivät, keho halusi unen tuudittavaan pimeyteen, että pää saisi ajatuksilta ja ongelmien setvimiseltä hetkeksi rauhan.
Olsin halunnut vain nukkua ja hereillä ollessani venyä yöpaita päällä sängyssä tai kahvimottiin tuijotellen.
Nykyisin uuvuttavat omat taloushuolet, kun teen ikuista määräaikaista pätkää naisvaltaisella alalla, aina on rahasta ja ruuasta tiukkaa, pelkään jokaista postilaatikon kolahdusta joka tuo laskuja tullessaan.
Sen olen huomannut että kun on suuri huoli pärjäämisestä, en oikein tahdo kestää mitään pientäkään vastoinkäymistä, ihan lamaannun. En myöskään jaksaisi ottaa työpaineita kannettavakseni, toivon että pääsisin töissä hyvin helpolla.
Töiden jälkeen en useinkaan jaksa yhtään mitään ylimääräistä.
Lapion varressa päivän heiluttuani olen eri tavalla väsynyt, sen tuntee koko ruumiissa. Pää ja ajatukset ovat kirkkaat mutta kroppa on uupunut. Se lienee sitä ns. tervettä väsymystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432181Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151430Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141396Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21958Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675