Mitä mieltä olette pyykinpesukoneista, joissa on suorvetomoottori? Ovatko kestävämpiä? Ja ennen muuta ovatko tärinättömiä ja hiljaisia? Myös poistopumppu?
Suoravetomoottori
Kysyjä?
7534
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Teoriassa ja paperilla hyvä ajatus ja ihan nerokas oivallus mutta käytäntö on erijuttu.
Suoravetomoottorilla ei ole mitään välitystä helpottamassa moottorin kuormaa. Kun moottori on kytketty suoraan rumpuun, ilman 'vaihteistoa'(norm. koneessa se hihnaveto), moottori rasittuu ja ennenkaikke kortti rasittuu; Mytyssä rummunpohjalla oleva märkä pyykki painaa aivan hillittömästi.
Eivät ole sen hiljaisempia kun normaalitkaan, joskus jopa päinvastoin, kun moottorin kierrokset osuvat sopivasti siihen 1,2khz-1,3khz -alueelle, missä ihmisen kuulo on herkimmillään. Tätä vahvistaa vielä mukavasti se rumpu.
Värinät? Normaali pesuk. moottori pyörii 15000-18000 kierrosta minuutissa. Jos tässä vauhdissa moottorissa esiintyy 'värinöitä', ei moottori ihan varmasti toimi viittä minuutia pidempään. Hihna voi toki aiheuttaa värinöitä, jos on liian löysällä. Tämä ei ole tavatonta mutta hyvin harvinaista.
"Normaali pesuk. moottori pyörii 15000-18000 kierrosta minuutissa." Oliskohan nolla liikaa.
ollenkaan kyllä ne linkouksessa tota vauhtia pyörivät.
ei mulla ainakaan ole 15 tuhatta kierrosta linkossa.....
voikin pyöriä. Rumpu ei.
Moottori kyllä pyörii sen. hihna välittää voima ja rumpu pyörii sitten vähemmän.
Jos et osaa mitään muuta kun viisastella, vaikka et teidä hevon *ittua asiosta, mene vaikka huuhaa -palstalle.